Tuulilasi huurtuu

Onko tuulilasille menevälle ilmalle jokin suodatin, vai mitähän pitäisi vaihtaa/tehdä, kun tuulilasi menee huuruun helposti, vaikka ilmassa ei kosteutta olisikaan. E36 325 -91.
6859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kennossa ei tarvi olla kuin ihan pieni vuoto niin lasit huurtuvat. tarkista myös kaikki letkuliitokset. mulla oli aikanaan samanlainen vika omegassa.

Äänestä

En tiedä auttaako raitisilmansuodattimen vaihto siihen asiaan, mutta oletko varma ettei lämmityslaitteen kenno vuoda?

Äänestä

Onkohan sisäilma kierrolla,mikäli ottaa ilman sisätiloista,silloin tekee tuon huurtumisen.Kokeilla tuleeko lasille ilmaa,ettei olisi jokin säätöelin irti, liikkunut tai rikki,jos alipaineela pelaa katsella pieniä letkuja ovatko paikoillaan tai hankaunu puhki(konehuoneestakin).Jos suodatin sekin aika-ajoin vaihdettava(kuten minä,poisytn suodattimesta sisäosan,ja päälle laitoin sukan(harvasta kankaankaasta,päät ommella yhteen,ja se laittaa suodattimen päälle)on väljempi kuin suodatin

Äänestä

kaikki ilmaläpät auki. eikä puunlehtiä täynnä? Onks puhallus ikkunaan ja PÄÄLLÄ? Tuleeko ylipäätään ajaessa tuulilasille kunnolla ilmaa? Onko poistoventtiilit auki?

Äänestä
  • Terve!

    Johtuukohan toi huurtuminen bemarin kyvystä juuttua talvisin hankeen;).

    Äänestä

Minulla oli joskus merkkiauto, jossa myös huurtuivat ikkunat. Vika löytyi juuri noiden kennojen rikkoontumisesta jostakin syystä.
Toisessa autossa oli sitten toinen syy. Siihen oli asennettu manuaali-ilmastointi jälkeen päin. Ja kas vain: läpivienti tuulilasin alareunassa ei ollut tiivis, vaan se päästi sadeveden autoon ja vesi oli mennyt sitten lattiamattoihin. (Olin ostanut ko. auton merkkiliikkeestä ja ostaessani laitatin heillä ko. ilmastointilaitteen, joten korjaus meni takuun piikkiin. Tosin tuota läpivientiä on jouduttu myöhemminkin tiivistämään eli on se kumma, kun ei tuollaisen vempaimen asentaminen onnistu ongelmitta.)
Eli varmista, ettei autoon pääse kosteutta jostakin kautta (esim. takaikkunat voivat valua itsestään alaspäin - tämäkin on jossakin autossa tullut koettua.) (On minulla ollut joskus sellainen Fordikin, jonka tuulilasin tiiviste vuoti.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina kirjoitti:

Onko tuulilasille menevälle ilmalle jokin suodatin, vai mitähän pitäisi vaihtaa/tehdä, kun tuulilasi menee huuruun helposti, vaikka ilmassa ei kosteutta olisikaan. E36 325 -91.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu