Ei herran jumala punkin luoja the stooges työstää uutta levyä!!:) Stooges tekee pari keikkaa usa:ssa ja lämmittäjä bändinä on sonic youth:) Yleisöllä on varmaan aika vaikeaa ku kaks maailman kovinta bändiä on samoilla keikoilla:)
The stooges/sonic youth
pop
13613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yes Iggy ja Stooges oli kova juttu silloin 70-luvun alussa. Itellä on heidän 3 levyä ( ykkönen, fun house ja search and destroy).
Gimme danger kolahtaa vieläkin ja saa kylmät väreet menemään selkäpiirtä myöten. Samoin DIRT ja menopaloista search and destroy, I feel alright, Raw power, TV eyes, I got the right, Lose, Down on the street, i wanne be your dog.
Kysytään itseltämme, miksi The Stooges ei ole Book of Rockissa, jos sinne on sentään saatu mahtumaan niin iljettävä mainstreambändi, The Sex Pistols.
---
Sonic-osa tulee sentään Fred "Sonic" Smithistä ja "Youth" Big Youthista.
...kysypä sä vaan sitä itseltäsi.
No empä nyt sanoisi pistolsia mainstream punkiksi ;)
Toisen "aallon" (Neew Wave) bändeistä voisi niin sanoa ehkäpä....
Pistols toi musiikkiin uutta ilmettä silloin 70-luvun puolessa välissä. Ne nousuivat lavalle ja sanoivat (kuvannoillisesti) että kaikki voi perustaa rock bändin ilman että osaa soittaa tai opiskelee musiikkia ekaksi monta vuotta. He vetivät sen ns katutasolle takaisin ilman 10 min sooloja keikoilla tms.
Samoin punk tyyli toi vapautta esim. naisille, että he voivat olla oma itsensä ja ilmaista itseään. Heidän ei tarvitse mennä siihen muottiin pakosta että mennä naimisiin, perustaa perhe ja jäädä kotiin hoitamaan lapsia... niinkuin heidän äitinsä tms. aikoinaan... Punk oikestaan "vapautti" lopullissesti naiset kahleista, kuten esim. x-ray spex:n biisi oh bondage up yours kertoo. Punkissa on monta vahvaa naista kuten esim. Pretenderssin laulaja, Spexin laulaja, Advertsin basisti, Patti Smith, slits jne....
No itse pidän enemmän kyllä the Clash yhtyeestä kuin pistolsista. Kyl pistols oli silti hyvä bändi (eka levy siis)
Man next door kiteytti punkin olemuksen aikas hyvin.Briteissä punk syntyi eikä Jenkkilässä.
Vaikutteet olivat brittiläisiä elikä Who,Kinks ja tietysti eka skinibändi Slade.Sieltä ne vaikutteet tulivat.
Iggy ja kumppanit olivat vaan tälläisiä nistihörhöjä kuten Dollsitkin joita Sid ihaili surkein tuloksin.
Rotten ei Nykkiläisiä korkealle noteerannut kuunnelkaapa vaikka piisiä Submission.
Elikä punk on Englannista,piste.
paljon vaikutteita otettiin myös Roxy Music:sta ja CAN yhtyeestä (Pistols ainakin).
No jenkkiläisistä bändeistä otettiin vaikutteita Velvet Underground:sta ja varsinkin Lou Reed:sta myös.
Mutta kyllä PUNK oli Englantilainen juttu alunperin. Usaan punk "tuli" varsinaiseti vasta vuonna 1979 (tai jotain). Ainakin the Clash:n eka levy julkaistiin siellä ns. erikoispainoksena, missä oli ylim. sinkku biisejä. Pistols keikka Amerikassa oli jokin kummajainen freak show mitä ihmeteltiin aikoinaan vuoden 1978 alussa.
Vaikutteita otettiin myös David Bowien musiikista. Sitä on turha kieltää jos asiaa oikein tutkii ja katselee bändien "vaikutteita" lehdistä tms.
PS. omia suosikki bändejä on mm. Richarh Hell, Flaming Groovies ja Vibrators, Eddie & Hot Rods,the Undertones, Buzzcocks ja Adam & Ants
The stoogesiltahan tuli ekalevy vuonna 1969 nimeltä the stooges jota pidetään ensimmäisenä punk levynä.
Toi sex pistols on aika naurettava juttu, ku ne on vaan julkaiseet yhden albumin ja sitä pidetään suurena punkin kehittäjänä:)
Pistolsit nyt vaan olivat ekat jotka koko homman laittoivat liikkeelle.Vaikka tekivät sen yhden levyn,saivat he aika läjän seuraajia.
Heidän merkitystään ei kukaan voi kiistää.
Eilisessä kirjoituksessa oli moka.Tarkoitin tietysti biisiä New York enkä Submission.
Vanhuus ei tule yksin.
Ei todellakaan laittanut ensimmäinen punk albumi the stooges tuli vuonna 1969. Newer mind the bollocks tuli vasta vuonna 1977. Mainittakoon vielä, että sex pistols on melkein vetänyt joka keikalla stoogesin punk glassikon No fun kappaleen:)
Olen sen verran kuunnelut ko. bändiä, että en ole huomannut missään ko. Stooges biisiä (liveillä). Stepping Stone ja substitute he esittivät kyllä. Tämä No Fun kyllä esiintyy Pretty Vacant sinkun B-puolella ja vipassa konsertissa Amerikassa he esittävät ko. biisin myös.
Voisi sanoa, että ns. punk musaa on esiintynyt joka vuosikymmenellä. Elvis aloitti sen esiintyessään pyörittämällä lantiotaan valtaa pitävien mielestä rivosti. Silloin laulujen sanot olivat sellaisia piiloseksuaalisia. Se herätti pahennusta. samoin joku Jerry Lee Lewis:n järkyttävät sanat.
Toinen aalto tuli sitten 60-luvulla Stonesien,Velvet Underground,Stooges jne. kautta heidän pukeutumistyylin, musiikin raakuden ja hiusten pituuden kanssa. He herättivät pahennusta siinä mielessä ja silloin vapautui myös seksuaalisuus,joten laulujen sanoissa käsiteltiin paljon juuri sitä ja huumeita.
Kolmas aalto tuli sitten vasta Punk-musiikin myötä. Se jotui paljon juuri siitä kun bändit alkoi olla ns. pullamössömusiikkia (taidekoululaisten vääntämiä 10 min sooloja kauheine äänentoistolaitteineen joiden takaa heitä ei niin huomannut,heh). Punkin alkuperäinen tarkoitus oli vetää musiikki takaisin kadulle ja yksinkertaiseen muotoon, että jokainen voi perustaa bändin ja soittaa. Lauluihin tuli myös sanomaa yhteiskunnallisista epäkohdista, koska yleensä jätkät/gimmat oli työttömiä ja köyhistä oloista tulleita (työläisperheistä siis).
Kaikki epäsovinnallinen ja valtarakenteitä järisyttävä nuorisomusiikki voisi sanoa olevan ns. punk juttuja (jos käsitettä venytetään hieman).