Nokia maksaa Saksalaisille

100 000 e/työntekijä

Tässä Suomessa suurissa yhtiöissä tällä hetkellä työntekijöinä ja työttömyysuhan alla oleville ihmeteltävää.

Nokia maksaa Saksan Bochumin-tehtaan irtisanotuille noin 2 000 työntekijälle tukina ja korvauksina yhteensä 200 miljoonaa euroa. Yhtä työntekijää kohden korvaus on siis noin 100 000 euroa.

Summa sisältää Nokian mukaan niin irtisanomiskorvaukset kuin muut tukitoimet. Yhtiö kertoi tiistaina, että tehdas suljetaan kesäkuun lopussa. Tämän jälkeen Nokia perustaa vuoden siirtymäajaksi yhtiön, johon työntekijät voivat siirtyä. Siirtymäyhtiössä he saavat tukea työnhakuun ja kuukausittaisen korvauksen.

Nokia kertoi tammikuussa sulkevansa Bochumin matkapuhelintehtaan ja siirtävänsä sen tuotannon Romaniaan viime kuussa avatulle tehtaalle. Ilmoitus sai Saksassa aikaan vastalauseiden myrskyn ja ammattiliitot organisoivat muun muassa Nokian tuotteita boikotoivan kampanjan.

3

945

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosiKade

      Luin juuri uutisen IStä ja JÄRKYTYIN!
      Mitä helv*ett*ä!?!?!? Nokia hyysää saksalaisia haisevia makkaransyöjiä! Miksi nokia on vastuussa saksalaisten työllistämisestä?? Eikö yritys saa vapaasti liikkua ja kehittyä niin kuin markkinoiden tilanne vaatii, miksi juuri saksassa pitäisi pysyä?? 200milj. lisäksi vuoden mittainen uudelleensijoittamisoperaatio maksa €€€€€€€!!

      Veikkaan että näin kävi vain siksi että saksa on EUn tärkeimpiä maita... Mutta ei silti ymmärrä miksi Nokian täytyy maksaa?? Voisiko joku selittää?

      • tuunarit

        pitää puolensa. Toisin kuin nämä Suomen lampaat.


    • peltsikka

      EU:n alueella maa jossa pääsee työntekijästä halvimmalla eroon. Ei puhettakaan mistään lisäkorvauksista, normaali irtisanomisajan palkka tulee ja siinä kaikki. Mutta saksassa onkin vahvat ammattiliitot jotka on ymmärtäneet roolinsa oikein ja pitävät huolen työntekijän eduista toisin kuin täällä meillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe