Pakko-avioliitto

Miksi joissain maissa on pakko-avioliittoja, kuten yhdistyneissä kuningaskunnissa (esim. Iso-Britannia ja Ruotsi) jossa prinsessat ja prinssit pitää mennä naimisiin jonkun kanssa, eivätkä saa elää sinkkuina. Entä onko muissa maissa pakko-avioliittoja kuin kuningaskunnissa?
1685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

osassa maailmaa ole enemmän tai vähemmän "pakkoavioliittoja", vanhemmat/suku järjestävät jne. Emme vain tahdo muistaa sitä täällä läntisessä Euroopassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Devil_Clown kirjoitti:

Miksi joissain maissa on pakko-avioliittoja, kuten yhdistyneissä kuningaskunnissa (esim. Iso-Britannia ja Ruotsi) jossa prinsessat ja prinssit pitää mennä naimisiin jonkun kanssa, eivätkä saa elää sinkkuina. Entä onko muissa maissa pakko-avioliittoja kuin kuningaskunnissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu