Myöhässä rekisteröinti

Paljon maksaa

Ostin ajoneuvon projektin ja tässä kiireiltäni en nyt ole ehtinyt/muistanut rekisteröidä ajoneuvoa omiin nimiin.Mitä sakkoja saa kun nyt myöhässä menen rekisteröimään ajoneuvon omiin nimiin?Projektilla ei ole ajettu yhtään sinä aikana kun olen sen ostanut edelliseltä myyjältä.

Luovarit on kirjoitettu 21.8.2007 ja tuosta nyt nyt aikaa kulunut paljon.Paljon tulee maksuja myöhässä rekisteröinnistä?

5

11655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xfghgfh

      ylimääräistä, jos otit vakuutuksen 7 päivän kuluessa ostosta. Ellet ole tehnyt vakuutusta, niin sitten maksaa.....

    • eutzjzujk

      mene lisämaksua, mutta jos et ole tehnyt vakuutusta 7 päivän sisällä, niin siitä menee lisää joitakin satoja euroja.

    • aivan törkeän paljon

      Maksaa saat, se on varmaa. Olet lain mukaan laiminlyönyt vakuutusvastuusi ja nyt saat pulittaa noin kolminkertaisen liikennevakuutuksen summan sille päivälle saakka, kun ehdit vihdoin rekisteröimään sen omiin nimiisi. Päätökseen voi kerran hakea kirjallisesti muutosta, mutta ite en onnistunut.

      Ite unohdin reiluksi pariksi vuodeksi, kun auto meni peltoautoksi ja revittiin siitä katto pois. Jossain vaiheessa alkoi tippumaan autoverolappuja perinnästä ja silloin vasta havahduin. Anoin muutosta, valokuvien kera ja kerroin tarkan sijainnin todistajineen missä tuo on kyseisen ajan ollut. En edes pyytänyt kokonaan laskun mitätöintiä, vaan ainoastaan normaali liikennevakuutuksen summaa, ei onnistunut. Maksumieheksi jäin autolle mikä ei ole liikkunut yksityisalueen ulkopuolella metriäkään koko aikana, kokonaissummaa n. 2500 €!!! Oma moka, rikos ja rangaistus mutta kohtuutonta joka tapauksessa.

      Myöskin verot erääntyy sitten kyseiseltä ajalta. No tuosta sun ajasta ei nyt samanlaisia summia tule, mutta ajatellen normaalia liikennevakuutusta milloin omistajan vaihdos olisi tehty ajallaan, niin summa on hirvittävä.

    • kokemusta1

      38 ekee/päivä.

      • Ei kysyvä tieltä...

        Ostettuun autoon on otettu liikennevakuutus, mutta en taida ehtiä rekisteröimään määräajassa. Aiheutuuko tästä mitään lisäkuluja? ...jos auto ei ole liikenteessäkään?

        Väliaikaista liikennekäytöstäpoistoa lienee hankala tehdä ennen auton rekisteröintiä omiin nimiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1678
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      871
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe