Muistuttaisin, että autokauppoja tehdessänne tehkää kaikesta kirjallinen, vaikka vapaamuotoinenkin, sopimus! Eli ei niitä kusettajia tarvitse Saksasta asti etsiä. Täällä tehdään ihan samaa ja vieläpä suomeksi.
Kusettivat oikein tyylikkäästi Hertsikan Shellin takana olevassa pienessä autoliikkeessä. Se siitä suomalaisesta rehellisyydestä. Be carefull out there!
Huijasivat!
4
1917
Vastaukset
- kerro
Miten sinua huijattiin? Vai aiotko vain mustata jonkun liikkeen maineen?
- suomessa
Suomessa merkkiliikkeessä yritettiin kusettaa kilometrimäärillä oikein kunnolla muutama vuosi sitten. Oltiin ostamassa muijalle -89 1.6 fiat tipoa ja km-lukemaksi ilmoitettiin 150000 km (mittarissa lukema 50000 km, näkyy vaan kymmenet tuhannet) Hansikaslokerosta löyty huoltokirja, jossa viimesin huolto oli tehty 290000 tuhannen kohdalla, joten autolla oli siis höylätty 350000 km! Olis pitäny nostaa kovempi meteli sen sijaan että käveltiin vaan pois. Auto oli kyllä hienosti meikattu ja ilmeisesti kuskin penkki vaihdettu. Myyjä vaan pyöritteli silmiä ja oli pahoillaan että tällänen virhe oli päässy käymään...
- prkle
Kyseessä oli autoon liittyvä maksu, jonka myyjä oli muka hoitanut, koska se oli jo erääntynyt. Kertoa asiaan liittyvät päivämäärät ja kaikki. Siksi kai uskoin. Jos olisin tiennyt, että lasku tulee perästä, niin varmaan olisin osannut vaatia asian paperille.
Myyjä lupasi korjata erehdyksen, mutta minuutin päästä soitti ja oli unohtanut koko asian. Oli kuulemma vaikea muistaa, kun ei ole paperilla.
Kai se voi muisti hukkua alle minuutissa, jos oikein pinnistää. Kyseessä ei ollut tulkinta-asia, joissa helposti tulee erimielisyyttä. Myyjä valehteli kaupanteko hetkellä ja aikoi korjata asian juuri ennen muistin menetystään.
Menetys ei ollut suuri (alle 300 euroa), mutta jos he viitsivät tehdä sen näinkin pienestä summasta, niin entäs sitten isommasta.
Eikä minulla ole mitään syytä ketään moittia tai mustamaalata. Omasta tyhmyydestä jouduin maksamaan, mutta muistutan teitä muita, että olisitte tarkempia.
- peku
Kun täältä Pohjanmaalta asiaa kattoo niin pääkaupunkiseudun autokauppiaat on kyllä suurimpia huijareita mitä maasta löytyy, tuli elämäni ensimmäisen kerran käytyä eteläs autokaupoilla ja pettymys oli kyllä vertaansa vailla, myyjien puheista puhelimessa ei ollu kyllä totuudesta tietoakaan, puhuivat sen mitä sylki suuhun toi, meinasivat että kyllä noille maalaistolloille voi myydä ihan mitä tahansa kunhan vaan tarpeeksi kehuu, mutta mettään meni, koti matkalla koukattiin Turun kautta jossa myyjien puheet sentään pitivät 100 %:sti paikkansa, eräskin myyjä sanoi jo puhelimessa että ei tätä autoa kannata Pohjanmaalta asti lähteä kattomaan! Todella suoraselkäistä toimintaa!
Koti matkalle lähdettiinkin sitten uudella autolla(Autokiilasta), eikä ainakaan meikäläistä tartte ikinä enää pääkaupunkiseudulle odottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507987Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662270Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332186- 1471759
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251250Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511236Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101153Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65843Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58798Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7747