Hei! pohdin tässä sitä että kannattaako minun enää edes vaivautua lääkäriin reductil reseptiä pyytämään. Olen jo muutamaan otteeseen sitä pyytänyt viimesen 5 vuoden aikana, mutta aina on tullut kielteinen vastaus ja perusteluna on ollut nuori ikä sekä liian matala painoindeksi (pitäisi kai olla tyytyväinen siihen että edes jossain asiassa liian pieni). Ikää nyt on luonnollisesti tullut lisää (kohta 22), mutta paino on suunnilleen sama kuin aiemmin, joten pelkään etten taaskaan saa reseptiä. Tiedän etten pysty muuttamaan ruokailutottumuksia ilman apua, olenhan yrittänyt jo yli 10 vuotta! Pelkään edes yrittää enää, koska tiedän ettei sekään ole hyväksi terveydelle että jatkuvasti lihoo ja laihtuu 5,10, tai jopa 20kg. Ja kun se ei ole mitään hidasta painonnousua (painonpudottaminen sen sijaan kestää ikuisuuden), viimeisen kuuden viikon aikana olen lihonut melkein 15kg! On todella turhauttavaa laihduttaa kovalla vaivalla muutama kilo, ja sitten heti lihota ne takaisin ennen kun edes ehtii itse huomata. En harrasta mitään humpuukki dieettejä, vaan _yritän_ syödä hyvin ja säännöllisesti, joten en kaipaa mitään kommentteja että: ”syö vähemmän ja liiku enemmän”… tiedän kyllä varsin hyvin miten asian PITÄISI toimia, mutta minä en vaan siihen pysty ilman apua.
Kärsin myös korkeasta verenpaineesta, keskivaikeasta masennuksesta, sekä lievästä syömishäiriöstä (epätyypillinen) ja mietin että vaikuttaako nämä seikat lääkkeen saantiin? En syö muita lääkkeitä kuin topiramaattia 75mg migreenin estoon.
Mitä mieltä olette? Saisinkohan jo lääkkeen? Masennun syvästi joka kerta kun poistun lääkärinvastaanotolta tyhjin käsin, enkä siksi halua edes pyytää jos ei minulla ole mitään mahdollisuuksia. Olen niin väsynyt tähän olotilaan ja elän lähes täysin erakkona kun koen itseni niin vastenmieliseksi. Tarvitsen todella apua.
P.S Ravitsemusterapeutti, hypnoosi, ja masennuslääkkeet yms. on jo kokeiltu.
P.P.S olen 21, 166/80
Kiitos etukäteen ASIALLISISTA vastauksista! :)
Kärsin myös korkeasta verenpaineesta, keskivaikeasta masennuksesta, sekä lievästä syömishäiriöstä (epätyypillinen) ja mietin että vaikuttaako nämä seikat lääkkeen saantiin? En syö muita lääkkeitä kuin topiramaattia 75mg migreenin estoon.
Mitä mieltä olette? Saisinkohan jo lääkkeen? Masennun syvästi joka kerta kun poistun lääkärinvastaanotolta tyhjin käsin, enkä siksi halua edes pyytää jos ei minulla ole mitään mahdollisuuksia. Olen niin väsynyt tähän olotilaan ja elän lähes täysin erakkona kun koen itseni niin vastenmieliseksi. Tarvitsen todella apua.
P.S Ravitsemusterapeutti, hypnoosi, ja masennuslääkkeet yms. on jo kokeiltu.
P.P.S olen 21, 166/80
Kiitos etukäteen ASIALLISISTA vastauksista! :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tulipa vain mieleen että jos kävisit yksityislääkärillä. Maksaahan se vähän enemmän mutta ei sekään ole halpaa jos joutuu monta kertaa turhaan käymään yleisellä puolella. Se on oikeastaan ihan tavallista että terveyskeskuksesta ei saa apua mihinkään vaivaan.
Itse olen syönyt Reductil-kuurin, enkä laihtunut yhtään, arvaa harmittiko kun maksoivat maltaita!
Älä tuhlaa rahojasi. Nyt syön toista pakettia jo
Easy Control-valmistetta (luontaistuote)ja toimii paremmin. Tämäkin on kallista, kuukauden kuuri e 50,- hujakoilla, mutta tepsii. Lue Easy-Control kirjoituksia täällä. Laita Hakuun. Hoikkaa kevättä kohti tsemppiä!
Laihdutuslääkkeiden kanssa ollaan varovaisia juuri siksi, että ne eivät todellakaan ole mikään helppo, vaivaton, vaaraton keino. Niiden tiedossa olevia sivuvaikutuksia on valtava lista, ja kaikkia vaikutuksia ei vielä edes tunneta.
Siispä riski kannattaa ottaa vasta kun painoindeksi on sairaalloisen korkea, tai sitten kun ylipainoa on paljon, JA on lisäksi sairauksia, jotka luultavasti helpottavat laihtuessa (korkea verenpaine, diabetes, korkea kolesteroli). Sinullahan tuo verenpaine on, mutta nähtävästi ei tarpeeksi hälyttävä, koska lääkäri ei ole lääkettä suostunut harkitsemaan (kuten sanottu, painoindeksisi yksin ei siihen riitä).
Lisäksi täytyy muistaa, että nämä lääkeet vaikuttavat aivoihin tavoilla, jotka eivät vielä ole täysin selvillä. Siksi niitä ei MISSÄÄN NIMESSÄ määrätä potilaille, joilla on mitään historiaa masennuksesta, tai taipumusta siihen! Tuskin sinäkään haluat, että laihdut, mutta samalla päädyt niin syvään masennukseen että menet junan alle??
Itselleni määrättiin Acompliaa (painoindeksi yli 40). Kyseisessä lääkkeessä voi olla todella pahoja sivuvaikutuksia (lääke ei saanut USA:ssa edes myyntilupaa, Euroopassa kyllä). Olen ollut onnekas, sillä juuri minun kohdallani lääke on toiminut, eikä ole ollut mitään sivuvaikutuksia. Mutta tiedän olevani jopa vähemmistössä; monet eivät laihdu ollenkaan, tai sitten saavat karmeita oireita.
Huom! Itsellänikin lääke vaikuttaa toki vain ankaran dieetin kanssa, max. 1200 kaloria päivässä. Se, missä se auttaa, on se että ruoan himo on poistunut.
Minulle lääkäri ei suositellut tuota reductiliä, koska sen vaikuttava aine on extaasin (huumeen) tapaista. Siinä voi käydä kuulemmä vähän ylikierroksilla alussa. Sain toisen nimistä, nimeä en muista. Mutta lääke estää rasvan imeytymisen suolistossa. Liika rasvan käyttö voi aiheuttaa tosi pahoja mahavaivoja.
Itse olen muuttanut ruokailu tottumuksiani aika rajusti ja lisännyt liikuntaa. Toivottavasti paino putoaa tällä keinolla, niin saan jättää lääkkeet pois.
Äitini on laihduttanut liikunnalla ja oikealla ruokavaliolla noin 40 kiloa. Siihen minäkin tähtään.
Voimia kaikille laihdutuksessa.