Valtio nimeltä Suomi ei enää nouse hyvinvointivaltioksi!!! Jatkuvat irtisanomiset vaan jatkuvat ja jatkuvat... Yritykset (tuottavat) alkavat olla ulkomaalais omistuksessa, miljardivoittoja tahkotaan ja samaan aikaan väkeä vähennetään. Lisäksi nämä pörssiyhtiöt eivät enää investoi kotimaahan vaan halvantyövoiman maihin. AHNEUTEEN KAATUU SUOMI JA TÄÄLLÄKIN ALKAA SOSIAALIDARVINISMI AMERIKAN MALLIIN.
SUOMI EI ENÄÄ
NOUSE!!!
171040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Juuri näin on. Suomi on katoavaa kansaa. Syntvyys on jyrkässä laskussa. Työpaikat karkaavat kauas halpamaihin. Hyvästi Suomi ja hyvästi kohta koko elämä.
amerikoissahan toimii nuo hyvinvointisysteemit useissa osavaltioissa/kaupungeissa hyvin, toisin kyuin täällä, tosin täälläkin riippuu ihan asuinpaikasta onko niitä vai ei.
suvun ja kansan (vaikka kieli yms. jäisi) jatkumisen puolesta, kaikkien jotka siihen pystyvät, kannattaa muuttaa kun maa ajautuu joukkoitsariin, myös itsariin haluttomat, kun hihhuliporukka siihen sitä vie.
Laiskat suomalaiset ovat kusseet omaan silmäänsä.
Eivät kaikki suomalaiset ole laiskoja, päinvastoin.
Suurin syy on kelvottomat hallitukset ja ihmisten itsekäs luonto.
Ne joilla menee hyvin , he äänestävät tietenkin tämän mädännäisyyden puolesta ja näin se vain jatkuu ja jatkuu.
ahkeruus on kirosana sitten kun todellisessa elämässä ollaan eikä puheissa.
Vasemmistolainen taantumus ja riistoveropolitiikka savustaa parhaat firmat (ja osaajat) Suomesta pois.
Elämme kilpailu maailmassa jossa firmat sijoittavat sinne missä on hyvä olla = matalat verot!
Vain verojen voimakas laskeminen tuo aidon talouskasvun ja hyvinvoinnin.
Näin se menee. Rikkaat rikastuvat entisestäänkin tuosta veroalesta ,joka ei kuitenkaan kaikkia koske. Se koskee niitä,joilla on työtä ja muutenkin loistavat tulot. Pötypuhetta taas kerran ,että muka vasemmisto olisi Suomen tuho.
Juuri kokoomus Harri Holkerin johdolla , sekä Keskusta Ahon toimesta tuhosivat Suomen 1980- luvulla ja 1990 -luvun alkupuolella. Kiitos siitä lankeaa nimenomaan heille.
Silloin katosi Suomesta lähes 300.000 tuhatta työpaikkaa. Minne , ulkomaille . Koska Suomen lain laatijat eivät asettaneet jarruja pääoman virran katkaisemiseksi ulkomaille.
Lama kylläkin vei suomen tuhoon koska tämä puolisosialistinen maa ei kyennyt kehittymään.
Vasemmisto on syyllinen köyhyyteen.
Ehei alkuunkaan . Kyllä sen laman pani alulle Harri Holkeri ja Esko Aho , molemmat oikeistolaisine hallituksineen. Kun vain muistaa kuka on ollut hallituksen kahvassa milloinkin ja mitä siitä on seurannut.
Kyllä vasemmistolainen politiikka on syypää Suomen köyhyyteen.
Vasemmistopolitiikka estää työllisyyden, talouskasvun ja kehityksen. Miksi vasemmisto ei tue työlllisyyttä? Sen sijaan vasemmisto hyysää juoppoja ja työttömien suurarmeijaa.
Viisaampaahan olisi työllistää nämä työttömät näillä samoilla rahoilla... työttömyyden ylläpitohan on äärettömän kallista -me sen veroina maksamme. Mutta se ei vasemmistolle kelpaa, vasemmisto kun haluaa pitää verot kovina kansaa riistäen.
Alas verotus ja talous nousuun = ihmisten hyvinvointi aitoon kasvuun.
Vasemmiston harjoittama totaalinen yrittäjyyden hankaloittamispolitiikka kaikkine aivan järjettömine työntekijäkustannuksineen on yksinomaan syyllinen suurtyöttömyyteen. Kommarit(vas.liitto) ja demarit(sdp) ajavat jatkuvaa yrittäjäkielteistä linjaa. Kuinka maahamme voi syntyä uusia työpaikkoja, jos ei uusien yritysten synnyn kautta? Varsinkin sdp on luonut maahamme kaamean ylisuuren valtion ja kuntien hallinnon, josta voitaisiin tietotekniikkaa hyväksikäyttäen poistaa valehtelematta 80% henkiöistä. Olen ollut tällaisessa ns "työpaikassa" sekä valtiolla että kunnalla. Noin 70-90% työkavereistani eivät tehneet yhtään mitään oikeaa työtä tai sitten eivät tehneet yhtään mitään. Nämä hlöt, kuten minäkin, olimme tottakai suht.hyvin palkattuja ns ylempiä toimihenkilöitä tai alempaa johtajaporrasta (johtotasojahan kaikenlisäksi riitti). Näillä rahoilla, jotka tämän porukan palkkoihin menee, voitaisiin karsia työntekijöiden palkkauksen sivukuluja niin maan helvetisti, ettei sitä kukaan edes uskalla ääneen sanoa. Uusia työpaikkoja syntyisi karmea määrä. Toinen verorahareikä, ja minun mielestäni laiton, on puoluetuet. Puoluetukiinhan on vielä upotettu kaiken maailman lehdistötukia(laittomia suomen ja eu lakien mukaan) eli sinunkin veromarkoillasi levitetään sosialismin autuaaksi tekevää sanomaa. Sosialistithan ovat terveydenhuoltommekin ajaneet alas. Rahat kun menevät ylisuuren hallinnon ylläpitoon. Olis piru erittäin terävälle kirveelle töitä.
Vasemmisto estää työllisyyden.
Miksi vasemmisto haluaa ylläpitää työttömyyttä?
Järjetön valtio, yya-suomi tosiaan.
Vaadin muutosta kapitalistisempaan/demokraattisempaan suuntaan.
kannatan eu:n liittovaltiota joka toivon mukaan parantaa asioita täälläkin.
koska ette pysty löytämään itsellenne tuottavaa tekemistä, on maa ajautumassa verorikkoon. teille vaan pitäisi panna markkaa juoksemaan.
ei vasemmisto eikä oikeisto vaan työttömistö sen on tehnyt.
Vai että työttömien syy , tämä osasuomalaisten kurjuus. Höpö höpö senkin juppi.
vedä handuun niin helpottaa.
On totuttu siihen, että saa vain istua ja lorvia ja jonkun muun pitää kantaa ruoka suuhun.
Jos Suomen kansa ei olisi aikojen saatossa oppinut vain vetelehtimään ja valittamaan, niin mahdollisuudet olisivat aika paljon paremmat.
Tuet pois ja töihin!!!!