12. artikla
Älköön mielivaltaisesta puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan.
TV-LUPATARKASTAJA RIKKOO IHMISOIKEUKSIA
12
891
Vastaukset
- Rocky
Eihän sitä tv-lupatarkastajaa ole pakko päästää sisään. Sanoo vain, että et pääse, niin ei tule.
Eikä ketään voi syyttää, siitä että painaa ovikelloa, sitä vartenhan se kello on. - tammy
Ei oo pakko päästää sisään. Mut kytät tulee perästä ja ne kyllä on pakko päästää...
- asd
Poliisit tulee vasta sitten kun on syytä. Luvaton teeveen katselu ei ole syy.
- Vihamies
Poliisilaki, 11§
"Päällystön määräyksestä voidaan tehdä tavaraan tai henkilöön kohdistuva etsintä
- etsittävän luona
- muussa rakennuksessa
- huoneessa
- kulkuneuvossa
mikäli tehdyn rikoksen minimituomio on 6 kk vankeutta."
Myös erittäin painavin perustein ja todennäköisin syin voidaan etsintä suorittaa muuallakin. Poliisi tekee myös etsinnän saatuaan muulta toimivaltaiselta viranomaiselta virka-avusta pyynnön.
(PakkokeinoL 5:1§ )
TV:n salakatselusta ei voi saada 6 kk:n vankeustuomiota, joten poliiseilla EI OLE MITÄÄN ASIAA kotirauhaa rikkomaan.
Rivitaloyhtiömme alueella liikuskeli kerran 2-miehinen poliisipartio. Kehotin vieraita poistumaan, vähemmän ystävällisessä äänilajissa. Kun he tiukkasivat syytä esittämääni poistumiskehotukseen, sanoin vihaavani, inhoavani ja halveksivani heidän ammattikuntaansa ja haluavani heidän poistuvan pilaamasta asuinympäristöäni. Hekös ottivat tästä nokkiinsa! Hetken tuntui jo siltä, että minut vietäisiin pakkokeinoin poliisiasemalle. Harkintakyky ilmeisesti palasi sen verran, että henkilöllisyyteni selvittämisen katsottiin riittävän. Papereita ei ollut mukanani. Tulin poliisikaksikon saattamana kotiovelleni noutamaan henkilöllisyystodistusta. Ilmoitin, ettei heillä sitten ole tulemista kynnyksen sisäpuolelle. Tähän heidän oli tyytyminen. Esitin paperit ilmoittaen, että vihaan, inhoan ja halveksin heidän ammattikuntaansa mielihyvin ihan omalla nimelläni. - Julle Ankanpoikanen
Vihamies kirjoitti:
Poliisilaki, 11§
"Päällystön määräyksestä voidaan tehdä tavaraan tai henkilöön kohdistuva etsintä
- etsittävän luona
- muussa rakennuksessa
- huoneessa
- kulkuneuvossa
mikäli tehdyn rikoksen minimituomio on 6 kk vankeutta."
Myös erittäin painavin perustein ja todennäköisin syin voidaan etsintä suorittaa muuallakin. Poliisi tekee myös etsinnän saatuaan muulta toimivaltaiselta viranomaiselta virka-avusta pyynnön.
(PakkokeinoL 5:1§ )
TV:n salakatselusta ei voi saada 6 kk:n vankeustuomiota, joten poliiseilla EI OLE MITÄÄN ASIAA kotirauhaa rikkomaan.
Rivitaloyhtiömme alueella liikuskeli kerran 2-miehinen poliisipartio. Kehotin vieraita poistumaan, vähemmän ystävällisessä äänilajissa. Kun he tiukkasivat syytä esittämääni poistumiskehotukseen, sanoin vihaavani, inhoavani ja halveksivani heidän ammattikuntaansa ja haluavani heidän poistuvan pilaamasta asuinympäristöäni. Hekös ottivat tästä nokkiinsa! Hetken tuntui jo siltä, että minut vietäisiin pakkokeinoin poliisiasemalle. Harkintakyky ilmeisesti palasi sen verran, että henkilöllisyyteni selvittämisen katsottiin riittävän. Papereita ei ollut mukanani. Tulin poliisikaksikon saattamana kotiovelleni noutamaan henkilöllisyystodistusta. Ilmoitin, ettei heillä sitten ole tulemista kynnyksen sisäpuolelle. Tähän heidän oli tyytyminen. Esitin paperit ilmoittaen, että vihaan, inhoan ja halveksin heidän ammattikuntaansa mielihyvin ihan omalla nimelläni.Oikein! Tommosia ihmisiä lisää!
Kyllähän poliisi tärkeätä työtä tekee katuja turvatessaan, mutta turhan usein ne tunkee nokkaansa liian moneen paikkaan. Useasti on mua ja mun frendejä ratsattu poliisin toimesta kaduilla kävellessämme, ainoana syynä "epäilyttävä" ulkonäkömme, eikä kertaakaan ole mitään laitonta löytynyt.
Olen muuten kuullut läppää, että suomen tv-lupatarkastajista vain yksi EI ole poliisi. Muut siis ovat kyttiä, jotka vapaa-aikanaankin haluavat paisutella lapsena päähän potkittua egoaan, ja myös katsastaa "siviilikuteissa" kämppiä, joihin voi myöhemmin sitten tehä ratsian, jos siellä esim kasvatetaan huimat kaksi kasvia vaarallista kannabishUUmetta. - Upeeta hei...
Julle Ankanpoikanen kirjoitti:
Oikein! Tommosia ihmisiä lisää!
Kyllähän poliisi tärkeätä työtä tekee katuja turvatessaan, mutta turhan usein ne tunkee nokkaansa liian moneen paikkaan. Useasti on mua ja mun frendejä ratsattu poliisin toimesta kaduilla kävellessämme, ainoana syynä "epäilyttävä" ulkonäkömme, eikä kertaakaan ole mitään laitonta löytynyt.
Olen muuten kuullut läppää, että suomen tv-lupatarkastajista vain yksi EI ole poliisi. Muut siis ovat kyttiä, jotka vapaa-aikanaankin haluavat paisutella lapsena päähän potkittua egoaan, ja myös katsastaa "siviilikuteissa" kämppiä, joihin voi myöhemmin sitten tehä ratsian, jos siellä esim kasvatetaan huimat kaksi kasvia vaarallista kannabishUUmetta.Jouuu. Eikös oo pojut hienoo, kun voi noin äiskän ja iskän tietämättä anonyymisti kirjottaa kaikkee huimaa.
Hui, varmaan monia pelotti ja vielä useampi nauroi teille pelleille kippurassa. - aivan
Vihamies kirjoitti:
Poliisilaki, 11§
"Päällystön määräyksestä voidaan tehdä tavaraan tai henkilöön kohdistuva etsintä
- etsittävän luona
- muussa rakennuksessa
- huoneessa
- kulkuneuvossa
mikäli tehdyn rikoksen minimituomio on 6 kk vankeutta."
Myös erittäin painavin perustein ja todennäköisin syin voidaan etsintä suorittaa muuallakin. Poliisi tekee myös etsinnän saatuaan muulta toimivaltaiselta viranomaiselta virka-avusta pyynnön.
(PakkokeinoL 5:1§ )
TV:n salakatselusta ei voi saada 6 kk:n vankeustuomiota, joten poliiseilla EI OLE MITÄÄN ASIAA kotirauhaa rikkomaan.
Rivitaloyhtiömme alueella liikuskeli kerran 2-miehinen poliisipartio. Kehotin vieraita poistumaan, vähemmän ystävällisessä äänilajissa. Kun he tiukkasivat syytä esittämääni poistumiskehotukseen, sanoin vihaavani, inhoavani ja halveksivani heidän ammattikuntaansa ja haluavani heidän poistuvan pilaamasta asuinympäristöäni. Hekös ottivat tästä nokkiinsa! Hetken tuntui jo siltä, että minut vietäisiin pakkokeinoin poliisiasemalle. Harkintakyky ilmeisesti palasi sen verran, että henkilöllisyyteni selvittämisen katsottiin riittävän. Papereita ei ollut mukanani. Tulin poliisikaksikon saattamana kotiovelleni noutamaan henkilöllisyystodistusta. Ilmoitin, ettei heillä sitten ole tulemista kynnyksen sisäpuolelle. Tähän heidän oli tyytyminen. Esitin paperit ilmoittaen, että vihaan, inhoan ja halveksin heidän ammattikuntaansa mielihyvin ihan omalla nimelläni.Eikös olekkin hienoa ! Rikollisillakin on nykyään lainsuoja ja poliisikan ei mahda mitään.
- Tinde
Hyvä Pera! Lupatarkastajat NURIN!
- Veronmaksaja
Tässä on taas todiste näissä nickeissä että yhteiskunnassa on vapaamatkustaja "loisia", tähän voi lisätä vielä "pummi" matkustus julkisissa kulkuvälineissä mikä kuuluu näille rastatukka niittinaamoille!
Ainoa paikka mistä nämä luuserit tykkää on sossun luukku!
Tarhaiskut on myös myönteinen asia näille "tulevaisuuden" toivoille!- Zake
En siksi lopettanut tv-luvan maksua, että yrittäisin elää muiden kustannuksella. Vaan siksi, että vastustan esimerkiksi ruotsinkielisille ohjelmille annettavaa prosentuaalista osuutta kokonaisbudjetista!
- Minulla on lupa
Minulla on tv-lupa, eikä lupatarkastaja ole häirinnyt. Miksi sinulla ei ole? Onko rahasi menneen kaljan litkimiseen, vai johonkin muuhun yhtä tähdelliseen niin, ettei ole rahaa tv-
lupaan?
Sulla siis kuitenkin on varaa televisioon, vai?- jupo
Kommentoin hieman, vaikka et minulle kysymystä osoittanutkaan. Minulla on televisio ja olen aina maksanut luvankin. Silti joka kerta kun sen maksaa, se tuntuu kirvelevältä vääryydeltä. Töllöstä näkyy 1,2 ja maikkari. Niistä ykkönen vielä helvetin huonosti. Kaupungeissa samalla rahalla saa vastinetta monin verroin enemmän. Tv-lupamaksu pitäisi olla porrastetusti sen mukaan mitä katsoja siitä hyötyy. Tähän todennäköisesti kommentoi joku helsinkiläinen tai tamperelainen, että kuka käski muuttaa kyläpahaseen, juntti! Näkökanta sekin, kai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507987Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662270Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332186- 1471759
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251250Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511236Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101153Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65843Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58798Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7747