Kyllä ollaan välinpitämättömiä liikennemerkeistä sekä säännöistä.Esim.K-hallin parkkipaikan käytössä.Eikös parkkipaikka ala vasta merkin takaa,eikä suinkaan etupuolelta niinkuin nyt osa autoilijoista luulee? Samalta paikalta tultaessa Halmstadinkadulle niin siinä on STOP merkki,mutta harva sitä noudattaa.Ja sitten nopeudet kaduilla ovat aivan liian suuret.Ei juuri kukaan noudata niitä.Mopopojat ajelevat60-80km tuntinopeuksilla.Autoilijat samoin.Kun kaikki tietävät että kiinnijäämisen riski on olematon,koska poliiseja ei näy mailla halmeilla.
Autoilua Hankolaiseen tapaan.
Järkeä
51179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä joo ihan turhia ovat liikennemerkit täällä, ehkä pieni vinkin poikanen poliisille olisi paikallaan ;-) Jännä juttu miten täällä poliisi ei käy kun regatan ja juhannuksen aikana... kun pienimmissäkin kunnissa niitä riittää, ei voi olla resurssipula.
.. missä poliisit, ei niitä tosiaankaan Hangossä näy
Kyllähän se on juuri tuota resurssin puutetta kun meillä on viikoilla 1 partioauto aluella inkoo-karjaa-pohja-tammisaari-hanko, viikonloppuisin pari autoa enemmän. joten ei ihme että eivät käy niin usein. ovat kyllä aina ollut lähistölla kun olen tarvinnut.
Olin tässä yhtenä päivänä kaverin kyydissä,ajettiin Espistä leveällä osuudella,vauhti oli n.55-60 nopeusrajoitus on sillä kohtaa 30 silti vielä meidät ohitti yksi "autoilija",sanoin kaverille että eikö pienempi vauhti riittäisi.Mutta hän sanoi että ei Hangossa ole vaaraa jäädä kiinni ja jatkoi vaan ajoaan.Täytyy ihmetellä että minne ihmisillä on niin jumalaton kiire näin pienellä paikkakunnalla kun matkat eivät ole kuin muutama kilometri päästä päähän.Sitten joku sanoo että niinhän ne ajavat muuallakin lujaa.Minusta se on huono syy,ei tarvitse apinoida huonoissa asioissa, hyvissä kyllä voisi.Mitä nämä "autoilijat"oikein ajattelevat,että ei säännöt minua koske,ne ovat vain nörttejä varten.Huh Huh.
Hangosta niin kukaan ei riko niiden määräyksiä!Eipä niitä juuri monikaan noudata nykyään.Ei pyöräilijätkään,jotka ajelevat jalkakäytävillä varsinkin rautatiesillalla ja ratakadulla.Mopopojat ajavat toisen ylikäytävän yli vaikka siinä on ajokieltomerkki.Tosi harva pysähtyy juuri STOP merkin takia, K-hallilta tultaessa Halmstadinkadulle,nyt varsinkin kun pensaisiin on tulleet lehdet niin näkyvyys on aika huono kevyen liikenteen väylälle. Kaupungin piti laittaa ko merkki paremmin havaittavaksi mutta kovin hidasta on touhu.(tämä kuului liikennepoliittiseen selvitystyöhön).