R&B eli rhythm and blues on bluesin ja jazzin sekoitusta. Rhythm and blues kuoli kun Rock and roll tuli muotiin. Whitney Houston yms. ei ole Rhythm and bluesia, vaan amerikkalaista iskelmämusiikkia perkele...
Vastaukset 10
- oki
rhytm'n'base..
- r&b rules
...ei varmaan J'Lo oo Rhythm&base:a
- Erkki47
Joo, ei mene meikäläisenkään jakeluun, miten sitä ulinaa ja huokailua, jota siis kutsutaan nykyään r&b:ksi voidaan nimittää tuolla rythm&blues-lyhenteellä. Kyllä se aika kaukana ainakin minusta on siitä genrestä. Toisaalta, kyllähän musiikkikin kehittyy ja tyylit sen mukana.
- jake blues
Kunnon r/b musaa tehtiin juuri 60-luvulla. Siinä on sitä jotain jota jaksaa kuunnella vielä tänäänkin (eikä kuullosta vanhentuneelta).
Kaikki Las Ketchup/Britney Spears & Co tulevat ja menevät unholaan aika äkkiä, mutta kunnon musta r ja b säilyy kauan......... - G'Kar
jake blues kirjoitti:
Kunnon r/b musaa tehtiin juuri 60-luvulla. Siinä on sitä jotain jota jaksaa kuunnella vielä tänäänkin (eikä kuullosta vanhentuneelta).
Kaikki Las Ketchup/Britney Spears & Co tulevat ja menevät unholaan aika äkkiä, mutta kunnon musta r ja b säilyy kauan.........Kyllä hyvän R&B:n tekeminen lopetettiin joskus vuoden 1955 tienoilla. Minulle ainoaa oikeaa Rhythm and Bluesia on sellainen musa, jota tekivät esimerkiksi Junior Parker, Big Joe Turner, Professor Longhair, Ike Turner tai Ruth Brown. 60-luvun jutut kuulostavat minun korviini jokseenkin innottomilta puhumattakaan nykymusiikista.
- Sininen rytmi
Oon aivan samaa mieltä. Miten perkeles nyky nysväämistä kutsutaan "r & b" nimellä. Mitä sillä on tekemistä rymi bluesin kanssa ???
Uusista tulokkaista kelpuuttaisin seuraavat
Jonny Lang
Joe Bonamassa
ja pari muuta tuntematonta,mutta en todellakaan mitään Kelly, Macy yms - Constance
on neo soul..esim..Erykah Badu, Maxwell ja Angie Stone=)
vai mitä olette mieltä?- wiggette
...maailmassa, myös rhytm & bluesin määritelmä on muuttunut vuosien varrella..onhan esim. popkin aikoinaan tarkoittanut vain yksinkertaisesti suosittua musiikkia kun taas nykyään pop on tavallaan mielletty omaksi genrekseen(britney, n'sync etc.)..sitten puhutaan pop-rapista ja niin edelleen kun tahdotaan puhua suositusta rap-musiikista..asiat tuppaavat muuttumaan...uusi r 'n b on eri asia kuin vanha!
- Black
wiggette kirjoitti:
...maailmassa, myös rhytm & bluesin määritelmä on muuttunut vuosien varrella..onhan esim. popkin aikoinaan tarkoittanut vain yksinkertaisesti suosittua musiikkia kun taas nykyään pop on tavallaan mielletty omaksi genrekseen(britney, n'sync etc.)..sitten puhutaan pop-rapista ja niin edelleen kun tahdotaan puhua suositusta rap-musiikista..asiat tuppaavat muuttumaan...uusi r 'n b on eri asia kuin vanha!
R&B on ollut vuosikymmenien aikana yleisnimitys melkein mille tahansa P-Amerikan mustien keskuudessa suositulle musiikille. R&B:tä on niin Big Joe Turner kuin TLC:kin. Sillä siisti.
Ehkäpä Nyky-R&B on sitä aitoa ja oikeata kun se 30 vuoden päästä ei enää mene suomalaisten setien hilseen yli enää.
(Souliakin valkoinen oppi kuuntelemaan vasta Blues Brothersien myötä - 20 vuotta myöhässä).
- kake 62
oikee r&B KUULOSTAA george thorogoodilta ja dr feelgoodilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401872Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
- 102888
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68508Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12495- 78491