valtionpalkinto. Mm. kirja "Kotona maailmankaikkeudessa" vaikutti palkinnon myöntämiseen.
Kaikkien ääriuskovien kannattaisi lukea tuo kirja. Osaatte sitten varoa perkeleen juonia. :)
Kaikkien ääriuskovien kannattaisi lukea tuo kirja. Osaatte sitten varoa perkeleen juonia. :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
'"" että varoa sinua, ja sinun Raamatun väännöksiäsi!
Esko Valtaoja on uskossa tieteeseen. Hän on antanut elämänsä sille.
tietoa. Hänelle ei pelkkä usko riitä.
Hän on myös luultavasti tämän hetken tunnetuin suomalainen tiedemies maailmalla.
Lukekaa myös hänen ja Tampereen piispa Juha Pihkalan kirjaksi painettu vuoropuhelu: "Nurkkaan ajettu Jumala". Näette, ettei Valtaoja niin paha ihminen ole kuin luulette.
tuskin on tunnettu maailmalla- miksi olisi? Suomessa tunnettu tieteenhaaransa popularisoija ja keskustelija, mutta tieteentekijänä ei erotu muista edes Suomessa.
keskustelunsa ja taisin täällä foorumilla kirjoittaa, että se oli sivistyneiden ja mielipide-eroista huolimatta kahden toisiansa kunnioittavan henkilön välinen dialogi.
piispa Pihkalan ja Valtaojan keskustelun, niin kyllähän oli Jumala ajettu nurkkaan, kestiköhän toi ohjelma tunnin, ei sanaakaan Jeesuksesta vaan pelkkää ateistista höpinää!! Tarttisivat Raamatun molemmat niin piispa kuin 'taivaanrannanmaalarikin'.
Sinne TV keskusteluun olisi pitänyt saada uskossa oleva ihminen Valtaojaa vastaan.
Pihkala esiintyi kristittynä, vaikka ei ole koskaan kokenut uudestisyntymistä.