https://asiointi.mol.fi/cvnet_html/1fafc96bcb6fef50d207aa6825915c0c.html
Siinä on ilmoitus CV-netissä jota en missään tapauksessa halua kenenkään ikinä tekevän. Miten ihmeessä kukaan ammattitutkinnon käynyt voi ikinä saada mitään töitä, jos aina on jossain joku tradenomiharjoittelija tulossa palkattomaan harjoitteluun.
Ajatelkaa ihmiset järjellä ja äänestäkää jaloilla. Jos kaikki kieltäytyisivät ilmaistyöstä ja ylikouluttautumisesta niin olisi paljon helpompi saada töitä.
Siinä on ilmoitus CV-netissä jota en missään tapauksessa halua kenenkään ikinä tekevän. Miten ihmeessä kukaan ammattitutkinnon käynyt voi ikinä saada mitään töitä, jos aina on jossain joku tradenomiharjoittelija tulossa palkattomaan harjoitteluun.
Ajatelkaa ihmiset järjellä ja äänestäkää jaloilla. Jos kaikki kieltäytyisivät ilmaistyöstä ja ylikouluttautumisesta niin olisi paljon helpompi saada töitä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
opiskeluun kuuluva harjoittelu?
Ei silti missään tapauksessa kerrota heti että voi tehdä palkatta, vaikka olisi mikä harjoittelu.
Miten joku voi ikinä kuvitella kenenkään saavan töitä jos kaikki lahjoittavat työvoimaa ilmaiseksi?
taloushallinnon tradenomiOPISKELIJA.
Eli todennäköisesti pakkosauma saada harjoittelut täyteen, jotta saa sitten paperit.
Eihän tuo ole yhtään tavatonta ilmainen harjoittelija varsinkaan kaupan alalla. Jopa tekniikan alalla jokunen vuosi sitten opiskelijat menivät ilmaiseksi "harjoittelemaan" työntekoa. Jopa sellaiset jotka oikeasti tekivät töitä.
Kyllä ne ahneet yritykset käyttävät kaikki mahdollisuutensa halpaan tai ilmaiseen työvoimaan...
olen kyseistä opinahjosta valmistunut taloushallinnon tradenomiksi reilu vuosi sitten ja voin kuule kokemuksesta kertoa että harjoittelupaikat olivat kirjaimellisesti kiven alla!!! tuolla hakijalla cv:n perusteella luulisi olevan ihan hyvät mahdollisuudet saada palkallinenkin paikka (jollain toisella paikkakunnalla..) Oman harjoittelupaikkani hakemisen aloitin heti tammikuun alussa ja vasta toukokuun alussa viimeinkin tärppäsi ja ihan tuurilla sain vielä hyvin pientä palkkaakin harjoittelusta. Usko harjoittelupaikan löytymiseen oli loppua kyllä monta kertaa ja se olisi tarkoittanut todellakin valmistumisen viivästymistä! Ainakin tällä paikkakunnalla yritykset ovat tottuneet siihen että harjoittelijoille ei tarvitse maksaa palkkaa ja sehän on todella väärin:( epätoivoisia tulijoita kyllä riittää ilmaiseksikin..
"...yritykset ovat tottuneet siihen että harjoittelijoille ei tarvitse maksaa palkkaa ja sehän on todella väärin:( epätoivoisia tulijoita kyllä riittää ilmaiseksikin....."
Samahan se pätee työttömiin yleisestikin. Työvoimapulasta huolimatta meillä on pataljoonittain työtömiä, joita saa ilmaiseksi, niin ei tarvitse palkata ketään.
Työttömäthän taas eivät meiellään tekisi ilmaiseksi, joten heidän "aktivoimiseksihan" on luotu semmoinen käsite kuin karenssi.
Siinä missä opiskelijoilla tietynlainen imuohjaus, on työttömille taatusti työntöohjaus.
älkääkä täällä valittako, mutta ei....kun "mä olen yo-merkonomi ja haluan tehdä siistiä tstotyötä" vaikkei niitä ole edes tarjolla
näin se yhteiskunta toimii - suhdanteet vaihtelevat ja yksilön olisi hyvä joustaa siinä. eikö se nyt ole jo selvää ettette te kaikki saa sitä unelmien tstotyötä. kannattaisi miettiä jotain muuta? työvoimapula...niimpä muttei työt kelpaa? Nämä harjoittelijat mitään töitä teiltä vie kunhan saavat teiltä vaan raivon pintaan. Älkää tuhlatko energiaa moiseen vaan tehkää jotain omalle elämällänne!
toisten ceeveitä ja kertoa ettei tuollaisia halua nähdä...onkohan nyt asiat kohdallaan....?
laittanut. se on julkista silloin kun kaikki sen voi lukea. julkista tekstiä saa lainata kun ilmoittaa lähteen. minusta tässä ei ole mitään ihmeellistä? itse en toki nettiin ansioluetteloani laittaisi.
vaan tuon viestiketjun aloittajan motiiveja moiseen - alkaa julkisesti kommentoimaan. paitsi että tuossa nyt cv:n tekijä kiittelee kommenteista mutta asia voisi olla toisinkin. ei "julkinen" välttämättä tarkoita että niitä pitää alkaa vielä julkisemmin repostelemaan! lehtijutut on eriasia, toi on mun mielestä kuitenkin aika henkilökohtainen juttu. mä en ainakaan henkkoht pitäisi siitä että löytäisin oman ceeveeni linkitettynä jostain keskustelupalstalta. minähän siinä olen töitä/harjoittelupaikkaa hakemassa ja se on minun ja potentiaalisten työnantajien välinen juttu. tämä nyt on vaan sellainen "hyvä tapa" - että osaa antaa joidenkin asioiden olla vaikka ne internetissä onkin..."julkisia"
satuinpa sattumalta löytämään keskustelun, jossa kommentoidaan MUN harjoittelupaikkahakemustani. Kyseessä on todellakin opintoihin kuuluva pakollinen harjoittelujakso, ehkä en sitä hakemuksessani tarpeeksi selkeästi ilmaissut.
Otan mielelläni jatkossakin vastaan hyviä vinkkejä harjoittelupaikan hakuun liittyen tällä samaisella palstalla. Se, että mainitsin halukkuuteni palkattomaan työharjoitteluun johtuu juuri siitä, että monien työnantajien mielestä harjoittelija ei tee tuottavaa työtä, eivätkä he siksi ole halukkaita maksamaan palkkaa.
Maininnalla palkattoman harjoittelun mahdollisuudesta ajattelin merkittävästi edistäväni harjoittelupaikan saamista.
Kiitos arvokkaista mielipiteistä.
tiedän että missään ei kielletä linkitystä ko. työhallinnon sivulle, mutta enpä olisi arvannut hakemusta tehdessäni, että se herättää sellaisia tuntemuksia, että sitä kommentoidaan täälläkin.
Olen ihmetellyt jo aiemmin työhallinnon käytäntöä tämän cv-netin kanssa. Vaikka cv:istä ei välttämättä pystykään jäljittämään sen tekijää, on mielestäni hieman arveluttavaa, että kuka tahansa pääsee tutkimaan kenen tahansa tietoja. Asiallista olisi mielestäni se, että vain sivuille rekisteröityneet, työntekijää etsivät työnantajat voisivat nähdä työnhakijoiden tietoja.
Yritän tässä siis kauniisti ilmaista, että olen jokseenkin närkästynyt tuosta linkityksestä...
selittää että vaikka joku asia ei ole vars kielletty niin ei se tee siitä oikeasti kamalan sallittuakaan. Ymmärrän erittäin hyvin kantasi
ja mielestäni et ole mitään arveluttavaa tehnyt edes siinä että mainitsit mahd palkattomuudesta.
Toivottavasti ketjun aloittaja tajuaa pointin tässä nyt...(ja muutama muukin)
Toivottavasti löydät mieleisen harjoittelupaikan!
...marjat.
Täällä on työttömänä monta joilla on koulut käytynä ja perhekin elätettävänä ja mistäs niitä PALKALLISIA töitä enää löytyy, kun kaikenmaailman opiskelijat omasta halustaan ja karenssin uhalla pakotetut tekevät niitä ilmaiseksi ?
Mitä aikoo harjoittelijapaikan etsijä tehdä elämisensä eteen kun on paperit taskussa ? Haet varmaankin töitä siitä firmasta, jonne on jo osoituksella oikein hyvillä palkanneuvottelumahdollisuuksilla karenssia heiluttaen laitettu joku ?
harjoittelija ei pysty tekemään töitä täydellä teholla vaan tarvitsee avukseen enemmän ohjausta joka taas vie jonkun palkallisen työntekijän työaikaa ja energiaa
lisäksi monesti harjoittelijoilla teetetään ihan perustöitä, esim. kopiointia, mapitusta yms jota vakituisemmalla henkilökunnalla ei monesti yksinkertaisesti ole aikaa tehdä. ja tämä on ihan ok koska jostainhan se on aloitettava ja sitä kautta pääsee näkemään kaikenlaista ko. alasta
Älkää nyt jaksako olla niin pikkusieluisia että omasta työttömyydestänne palkatta työskenteleviä harjoittelijoita syytätte. Jossain pienissä yrityksissä näin saattaa olla koska EI OLE VARAA palkata uutta työntekijää. Kyllä siinä työttömyyden taustalla on isommat syyt - enkä nyt tarkoita henkkoht syitä vaan yhtkunnan rakennetta! Todnäk ette edes niitä harjoittelijan tekemiä töitä suostuisi kovin pitkään tekemään kun koette ne pitkästyttävinä ja ei koulutustavastaavana.
"...pakkohan minun on saada tutkinto valmiiksi ja vittujako sillä on väliä, viekö sen jonkun työpaikan. Itseni pitää kuitenkin päästä paikoista kilpailemaan."
Näinhän tämä menee, työttömällä ja opiskelijalla. Jokainen ajattelee omaa persettään.
So what. Niin minäkin.
Heti kaikki mulle nyt. Muilla ei ole vitunkaan väliä.
Vanha koulukaverini tekee juuri parhaillaan pakollista työharjoittelua AMK:sta ja kyllä hän siellä tekee ihan täyttä työpäivää ja vetää vastuullisia projekteja, joissa on tiukat budjetit.
Kestää jonkin 4 kk ja taitaa saada 150 euroa kuussa harjoittelijanpalkkaa. Firmakaan ei ole mikään ihan köyhä vaan ihan tunnettu omalla alallaan ympäri Suomen.
voi voi elämä on kovaa...! olisi varmaan aika oppia että sitä päätä ei kannata hakata seinään. jos ei pääse läpi niin kannattaa kiertää... tarkoitan että turha muita ihmisiä syytellä omasta työttömyydestään!!!!