Androcur-lääkitys

Diane

Onko kenelläkään kokemusta ks. lääkityksestä? Itselläni on ollut se käytössä jo puoli vuotta, tuloksena vain pahoja sivuvaikutuksia ja karvankasvun entistä nopeampi lisääntyminen. Jos joku haluaa keskustella yksityisemmin kuin tässä, voin antaa sähköpostiosoitteen.

4

4095

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hairy

      Moi!
      Mä en ole hakenut mitään apua tähän ongelmaani, koska häpeen niin paljon karvojani, etten kehtaa mennä edes lääkäriin.
      Olisi tosi ihanaa vaihtaa ajatuksia jonkun kohtalotoverin kanssa...

    • Nova

      Millaisia sivuvaikutuksia sinulle on Androcurista tullut? Itse en ole huomannut epätoivottuja sivuvaikutuksia, vaikka olen käyttänyt sitä jo 7 vuotta.

      • Diane

        Mulla annostus on 1 tabletti kierron kymmenenä ensimmäisenä päivänä. Millanen sulla? Tämä kun ei tunnu riittävän, karvojen kasvuvauhti on kyllä hieman hitaampaa, mutta leviäminen uusille alueille jatkuu silti koko ajan ja karvoitus tihenee... eli karvojen kasvutapa muuttui toisenlaiseksi lääkityksen alottamisen jälkeen.

        Ja niistä sivuvaikutuksista... Ensimmäiset kuukaudet kärsin oudoista kivuista, joita en oo ikinä ennen kokenu. Ne onneks loppu sitten aikanaan itsestään, valvottuja öitä en ois enää paljoa kauempaa kestänytkään... Hiukset ja iho kuivu suorastaan piloille, vaikka aina ennen ollu helposti rasvottuvat. Nyt reilun puolen vuoden jälkeen maksa ei enää kestä ja joudun lopettaan.

        Onko lääkäri arvioinu sitä, että mitä tapahtuu kun joskus lopetat Androcurin? Onko karvankasvu pysyvästi vähempää? Vai onko elimistö tottunu lääkkeeseen niin että sen lopettamisen jälkeen karvankasvu villiintyy alkuperäistäkin paljon pahemmaksi?

        Aiheesta voi kirjotella myös: [email protected]


    • Epätoivoa_ilmassa

      Hei! Tämä on vanha ketju, mutta Googlen avustamana löysin tämän. Jos jollakulla olisi kokemuksia tästä tai muista hirsutismin hoitoon käytettävistä lääkkeistä, olisin hyvin kiitollinen, jos voisitte jakaa niitä. Diane novat ei itselläni tehoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      183
      1520
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      84
      1322
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      879
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      773
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      9
      721
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      104
      613
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      601
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      567
    Aihe