Onko ok jos syön näkkäriä esim. 6 kpl päivässä, onko ne suht kevyitä? Laihdutan ja syön muuten terveellisesti, näkkäri on herkkuani. Onko näkkäri vähäkalorisempaa kuin esim. ruisleipä?
näkkäriä huoletta?
7
5741
Vastaukset
- tuoteseloste
varmaan tutkia ne pakkaukset ja niiden tuoteselosteet, ei mikään oo hyväksi jos sitä liikaa vetää. 2-3palaa varmaan ihan ok päivässä
- yksi Painonvartija
ruisleipää, eli 1 pala näkkileipää = 1 viipale ruisleipää. Myös laihduttajan (jos ei kannata vähähiilihydraattista dieettiä) ruokavalioon mahtuu 5-6 palaa leipää päivässä, eli voit syödä näkkileipäsi hyvillä mielin. Päivittäinen kokonaiskalorimäärä on se mikä ratkaisee. Näkkileivässä on kuitua, joten se on terveellistäkin.
- Anonyymi
Yksi pala näkkileipää ei ole sama kuin yksi pala ruisleipää, koska niiden paino eroaa huomattavasti. Mutta 100 g näkkileipää ja ruisleipää on suunnilleen sama asia (jauhoista riippuen). Esimerkiksi yksi pala Koulunäkkiä painaa n. 12 g.
Ruis on terveysruokaa ja saat niistä paljon kuitua, mikä auttaa laihduttamisessa.
- MKnen
Tärkeämpää on katsoa, mitä siinä näkkärin päällä on. Itselläni pelkästään ylähuuli :-D
- Anonyymi
Näkkäri on "superfoodia" mutta tietysti ratkaisee se, että mitä näkkärin päällä on.
- Anonyymi
Näkkileipä ja hapankorppu ovat parhaita laihdutuselintarvikkeita, kun otetaan huomioon myös kasvipohjaisuus, rasvan määrä, kuitu ja proteiini. Antaa mukavasti kylläisyyden tunnetta.
Kun katsoo tarkasti, mitä päälle lappaa, onnistuminen on varmaa. Kurkku, tomaatti, salaatti, leikkeleet rasvattomasta kinkusta, kalkkunasta ja kanasta sekä vähärasvaisesta juustosta. Levitteet tietenkin rajallisesti.
Nämä ovat usein sydänmerkkituotteita, joiden makuun on vaikeaa kyllästyä lyhyen laihduttamisen aikana. Suomalaista superfoodia, josta on tehty myös ruosalainen superversio eli Mjälloms Järnrike lei Rauta-ajan näkkileipä: proteiinia 23 %!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851