Kondomimerkeistä. Mielipiteesi.

Laitoin tuossa keskustelun juomukondomeista, mutta ajattelin aloittaa lisäksi tällasen.

Eli mitä merkkiä/merkkejä käytätte mieluiten ja miksi?
esim. Näkki, Magic, Sultan jne.
Miehille paras? Naisille paras? Kestävin?

Omia mielipiteitä siis, kaikki tervetulleita.
152785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

omien kokemusten mukaan...neljästä käyttökerrasta kolmella rikki, lisäksi jotenkin ahtaita (ehkä siinä syy rikkoutumiseenkin), sen jälkeen ei ole tullut mieleenkään ehdottaa sellaisen käyttämistä.

Äänestä
  • Millä tavalla sun mielestä kortsu on ahdas? Minkä kokoinen penis sulla on? Ihan vaan sullekin tiedoksi, että mulla on melko isoja dildoja ja hyvin on kaikenmerkkiset kortsut mahtuneet niiden päälle.

    Onkohan sulla joku tekninen ongelma kondomin käyttämisessä, jos noin usein hajoaa? Ehkä sinun kannattaisi vielä opetella sitä kortsun laittoa, ennen seksin harrastamista.

    Äänestä

  • Nainen 45 kirjoitti:

    Millä tavalla sun mielestä kortsu on ahdas? Minkä kokoinen penis sulla on? Ihan vaan sullekin tiedoksi, että mulla on melko isoja dildoja ja hyvin on kaikenmerkkiset kortsut mahtuneet niiden päälle.

    Onkohan sulla joku tekninen ongelma kondomin käyttämisessä, jos noin usein hajoaa? Ehkä sinun kannattaisi vielä opetella sitä kortsun laittoa, ennen seksin harrastamista.

    Kyllähän ne kondomit voivat ahtailta tuntua vaikka ne sinun dildosi päälle menisivätkin..

    Useamman kerran eri kumppaneiden kanssa on magicit räjähdelly, joten niiden käyttöä en suosittele kenellekään.

    Äänestä

Sultaaneja en käytä koskaan.
Jos tuntuu, että on liian lyhyellä "sytytyslangalla", niin sellaista missä on hieman puudutusainetta mukana.
Jos taas tuntuu että jaksaa piiiitkäään, niin sileä kumi ettei ärsytä partneria liikaa.
Ja jos vakiosuoritus, niin juomullinen (näppylää ja/tai raitaa).
Kaikki kumit hajoaa, jos paikat kuivana ja yritää hankalasta kulmasta!

Äänestä

Olen pitänyt! Kestävä ja ja luotettava.

Äänestä

Ollut vuosia suosikkini. Taisin huomata sen paremmuuden jo 80-luvun alussa.

Ikinä ei ole mikään kondomi yhdynnässä hajonnut. Joskus paikalleenlaittaessa on voinut rikkoutua, mutta sen on kyllä huomannut heti.

Äänestä
  • Protex on ehdottomasti paras kondomimerkki. Miedon/ hajuttoman tuoksuisia peruskondomeja 10kpl paketeissa ja hintaa alle 3 euroa/paketti. Kertaakaan ei ole hajonnut.

    Äänestä

Kortsut on yhtä hyviä ja kestäviä itse olen käyttäny after-nineä 2e kpl tehty koreasa sekin kestäny.

Äänestä

XXL kondomeja käytetään. Mies on sen verran isoaseinen että käytännössä XXL on ainoa joka ei satuta häntä ahtaudellaan. Näin meillä. :)

Äänestä
  • Luepa, mitä tuo nainen 45 kirjoitti ylempänä! Onko samaa kokoluokkaa ku Holmesin Johnilla?

    Äänestä

vahingossa joskus ABC.llä törmisin tohon, huomasin et tommonenkin on..ei ollu muita hyllys niin piti ottaa..se oli onnekas sattuma..koska paras mitä olen ikinä kokeillu..vaikka siihen mennes durexia olen pitäny parhaana..no en pidä enää..

Sininen classic on muuten parempi musta kun punasen pakkauksen super.. Ja kaikki mun kumppanit on tosta tykänny kanssa.. mut tuo merkki kyl puristaa kivasti..tuntuu joskus harvoin jopa paremmalta kun ilman kumia..

Huomasin jälkeenpäin vielä et tota saa myös s-ryhmän melkein kaikista muistakin kaupoista...joten nyt käytän tota pelkästään..:D

Äänestä

Se puristaa kivasti mutta on tarpeeksi iso ettei purista liikaa. Se myös pitää kaiken sisällään, eli ei ole ollut poisluikahtamista tai rikkoutumista niin kauan kuin olen sitä nyt käyttänyt.

Äänestä
  • Me ollaan tykätty naistenkondomia käyttää, se on melkein sama kun ei olisi kondomia ollenkaan.
    Vaikka ovat kalliita niin kyllä hintansa arvoisia.

    Äänestä

  • Jaanas kirjoitti:

    Me ollaan tykätty naistenkondomia käyttää, se on melkein sama kun ei olisi kondomia ollenkaan.
    Vaikka ovat kalliita niin kyllä hintansa arvoisia.

    vittu ihan kun kuollutta oravaa panis femidomi tuntuu... paljaalla tai ei ollenkaan

    Äänestä

Ohut ja kestävä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen19 kirjoitti:

Laitoin tuossa keskustelun juomukondomeista, mutta ajattelin aloittaa lisäksi tällasen.

Eli mitä merkkiä/merkkejä käytätte mieluiten ja miksi?
esim. Näkki, Magic, Sultan jne.
Miehille paras? Naisille paras? Kestävin?

Omia mielipiteitä siis, kaikki tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu