Pipariksi meni...

Mitenköhän paljon yhden päivän mässäily lihottaa? :( En syönyt ns. raskasta ruokaa, vaan salaatin, ja siihen päälle karkkia ja jääteloä... En tiedä paljon tuli kaloreita, mutta taatusti useita satoja yli perusenergiantarpeeni. Liikuin kyllä lisäksi.
4458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mässäilysi ei sinua lihota pätkääkään, mikäli liikut sen edestä.
Katso www.kuntoplus.fi , siellä on testejä ja laskureita, sieltä näet mm. kuinka paljon voit herkutella lihomatta. Tai paljon esim jäätelöpuikossa on kaloreita. Näet myös paljon mikäkin liikunta kuluttaa ja paljon kyseistä liikuntaa tarvitset kuluttaaksesi esim 200kaloria.
Mulla esim 30 min aerobiccaus menee yhdessä hujauksessa ja siinäkin ajassa olen kuluttanut ylikin suklaapatukan verran :)

Äänestä

sä olet viemässä halkokuormaa mökillä paikasta a paikkaan b ja kuorma kaatuu kesken matkan. Et kai sä vie niitä halkoja takaisin paikkaan a ennen kuin lastaat ne kärryihin uudelleen? Et, vaan jatkat siitä mihin jäit. Lenkille nyt ja huomenna jatkuu kevyt linja.

Äänestä

kulutuksen mukaiseen kalorimäärään ei merkitse yhtään mitään, ja jos lasket sen siihen kalorimäärään, jolla laihdutat, niin tuskin olet edes ylittänyt päivän peruskulutustasi. Yhden kilon lihominen (muun kuin väliaikaisen turvotuksen muodossa) vaatii 7000 kcal ylimääräistä syömistä normaalikulutuksen päälle. Se tarkoittaisi esimerkiksi reilun kilon verran sipsejä tai suklaata, tai pari kiloa karkkeja.

Älä rupea mitenkään rankaisemaan itseäsi, vaan jatka huomenna "puhtaalta pöydältä". Jos syö vaikkapa reilusti sipsejä, paino saattaa hetkellisesti nousta enemmänkin, mutta syynä on suurimmaksi osaksi niiden sisältämä suola. Suolainen ruoka nimittäin turvottaa. Tuo turvotus häviää kun palaa normaaliin syömisrytmiin. Silloin tällöin tapahtuva herkuttelu ilman kalorien laskemista todennäköisesti vain edesauttaa laihtumista, koska se estää "repsahdukset" muuna aikana.

Äänestä

Ei hätää. Meitsi veti viime viikonloppuna kaks päivää mässyä ja alkoholiakin, enkä liikkunut yhtään. Tulos= paino putosi seuraavalla viikolla yli kilon. Siis vedin mässyä pe ja la, sunnuntaina paino 66,8. Sunnuntaista aloin taas pitää kuria syömisistä ja liikuin reippaasti(en kuitenkaan yltiömäisen paljon). Tänään punnitsin itseni tossa kuuden aikaan illalla ja tulos 64kg! että siinä sitä! veikkaan et lähti painojumitus taas vauhdilla liikkeeseen!

Tänään mässäilen taas oikein olan takaa, mut en enää kyllä vedä huomennakin. Ehkä paino ens viikonloppuna jo 63-62!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Mitenköhän paljon yhden päivän mässäily lihottaa? :( En syönyt ns. raskasta ruokaa, vaan salaatin, ja siihen päälle karkkia ja jääteloä... En tiedä paljon tuli kaloreita, mutta taatusti useita satoja yli perusenergiantarpeeni. Liikuin kyllä lisäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu