Olis kiikarissa Vectra kyseisellä moottorilla, ajettu 250tkm. Auto olis todella edullinen. Miten kone kestää?
Miten kestävä moottori?
Opel 2.0DTI
31437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...ja olen ajanut sillä nyt hiukan yli 230tkm ja täytyy sanoa *koputtaa puuta* ettei ole koneessa ollut mitään huomautettavaa.Öljyt(Mobil rf) olen vaihtanut 15tkm välein.Koneesta vaihdettu kerran takuuseen ilmamassa mittari ja laturi.Muuten toiminut loistavasti.Niin ja polttoaineen paluuputki vaihdettu.
Keijo
kannattaa huomioida: polttoaineen paluuletkut saa nykyään paremmasta materiaalista. Vaihto on helppo eikä maksa juuri mitään. Toiset koneet syövät öljyä. Jos auto on tehnyt sitä uudesta asti, on kyse reiluista välyksistä. Apulaitehihnan kiristin saattaa lasahtaa talvella. Räpättävä ääni paljastaa viallisen kiristimen. Moottori on sinänsä ihan kelpo, nokkaakin pyörittää ketju.
Kuulemma sama kone kuin DTI mutta välijäähdytin uupuu. Ajettu 200tkm, katsastuksessa savuarvo 0.2, maksimi 3 - tiedä sit mitä tuo kertoo. Silmin havaittavaa savua ei tule.
Öljyä kuluu n 1l/10tkm - kuluminen alkaa vasta likempänä 10tkm, liekkö öljyn "kulumisesta" aiheutuvaa?
Polttoainetta kuluu 5,3 - 6l/100 km. Kesällä likempänä 5.4, talvella likempänä 5.8l/100km.
Kone käynnistetty pakkotilanteessa -34c pakkasesta ilman lämmitystä. Lähti ekasta startista piiiiiiiiiitkän hehkutuksen jälkeen, ei tosin käynyt aluksi kovinkaan tasaisesti. Pakkasten kanssa ei ongelmia - ei jäätymisiä ym.
Itse koneeseen vaihdettu 2 hehkua ja massamittari. Apulaitteet vaihtamatta, mutta laturin hihnan kiristimestä korvakko murtui poikki. Paha juttu, kun sama hihna vetää myös vesipumppua.