Ostin kaupasta Lapin rieskaa, siinä on kaksi tosi ohutta rieska läppänää ja paino on 280 g. Koska en näistä kaloreistä mitään ymmärrä, valaisisiko joku minua. Eli jos laihdutan, voinko syödä nämä kaksi rieskan läppänää päivässä, toisen rieskan söisin ikään kuin lounaaksi ja laittaisin salaattia ja tonnikalaa väliin ja käärisin rullalle eli se korvaisi osan toisesta pääateriasta. Toisen rieskan söisin välipalana ja iltapalana kummallakin kerralla puolet rieskasta.
Olenko väärässä jos kuvittelen olevan kevyttä?
Olenko väärässä jos kuvittelen olevan kevyttä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lapin rieskassa on 280grammassa 560kcal, joten eipä tuo kovin kevyttä ole. Enemmän saisit mahaasi täyteen erilaisilla salaateilla(vähemmällä kalorimäärällä siis). Mutta ei kai tuokaan määrä haittaa jos tosiaan korvaa toisen pääaterioista ja muutenkin jää energiansaanti alakanttiin, kokonaisuus, kokonaisuus!! >)
poljet reilun tunnin kuntopyörää sen päälle niin eipä ole rieskasta jäljellä muuta kuin muisto. Siihen ne kalorit hupenee.