Lyrica 75mg

Onko kokemusta lääkkeestä Lyrica 75mg ja sen aiheuttamasta oireesta. Minulle sitä nyt määrättiin kovaan ja pitkään jatkuneeseen selkäsärkyyn. Nyt kuitenkaan en sitä voi käyttää koska näköni meni hieman sameaksi ja jotenkin huimasi siten kuin kaatuisin aina vaan oikealle. Ympyrää tuntui kiertävän koko kehoni se oli todellakin kummallinen olotila. Kertokaas onko muilla lääkettä käyttäneillä samoja kokemuksia ja jos niin mitä muita on ollut...
112204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

25 mg lyrica, ensin viikko yhdellä tabletilla, toinen kahdella, kolmas kolmella. Tämän annostuksen määräsi neurologi juuri hermokipuihin.
Nyt kun olen ottanut sen yhden 25 millisen illalla, huomaan jo noin pienestä annoksesta, että seuraava aamu on ollut vähän tokkurainen, ei ole kirkas olo. Tosin yön nukuin kuin tukki.

Minä olen luullut, että se aloitetaan pienemmästä annoksesta, miten Sinulle on suoraan määrätty 75mg annos?
Ei näistä lääkkeistä kyllä tiedä, mitä ne mikin aiheuttaa. Mutta kokeiltava kuitenkin on, jos jostain apua olis, sillä jatkuva kivun kanssa eläminen on raskasta.

Äänestä
  • annos on sinulle alkuun laitettu. Aiheuttaa kyllä huimausta, mutta itselläni se oli pienempi paha kun se tappava selkä kipu. Huimauskin laantuu kun lääkettä käyttää pidempään. Autoa en pystynyt sen kuurin aikana (8viikkoa) ajamaan.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    annos on sinulle alkuun laitettu. Aiheuttaa kyllä huimausta, mutta itselläni se oli pienempi paha kun se tappava selkä kipu. Huimauskin laantuu kun lääkettä käyttää pidempään. Autoa en pystynyt sen kuurin aikana (8viikkoa) ajamaan.

    Mull määrätiin aluksi 150mg,huippas tosi paljon liikaa oli,nyt 75mg toimii kuitenki 4päivässä,jos otan 2-75mg hyvin toimii,mut 150mg heti huipaa ym.. kaikilla varmaan erilailla? sama määrä tulee??

    Äänestä

Lyrican pahimpiin sivuvaikutuksiin kuuluu juuri huimaus ja tokkuraisuus. Se kuitenkin on pieni paha jos kivut helpottuu.

Annostuksesta... Mulle määrättiin 75mg ammuin illoin ja sit annostusta nostettiin niin et nyt menee 150mg aamulla ja illalla. Lääkäriltä kuulin et hoitoannostus Lyricassa on just toi 150mg vuorokaudessa. Mulla on tuplat kun sairastan harvinaista neurologista sairautta jonka myötä mulle on kehittyny hermokipuoireyhtymä.

Äänestä
  • Hermojuuri vaurioon ennen viimeisintä leikkausta meni 2*300 mg/vrk sivuvaikutukset meni ohi aina annoksen noston jälkeen n. 4-5 päivässä ohi.lyrica pitää myös lopettaa "loiventamalla"

    Äänestä

aloitusannos. Oireet kuulostaa tutuilta. Minulla olotila oli niinkuin hidastetussa, myöskin lähimuisti ja seksihalut katosivat. Alkoholi ei sopinut ollenkaan lyrican kanssa, seurauksena holtiton humala ja viisin kertainen rapula. Minulla aloitusannos oli 75mg ja muutaman päivän päästä 150-300mg omien tuntemuksien mukaan. Suosittelen syömään tasaista annosta, johon elimistö tottuu paremmin. Annoksen jaon aamuun ja iltaan, siten että illalla suurempi annos, jotta sai nukkua ja päivä ei ollut niin tokkurainen. Lääkkeen lopettaminen kerralla ei onnistunut, seurauksena taas se viisinkertainen rapula. Noin kolmen kuukauden käytön jälkeen ajoin annoksen alas noin reilussa viikossa-ei ollut kivaa aikaa. Unettomuus jatkui lopettamisesta noin 1,5kk. Nyt voi jo taas hymyillä...

Äänestä

mulla selkäkipu alkoi iskias vaivalla kunnes pian tuli välilevyn pullistuma. söin alkuun panacodia ja napromexseja ja nyt magneettikuvauksen ja hermoratatutkimuksen jälkeen määrättiin lyricaa. mitään hermovaurioa ei kuitenkaan ollut. kipu tulee istuessa ja makuuasennossa (tosin ei läheskään aina silloin). en ole uskaltanut vielä aloittaa lääkitystä haittavaikutusten vuoksi. mietin vain, että eikö muka napromexit riitä kun ne kuitenkin vievät kivun pois. tosin jos hermoon sattuu painamaan, niin silloin eivät auta. mutta sallaista kipua ei nyt ole pahemmin ollut, ainoastaan istuessa.

eli onko lääkitys todellakin paikallaan? minulla on pieni lapsi, jota pitäisi pystyä hoitamaan. pelkään vain, että kipu jääkin krooniseksi. fysioterapetilla kävin aiemmin kuukauden ajan ja sain jumppa liikkeitä. nekin jäivät vähemmälle kivun melkeinpä kadotessa. ja varmastikkin siksi tuli uudelleen kipua, tosin ei enään yhtään niin pahaa kuin aiemmin ollut.
ahdistaa ajatella koko lyricaa ja sen sivuvaikutuksia!

Äänestä
  • Mulla aloitettiin kans 75 mg:llä ja sit nostettiin 150 mg:hen.
    Näköhäiriöitä, tasapainohäiriöitä ym oli alkuun.
    Oireet meni reilussa kolmessa viikossa ohi- olin tuon ajan sairaslomalla juuri lyrican aloituksen vuoksi.

    Äänestä

Söin aivan samaa lääkettä ja ei ollut mitään hyötyä kun se että olin aivan pökkyrässä aamuisin ja aina menossa kyljelleni. Tietysti tämäkin on tapauskohtainen asia. Mut tässä oli minun kokemukseni. Ehdin olla kokeilussa kuukauden päivät ja tilanne vain jatkui sekaisena. Autolla ajoa en edes uskaltanut harkita ja eipä lääkärikään sitä suositellut. Hyvää Vappua sinulle koitahan löytää oikea lääke lievittämään kipujasi..

Äänestä

Minulle määrättiin Lyricaa heti suoraan 2*150 mg vuorokaudessa. Kyllä se neuropaattisteneeen kipuun tehosi. Ennen oli tosi pahat kivut lonkassa ja jaloissa, oikea jalka niinkuin olisi hakattu täyteen nauloja ja kaadettu vielä kiehuvaa vettä päälle.

Sitten annos nostettiin 2*300 mg/vrk. Kivut ja muut vaivat loppuivat kokonaan, mutta olo oli niinkuin olisin vetänyt puoli pulloa viinaa suoraan kurkkuun. Tasapainohäiriöitä niin, että ulos en uskaltanut mennä, ihan pöljä olo, suu niin kuiva että puhuminen meni sössötykseksi. Uni kyllä tuli hyvin, oli yö tai päivä.

Kipuihin ihan erinomainen lääke, mutta sivuvaikutukset tosi ikäviä. Vahinko.

Äänestä
  • minut lihotti melkein 10kg,että lopetin sen lääkkeen....ja paljon muitakin sivuvaikutuksia,tuntui että kaatuu,huimausta,väsymystä,suu kuiva koko ajan...ym..ym..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsämökki kirjoitti:

Onko kokemusta lääkkeestä Lyrica 75mg ja sen aiheuttamasta oireesta. Minulle sitä nyt määrättiin kovaan ja pitkään jatkuneeseen selkäsärkyyn. Nyt kuitenkaan en sitä voi käyttää koska näköni meni hieman sameaksi ja jotenkin huimasi siten kuin kaatuisin aina vaan oikealle. Ympyrää tuntui kiertävän koko kehoni se oli todellakin kummallinen olotila. Kertokaas onko muilla lääkettä käyttäneillä samoja kokemuksia ja jos niin mitä muita on ollut...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu