Moikka! Kuinka ryhmäläisiltä sujui viikonloppu? Mulla itsellä mennyt nyt tosi hyvin. Vaaka näytti tänä aamuna painoksi 64,6. Olen tosi tyytyväinen tällä hetkellä. Nyt täytyy vain paino saada pysymään suurinpiirtein tässä.
Eilen en lenkkeillyt kuin 3 kilsaa, koska olin äitiäni katsomassa sairaalassa siskoni perheen kanssa. Äitini rupeaa olemaan jo aika hyvässä kunnossa. Kuume on pois, ja vatsakaan ei kipeä. Arvelen, että hän tällä vikolla pääsee takaisin kotiin.
Eilen kävin syömässä hesburgerissa pekonihampurilaisen, pehmiksen ja join sprite zeron. Kyllä maistui tosi hyvältä. Kyllä sitä joskus voi herkutella. Illalla sitten söin ainoastaan appelsiinin, kun pääsin takaisin kotiin. Kalorit jäin eilen noin 1100.
Kivaa työviikkoa kaikille, ja tsemppiä tähän projektiin. Minä ilmoittelen taas sitten tuloksiani torstaina jossain vaiheessa, kun ehdin koneelleni. Toivottavasti torstainakin paino sitten suurinpiirtein tässä lukemassa.
terv. helmi 2
Eilen en lenkkeillyt kuin 3 kilsaa, koska olin äitiäni katsomassa sairaalassa siskoni perheen kanssa. Äitini rupeaa olemaan jo aika hyvässä kunnossa. Kuume on pois, ja vatsakaan ei kipeä. Arvelen, että hän tällä vikolla pääsee takaisin kotiin.
Eilen kävin syömässä hesburgerissa pekonihampurilaisen, pehmiksen ja join sprite zeron. Kyllä maistui tosi hyvältä. Kyllä sitä joskus voi herkutella. Illalla sitten söin ainoastaan appelsiinin, kun pääsin takaisin kotiin. Kalorit jäin eilen noin 1100.
Kivaa työviikkoa kaikille, ja tsemppiä tähän projektiin. Minä ilmoittelen taas sitten tuloksiani torstaina jossain vaiheessa, kun ehdin koneelleni. Toivottavasti torstainakin paino sitten suurinpiirtein tässä lukemassa.
terv. helmi 2
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvaa alkanutta viikkoa teille!
Minulla on nyt sitten takana 1. viikko kalorien laskemista, johon motivoiduin kun vaaka naytti maanantaina 75,3 kg. Oletettavasti taas osittain turvotusta, mutta saikytti silti...
5 paivana soin n. 1200 kaloria ja kahtena paivana vapaasti.
Tana aamuna paino oli 73,7 eli turvotus lienee laskenut (toivottavasti myos vahan rasvaa...) Ongelmana on lahinna etta onnistuin syomaan vahan koska lipitin hurjat maarat teeta. Joten nyt, kun yritan valttaa teeta (liikaa makeutusaineita) on kamala nalka!
Jos nalka jatkuu kovana, on varmaan pakko nostaa kaloreita vahan, mutta katsotaan nyt viela...
Matti myöhänen täällä taas...
eilen aamulla painoni oli 65,1kg, eli ihan sama kuin viikko sitten. Eilen en omasta mielestäni syönyt mitenkään erityisen paljon, omien laskujenimukaan pisteet jäi vähän alle... ja tänä aamuna vaaka sitten näytti 66!? Miksi ihmeessä? Vai olenko sitten vaan arvioinut jonkun annoskoon väärin...
Eilen söin ...
-kahvia, moneen otteeseen, mustana
-vispipuuroa, ei sokeria n4dl
-appelsiini 2kpl
-makkarakeittoa 4dl, ruisleipää (4palaa), vähän margariinia kurkkua päällä
-vihersalaattia
-kananmuna
-jäätelöä 1dl
-puolikas banaani
-vettä, vettä ja vettä
Kirjottelin tuon tuohon ylös, jos vaikka osaisitte vinkata mulle jotain mitä mä en itse huomaa...
Toivottavasti tuo painon hyppäys haihtuu johonkin tässä viikon aikana...
Ilma on ollu tosi ihana, mutta lenkille en ole kunnolla päässyt:(
Moikka! Laskin touko hieman sinun kaloreitasi en kyllä lkaikista syömisistäsi. Elikkä
- kahvi yksi kuppi 2 kaloria
- Vispipuuro 125 grammaa 105 kaloria
- Appelsiini 2 131 kaloria
- Makkarakeitto 150 grammaa 70 kaloria
- ruisleipiä 4 238 kaloria
- Kurkkua esim 4 viipaletta 1 kalori
- Kanamuna keitetty 80 kaloria
- Puolikas banaani 62 kaloria
Tässä nyt hieman noita kaloreita, jotka laskin energynet sivujen kautta. Ei sinun syömisesi pahalta minun mielestäni ainakaan näytä.
Itse olen ollut tosi stressaantunut viime ja tämän viikon, koska äitini sairaalassa, ja koko suku käy minun niskaani. Äitini kieltänyt antamasta sukulaisille numeroa sairaalaan. Ainoastaan minä, siskoni, ja veljeni soitamme sairaalaan äidilleni.
Painoni tänä aamuna 64,4. En en halua, että painoni enää hirveästi laskee. Syön mielestäni ihan hyvin, mutta liikun paljon päivän mittaa. Liikunta on tietenkin syy miksi painoni laskee. Olen myös laskenut tosi tarkasti kaikki kalorini joka päivä.
Touko älä sure tuota 66 kg. Epäilen, että se on vain tilapäistä painosi nousua. Muuten, jos haluaa herkutella jäätelöllä jäätelöautossa on myynnissä lightin tuutteja. Yhdessä kaloreita ainoastaan 102. Muistaakseni 8 on yhdessä pakkauksessa. Tämä jäätelö on mielestäni ihan hyvää.
Tsemppiä koko porukalle tähän projektiin.
terv. helmi 2
hihii...;)
se jäätelö mitä mä söin oli jäätelöauton light pikari ja sitäkään en syöny kokonaan...
en tiedä pitäisikö munki alkaa laskea noita kaloreita, mutta kun olen tos pistesysteemin opetellu niin tuntuu vaivalloiselta vaihtaa totuttua tapaa.
Moikka! Ilmoittelen minäkin nyt sitten viikkotuloksiani. Elikkäs vaaka näytti painoksi tänä aamuna 64,8. Eli hieman laskua on viikossa tullut. Ihan hyvä täytyy olla tyytyväinen. Juuri tulin 4 kilsan lenkiltä.
Äitini pääsi sairaalasta tiistaina iltapäivästä. Hänellä oli munuaistulehdus. Hänen täytyy nyt sitten huilailla tämä viikko. Minä laittelen meille ruuan, ja teen kaikki muutkin työt.
Alaselkäni oli eilen hieman kipeä. Silloin tällöin selkäni oireilee, ennen menkkoja. Tänään selkäni jo hieman parempi. Loukkasin selkäni 2001, ja siitä asti se silloin tällöin oireilee. Ei onneksi kovin usein. Liikun tietenkin paljon joka päivä. Se auttaa myös tuohon selkäkipuuni.
Tänään pidän kalorit alle 1200. Eilen herkuttelin hieman. Meni karkkia, ja muutakin hyvää. Tänään taas täytyy laittaa kaikki herkut pannaan.
Vappuaattona lupasin mennä muutaman ystäväni kanssa pizzalle, ja varmastri muutama lonkerokin menee. Ihan kiva välillä päästä hieman viihteelle. Ensi viikolla ilmoittelenkin painoani varmasti jo keskiviikkona.
Kivaa viikonloppua kaikille ja tsemppiä tähän projektiin. Me onnistumme tässä kyllä. Maanantaina avataan sitten taas uusi keskustelu meille, kuka vain ehtii.
terv. helmi 2