Tarkoitus olisi nyt virallisen avioeron jälkeen tehdä ositus.
Mies saa venet, auton ja muun irtaimiston.
Minä saan asunnon.
Katsomme, että kumpikin saa saman verran eli rahaa ei makseta puolin eikä toisin.
Minkälainen ositussopimus kannattaa laatia ja mitä juristi veloittaa?
Onko missään olemassa mallia.
Juristin palkkaaminen tuntuisi vähän hölmöltä, mutta miten ne siirtomerkinnät tehdään asunnon osakekirjaan.
Ositussopimuksen hinta
4
2136
Vastaukset
- asianajajalla
Hyvä jos olette löytäneet yksimielisyyden ositusasiassa, mutta teettäkää ja vahvistuttakaa ositussopimus asianajajan toimesta. Jää vähemmän jossittelun varaa kummallekkin sitten tulevaisuuteen => väli voivat pysyä suht asiallisina.
Huomio että osituskirjaan tulee maininta osakkeen ositusarvosta. Jos myyt asunnon ennen kuin olet asunut ex-puolisosi omistamassa puolikkaassa 2v. tulee myyntivoitosta veroa. Jos ositussopimuksessa ei näy osakkeen arvoa joudut selittelemään verottajalle mikä olikaan asunnon osituksen arvo.- nix nax
>>Jos myyt asunnon ennen kuin olet asunut ex-puolisosi omistamassa puolikkaassa 2v. tulee myyntivoitosta veroa. Jos ositussopimuksessa ei näy osakkeen arvoa joudut selittelemään verottajalle mikä olikaan asunnon osituksen arvo.
- -mies41v-
Muokkaamalla siitä saa kukin sopivan omiin tarpeisiinsa :-).
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/ositussopimus_sovintojakona_osituslaskelma.rtf- hyvin kelpasi
ei tarvinnu asianajajaa, omatekoinen nettipohjalle laadittu paperi kelpasi pankkiin ja lainhhutokin hoitui samalla paperilla. Eli jos asiat on sovittu, niin miksi maksaa vielä asianajalle? Mulle kävi niin ,että lunastin exän ulos talostani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403087- 812944
- 1902489
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362195- 211504
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411416Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403- 101284
- 131269
- 221251