Omistamani Seat Cordoba tdi vm-01 alkoi puolivuotta sitten piippaamaan aina pysähdyttäessä ylämäkeen, tai ajettaessa hiljaa ylämäkeä. Piippauksen yhteydessä koetaulussa vilkkuu käsijarrun merkkivalo. Piippaus jatkuu kunnes auto on alamäessä tai tasaisella. Piippaukseen ei vaikuta käsijarrun käyttö. Muutoin aiton jarrut on kunnossa.
Seat cordoba -01 piippaa
hankite
2528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ja vaienna se. Katsastuksessa ei ajella ylämäkeen ja jos jarrut kerran toimii niin väiäkö sillä, joku "kaiutin" sitä piipitystä pitää ei kai se iso homma ole sitä vaientaa?
Jospa jarrunesteen pinta on laskenut liian alas ja auton ollessa vinossa se koho siellä jarrunestesäiliössä painuu liian alas. Lisää nestettä tasamaalla ylämerkkiin ja katso....vika hävisi tai sitten ei. Kannattaa ehkä tarkistaa jarrut (levyt, palat, takajarrut ja se alipainepumppu). Yleensä punaiset ovat myös varoitusvaloja, jotta jarrujen kunto saattaa olla siinä kinttaalla.