Onko olemassa...

Naapuri

Olen tässä miettinyt, että onko vielä vapaana suht koht normaaleita, pitkiä, rehtejä ja melko raittiita miehiä, ikä noin 40 vee, jotka etsii sitä oikeata itselleen. Naapurini on vapaa, pitkä ja yksinäinen nainen , jolla on pieni lapsi.

Olemme useasti keskustelleet, että kuinka vaikeata on löytyy kunnon miestä, jonka kanssa voisi suunnitella yhteistä elämää.Mitä vanhemmmaksi tulee sen enemmän on elämänkokemusta takana ja ehkä myös rasitteita,vaikeita suhteita, lapsia , jotka eivät halua uusia 'vanhempia' kuvioihin, mikä on ihan ymmärrettävää. Miten tälläiset asiat saadaan sujumaan.

Naapurini on tavannut useita miehiä, mutta tuntuu, etä heillä jokaisella on aina jotain ongelmaa,exät riesana, murrosikäset uhmaavat lapset, alkoholiongelma.En vihaa lapsia, vaikka kokoajan heitä kuvaankin ongelmaksi, tarkoitan vain, että lapsien tunteet on otettava huomioon ja usein siinä jää omat tarpeet taka-alalle. No sekavaa tekstiä, kommentoikaa asiaa.

5

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinäinen

      Jos etsitään juuri ulkoisilta mitoiltaan sopivaa, tässä tapauksessa "pitkää", se rajaa jo melkoisesti mahdollisuuksista. Mielestäni yhteensopivuus riippuu täysin muista asioista.

      Hyvin ja rakkaudella kasvatetut lapset eivät aiheuta hankaluuksia, muista ei ole kokemuksia ...

      Siinä jotain kommenttia :-)

      • Naapuri

        Tottahan puhut,monta tutustumisen arvoista ihmistä jää huomaatta ja tutustumatta, kun 'metsästää' pitkää. Mutta, kai sitä aina luonnostaan ensiksi etsii itsensä pituista seuraa.

        Kai sitä haluaa näyttää jotenkin 'normaalilta', ettei vaan missään tapauksessa herätä huomiota.(Edeltävä lause sisältää sitten runsaasti kettuilun makua ja sävyä, ei pidä ottaa vakasti.Itsekritiikkiä)

        Kyllähän se sielujen sympatia sen homman ratkaisee, eikä välttämättä ulkonäkö ja koko.
        Se kokonaisuus.. mutta mistä niitä löytyy, siis kunnon miehiä?

        En ihan allekirjoita sitä, että hyvin ja rakkaudella kasvatetut lapset eivät aiheuta hankaluuksia, kyllä lapsi varmaan aina nousee puolustuskannalle , kun uusi ihminen on astumassa reviirille, se on eri asia kenellä hän näyttää mielipiteensä.


      • yksinäinen
        Naapuri kirjoitti:

        Tottahan puhut,monta tutustumisen arvoista ihmistä jää huomaatta ja tutustumatta, kun 'metsästää' pitkää. Mutta, kai sitä aina luonnostaan ensiksi etsii itsensä pituista seuraa.

        Kai sitä haluaa näyttää jotenkin 'normaalilta', ettei vaan missään tapauksessa herätä huomiota.(Edeltävä lause sisältää sitten runsaasti kettuilun makua ja sävyä, ei pidä ottaa vakasti.Itsekritiikkiä)

        Kyllähän se sielujen sympatia sen homman ratkaisee, eikä välttämättä ulkonäkö ja koko.
        Se kokonaisuus.. mutta mistä niitä löytyy, siis kunnon miehiä?

        En ihan allekirjoita sitä, että hyvin ja rakkaudella kasvatetut lapset eivät aiheuta hankaluuksia, kyllä lapsi varmaan aina nousee puolustuskannalle , kun uusi ihminen on astumassa reviirille, se on eri asia kenellä hän näyttää mielipiteensä.

        Mielestäni lyhyt nainen pitkä mies, pitkä nainen lyhyt mies, eivät herätä yhtään sen enempää huomiota kuin mikään muukaan pari. Varsinkaan, jollei ero ole mitään puolen metrin luokkaa :-)

        Kyllä lapset mielipiteensä ilmaisevat, mutta avointa taistelua hyvin ja rakkaudella kasvatetuilta tuskin tarvitsee odottaa. Varsin räväkästi esimerkiksi omat lapseni ilmoittivat minulle, ex:n uudesta, että "saisi äiti potkia pihalle sen ääliön", mutta tuskinpa sitä menevät äidilleen, eivätkä tälle uudelle sanomaan ;-)


    • Antsa

      ...te aina puhutte siitä "kunnon miehestä" mutta mitä oikeastaan sillä tarkoitatte? Ja kyllä kai useimmilla ihmisillä, niin miehillä kuin naisilla on aina jonkin sortin ongelmia; jos ylipäätään on nelikymppinen mies ja yksineläjä niin jo siinäkin on ongelmaa kyllikseen ainakin monien sivusta seuraajien mielestä.

      • Naapuri

        Kunnon mies on rehellinen, siitä lähdetään, niin hyvässä kuin pahassa. Kunnon mies tietää vastuunsa ja kantaa vastuunsa.

        Totta kai kaikilla on ongelmia, ei sellaisia varmaan olekkaan, jolla niitä ei ole. Lähinnä tässä olen varmaakin halunnut/yrittänyt sanoa, että ei olisi sellaisia ongelmia, mitkä estäisivät kahden ihmisen välisen suhteen muodostumisen ja suhteen olemisen.

        Mutta eihän sitä rakkautta voi pakottaa tulemaan silloin , kun sitä itse haluaa, kai se sitten tulee, kun/jos on tullakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe