Kysynkin nyt: kysyttekö jokaiselta ihmiseltä jonka kanssa olette tekemisissä mitä uskontokuntaa hän edustaa???? Muslimit ja muslimit, miksei ikinä puhuta luterilainen mies, jehovan todistaja mies???
muslimit ja muut
uskovaiset
7907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Ajan myötä olemme oppineet, että käytännössä ongelmia ei ole juuri muiden kuin muslimien kanssa. Heidän kanssaan ongelmia sitten riittääkin."
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=715984
hyvä lähestyä siltä pohjalta, että mikä teitä kristittyjä ja meitä muslimeja yhdistää? Ongelmakeskeinen lähestymistapa kun yleensä vaan lisää ongelmia.
Ja sitten kaikki ne joille ko. uutinen tuli uutena asiana, käsi ylös.
Muslimit eivät edes halua sopeutua. Kuuluu nimittäin uskontoonsa että kaikkien tulee sopeutua heidän "kulttuuriinsa".
Tässä olet aivan erityisen oikeassa.
Ja suomalaisnaiset, nuo uskossaan lujat sisaremme, ovat heidän tapojensa tyrkyttämisen suurimpia tukijoita.
jopa minä olen ymmärtänyt että kristinusko on tai oli hyvinkin samanlainen uskonto kuin mitä muslimit noudattavat. Luulisin että ihan yhtä paljon on kristittyjä jotka ovat valmiita puolustamaan omaa uskoaan kuitenkaan noudattamatta sen opetuksia itse. Voisko muslimi olla persoona ja ihminen ennenkuin leimataan uskonnollisen vakaumuksen takia...?
yhtäläisyys kristinuskon ja islamin välillä on yksijumalaisuus. Islam kehoittaa kunniottamaan kaikkia yksijumalaisia uskontoja - en tiedä kuuluuko kristinuskoon samanlainen kehoitus. Suurin opillisesti erottava tekijä on usko Pyhään Kolmiyhteyteen, eli islamin mukaan Jeesus on yksi profeetoista, ei Jumalan poika.
Se, minkä kautta ihmiset määrittävät itsensä, riippuu tietenkin jokaisesta itsestään, sekä myökin tilanteesta. Minä olen muslimi, mutta ensisijaisesti olen mieheni vaimo ja lapseni äiti. En tyrkytä uskontoani tai tapojani muille. Ystäväni ovat muslimeja ja kristittyjä, onpa mukana muutama hindu ja buddhalainenkin. Uskontomme ei vaikuta ystävyyteemme, eikä kanssakäymiseemme. Ainut asia, josta olemme sopineet etukäteen, on että kun kutsumme toisiamme luoksemme syömään, pyrimme noudattamaan sellaista ruokalistaa, joka sopii kaikille. Kun hinduystävämme tulevat meille kylään, emme tarjoa naudanlihaa, ja kun me taas menemme heidän luokseen syömään, eivät he tarjoa sianlihaa.
johtuu siitä, että kovin usein sen ulkomaalaisen uskonto on jokin muu kuin luterilainen tai jehovantodistaja. Näiden uskontokuntien edustajat ovat yleensä suomalaisia. Ei silti, voivathan he löytää puolison ulkomailta ja jopa eri uskontoa harjoittavan. Kristinuskoisten moku-suhteita ei kai koeta niin erilaisiksi "normaaliin" verrattuna, että niistä tarvitsisi jutella täällä, hyvässä tai pahassa.