vaihtanut ehkäisymenetelmää??

Onko kukaan vaihtanut ehkäisymenetelmää seksin haluttomuuden takia? Oliko siitä vaihtamisesta hyötyä? Käytän itsee evraa ja mul on vähän ehkä sellainen haluttomuus vai miksikä sitä vois sanoo.....mä en oo koskaan saanut orgasmia, en tiie mistä johtuu.
3205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valitettavasti ye-valmisteet vaikuttavat laskevasti halu- ja kykyhormoni testosteroniin, joten 30-40% naisista kärsii juuri haluttomuudesta ja mahdollisesti kyvyttömyydestä kiihottua ja/tai saada orgasmi. Tämä on tieteellinen fakta jota sinunkaan lääkärisi ei ymmärrettävistä syistä kertonut. Vaihtamisesta joko on hyötyä tai sitten ei. Hyvin yksilöllistä. Tuo orgasmittomuus liittyy juuri tuohon testosteronitason laskuun. Klitoriksen hermot meinaan vastaavat testosteroniin siten, että ilman sitä ne turtuvat. Itse vaihdoin hormonittomaan kuparikierukkaan kokeiltuani 5 eri ye-merkkiä. Kokeileppa olla puoli vuotta ilman hormoneja ja katso mitä tapahtuu. Ainahan voit aloittaa hormonaalisen ehkäisyn uudestaan. Itse en koskisi enää hormoneihin pitkällä seipäälläkään pelkästään jo tuon seksuaalisen kyvykkyyden ja nautinnon takia. Seksi yksin tai yhdessä on suunnattoman paljon parempaa ilman hormoneja. Annan käytännön esimerkin omalta kohdaltani. Hormonien kanssa: kiihottuminen hitaampaa+vaikeampaa,ei haluta, orgasmia saa yrittämällä yrittää ja sen saaminen kestää 10-15 min. Ilman hormoneja: orgasmi tulee alle viidessä minutissa vaivattomasti,se on järisyttävän voimakas ja nautinnollinen, kiihottuminen ei ole hidasta eikä vaikeaa...

Äänestä
  • sä tarkoitit seksiä ilman hormonaalista ehkäisyä? joten jos kondomi menee rikki ni sit tulee raskaaksi

    Äänestä

  • jos ei käytä hormonaalista ehkäisyä niin sitten tulee raskaaksi jos mies laukee silloin jos kumi menee rikki

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


e.laastari kirjoitti:

Onko kukaan vaihtanut ehkäisymenetelmää seksin haluttomuuden takia? Oliko siitä vaihtamisesta hyötyä? Käytän itsee evraa ja mul on vähän ehkä sellainen haluttomuus vai miksikä sitä vois sanoo.....mä en oo koskaan saanut orgasmia, en tiie mistä johtuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu