En vain

Alkaa oleen aika turhauttava ja epätoivoinen olo kun ikää jo 27v mittarissa ja ihan toivoton tunari naisten kanssa. Yhtäkään suhdetta ei takana, pari jotain viritystä netin kautta eikä nekään livenä päivää kauempaa kestäneet. Naisille oli kai suuri turn-off kun paljastuinkin siitä tekstisosiaalisesta tyypistä umpiujoksi pölkyksi.

Nykyään huomaan, etten osaa pitää naisia samanlaisina ihmisinä kuin miehiä. Näen naisissa aina vaan sen potentiaalisen pariutumiskumppanin ja olokin sen mukainen, ylijännittynyt. Sitten jos huomaankin, että jollain saattaa olla minuun kiinnostusta, menee joku itsesäälivaihe päälle "ei se kuitenkaan ku oon tämmönen paska joka ei ennenkään ole kelvannut". Ja juttu jää leijumaan siihen pikkupervoilu-kaveriasteelle kun varmaan naiset odottaa mun tekevän sen kahvillekutsumisen yms. mitä en tietenkään saa aikaiseksi.

Sitten ku katselee vierestä toisten säätelyä joka tuntuu käyvän kuin tanssi, tekis vähintäänkin mieli vetää itsensä jojoon kun se mun parisuhde näyttää olevan jossain siellä lukitun panssarilasin takana. Katsoa saa muttei koskea.
4626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi! Hei näin naisena voisin antaa pari vinkkiä: rehellisyys & suorapuheisuus! Eli mitä jos seuraavan kerran kun chattaat / tapaat jonkun "treffimielessä" ja sinusta tuntuu että treffit eivät menneet niinkuin olisi "pitänyt" sinun mielestä: soita, tekstaa tai chattaa seuraavana päivänä, kiitä treffeistä ja sano *rehellisesti* että "jäi vähän hölmö olo kun en ole mikään casanova parisuhdeasioissa" tms. Naiset arvostavat rehellisyyttä - ihan tosi!!! Tsemppiä!!!! Ja vielä toisena vinkkinä, treffeillä voit aina keskittyä kuuntelemaan mitä se nainen haluaa itsestään kertoa - me kun pidämme itsestämme puhumisesta hehheh :-D Eli kysele ja ole kiinnostunut, keskity siihen toiseen osapuoleen niin unohdat oman epävarmuuden!!!

Äänestä

Kunhan et ainakaan anna ymmärtää, että olisit jotain mitä et ole. Ikäisesi sinkkunaiset ovat useat siinä vaiheessa, etteivät välttämättä halua kokematonta miestä biologisen kellon tikittäessä. Se on naisista vain tietty siivu, jolle et itse voi mitään. Yhdyn edelliseen vastaajaan ja neuvon olemaan rehellinen. Jos nainen ei sitäkään arvosta, niin siinä tapauksessa kyseessä on ensin mainittu tai muuten sinun arvollesi sopimaton. Naisten aiheuttamaan paniikkiin voin sanoa senverran ettei se mielikuvaharjoitteluilla poistu. Koitappa hyviksesi mennä baariin ja uskotella itsellesi olevasi varattu. Puhut naisille kuin olisit varattu, sitä kuitenkaan sanomatta. Tällöin olet enemmän oma itsesi, kun et odota minkäänmoista yltiöpositiivista palautetta vastakappaleelta. Tähän luultavasti perustuu legenda naimisissa olevan miehen saantimahdollisuuksista.

Äänestä

Harrastatko jotakin? sielläkin ON naisia luultavasti. Jututa niitä yrittämättä mitään.. kokeile ainakin, puhu harrastuksestanne pari sanaa.
Ja siellä baarissa tai missä siten lienetki katselemassa niitä "pariutumismahiksiasi", niin jospa unohtaisit sen hetkeksi ja katselisitkin niitä naisia vain hyväksyvästi, kuin kavereita, työkavereita ym. Sano pikkupervoilun tilalle vaikkapa että olet saamattoman ujo tai kirjallisesti pätevä ja sanallisesti mykkä, kysy saisitko kirjoittaa, puhumisen sijaan. Arvaa vain olisiko nainen, kuin nainen myyty..
Yksi keino vielä, katsele kypsempiä naisia ensin, siis ainakin 10 vuotta vanhempia, kerää kokemuksia. Heidän kanssaan ajatuksesi eivät juutu pariutumisjuttuihin, vaan pelkästään kivaan molemminpuolin. Onnea harjoitteluun, me pidämme siitä ainakin t: nainen 39v.

Äänestä

Tuo "varattuna miehenä" naisten kanssa juttelu baarissa tms. paikassa voi olla hyväkin keino. Voithan ainakin kokeilla. :)

Minä sanoisin näin, että netin kautta kun tutustut johonkin naiseen ja suunnittelet tapaamista, niin kerro ihmeessä etukäteen jo, että olet vähän ujo, tumpelo, tai mitä ilmausta sitten haluatkin käyttää. Kerro, että jos et livenä osaa oikein sanoa mitään ja käyttäydyt jotenkin jännittyneesti ja tumpelosti, niin se ei todellakaan johdu _huonosta_ seurasta vaan paremminkin hämmentävän hyvästä seurasta. Kun valmistelet naista ujouteesi etukäteen (kerrot ehkä miten käyttäydyt hermostuksissasi, tee se vitsikkäästi mutta niin, että hän tietää sinun olevan myös tosissaan), hän osaa suhtautua siihen paremmin, eikä ajattele että olet täysi toope ja katoa ensimmäisen tapaamisen jälkeen.

Totutellaksesi tapaamaasi naiseen, kannattaa todellakin tavata pari kertaa ennen mitään isompia suunnitelmia tai pikkupervoilujakaan. Jos seura on mukavaa, niin älä mieti kahville kutsumista sen enempää, kysäiset vain, lyhyesti ja ytimekkäästi "Haluaisitko lähteä kahville tänään/huomenna/joskus/....?". Mieti lauseen muoto valmiiksi jo ennen treffejä, niin se on helpompi esittää, jos haluat naisen tavata uudelleen. Siis jos tahdot mennä puihin kun pitäisi sanoa jotain. Muutenkin voit miettiä valmiiksi jotain tiettyjä aiheita mistä puhua ja kysellä, jos tulee hiljaisia hetkiä. Joskus kun hermoilee, niin menee muisti eikä aivot pelaa. Kysymyksiä ja aiheita voit laittaa vaikka lapulle ja lapun lompakkoon. Käväiset sitten vessassa lukaisemassa aiheita, jos et muuten muista. Revi juttua ympäristöstä, ihmisistä, säästä (ei niin lyhyesti, että onpa nätti ilma, vaan:tänään on sellainen nätti ilma, että minusta on mukava käydä kävelyllä, olla ulkona, terassilla, autoilla, ..odotan aina vain enemmän kesää jo tulevaksi. Sano jotain sellaista johon voi myös vastata jotain tai esitä lopuksi kysymys, että mitä seuralainen kyseisestä asiasta pitää, ja siten juttu lähtee pikkuhiljaa käyntiin.

Nainen ei ole sen kummempi olento kuin mieskään. Vähän eri vehkeet, mutta on muuten lihaa, verta ja sisäelimiä kuten mieskin.

On myös naisia joilla sydän hakkaa ja aivot lyövät tyhjää tai käyvät ylikierroksilla, hengitys salpautuu.. aivan kuten sinullakin. Mutta ajattele millaiset kahden sellaisen treffit olisivat?! Ei tulisi mitään valmista, vaikka umpiujojen treffit voisivat äkkiseltään vaikuttaa ihanteelliselta tilanteelta :D !

Se että on ujo ja kömpelö sosiaalisesti, ei tarkoita sitä että on "paska" tai että ei "kelpaa" kellekään. Kunhan tapaat sen oikean ihmisen, niin olet hänelle kultaakin kalliimpi rakas, ja kaukana "paskasta" ja pelkästä "kelpaamisesta". Ja monille, monille muillekin olet varmasti ihana ihminen. Ja sinä varmasti kelpaat, en epäile hetkeäkään sitä. Rohkaiset vain mielesi ja lopetat itsesi mollaamisen tyhjänpäiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ossaa kirjoitti:

Alkaa oleen aika turhauttava ja epätoivoinen olo kun ikää jo 27v mittarissa ja ihan toivoton tunari naisten kanssa. Yhtäkään suhdetta ei takana, pari jotain viritystä netin kautta eikä nekään livenä päivää kauempaa kestäneet. Naisille oli kai suuri turn-off kun paljastuinkin siitä tekstisosiaalisesta tyypistä umpiujoksi pölkyksi.

Nykyään huomaan, etten osaa pitää naisia samanlaisina ihmisinä kuin miehiä. Näen naisissa aina vaan sen potentiaalisen pariutumiskumppanin ja olokin sen mukainen, ylijännittynyt. Sitten jos huomaankin, että jollain saattaa olla minuun kiinnostusta, menee joku itsesäälivaihe päälle "ei se kuitenkaan ku oon tämmönen paska joka ei ennenkään ole kelvannut". Ja juttu jää leijumaan siihen pikkupervoilu-kaveriasteelle kun varmaan naiset odottaa mun tekevän sen kahvillekutsumisen yms. mitä en tietenkään saa aikaiseksi.

Sitten ku katselee vierestä toisten säätelyä joka tuntuu käyvän kuin tanssi, tekis vähintäänkin mieli vetää itsensä jojoon kun se mun parisuhde näyttää olevan jossain siellä lukitun panssarilasin takana. Katsoa saa muttei koskea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu