näkkäriä huoletta?

6 kpl/pvä

Onko ok jos syön näkkäriä esim. 6 kpl päivässä, onko ne suht kevyitä? Laihdutan ja syön muuten terveellisesti, näkkäri on herkkuani. Onko näkkäri vähäkalorisempaa kuin esim. ruisleipä?

7

5741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuoteseloste

      varmaan tutkia ne pakkaukset ja niiden tuoteselosteet, ei mikään oo hyväksi jos sitä liikaa vetää. 2-3palaa varmaan ihan ok päivässä

    • yksi Painonvartija

      ruisleipää, eli 1 pala näkkileipää = 1 viipale ruisleipää. Myös laihduttajan (jos ei kannata vähähiilihydraattista dieettiä) ruokavalioon mahtuu 5-6 palaa leipää päivässä, eli voit syödä näkkileipäsi hyvillä mielin. Päivittäinen kokonaiskalorimäärä on se mikä ratkaisee. Näkkileivässä on kuitua, joten se on terveellistäkin.

      • Anonyymi

        Yksi pala näkkileipää ei ole sama kuin yksi pala ruisleipää, koska niiden paino eroaa huomattavasti. Mutta 100 g näkkileipää ja ruisleipää on suunnilleen sama asia (jauhoista riippuen). Esimerkiksi yksi pala Koulunäkkiä painaa n. 12 g.


    • Ruis on terveysruokaa ja saat niistä paljon kuitua, mikä auttaa laihduttamisessa.

    • MKnen

      Tärkeämpää on katsoa, mitä siinä näkkärin päällä on. Itselläni pelkästään ylähuuli :-D

    • Anonyymi

      Näkkäri on "superfoodia" mutta tietysti ratkaisee se, että mitä näkkärin päällä on.

    • Anonyymi

      Näkkileipä ja hapankorppu ovat parhaita laihdutuselintarvikkeita, kun otetaan huomioon myös kasvipohjaisuus, rasvan määrä, kuitu ja proteiini. Antaa mukavasti kylläisyyden tunnetta.

      Kun katsoo tarkasti, mitä päälle lappaa, onnistuminen on varmaa. Kurkku, tomaatti, salaatti, leikkeleet rasvattomasta kinkusta, kalkkunasta ja kanasta sekä vähärasvaisesta juustosta. Levitteet tietenkin rajallisesti.

      Nämä ovat usein sydänmerkkituotteita, joiden makuun on vaikeaa kyllästyä lyhyen laihduttamisen aikana. Suomalaista superfoodia, josta on tehty myös ruosalainen superversio eli Mjälloms Järnrike lei Rauta-ajan näkkileipä: proteiinia 23 %!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3215
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1092
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      851
    Aihe