Eettisiä vaatteita netistä!

Tässä toinenkin muotilinkki, joka sopii eettisistä vaatteista kiinnostuneille. Aikaisemmin joku tällä palstalla kyselikin ko. tuotteista, että saako niitä mistään. Nyt siis ainakin www.intifashion.fi verkkokaupasta löytyy mm. reilun kaupan puuvillasta tehtyjä farkkuja:)
62015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moni kotimainen brändi on huomannut kuluttajien eettisen tietoisuuden lisäämisen, ja materiaaleissa löytyy jo reilun kaupan puuvillaa, viljeltyä bambua jne. Jos ympäristöystävällisyys (= valmistettu lähellä) ja kotimaisuus ovat vielä yhtenä eettisenä tekijänä, taitaa Nanso tuotteensa kotimaassa valmistavana saada eniten eettisyyspisteitä. Lisäksi nuo uudet mallit (Lempivaate) on hyvännäköisiä! Netissä niitä saa ainakin NetAnttilasta (netanttila.com) ja Netti-Sofialta (nettisofia.fi) ja tietysti myös Anttilan postimyynnistä. Nansoa yleensä löytyy hyvin ympäri Suomen.

Äänestä
  • Ekokauppa Ruohonjuuresta mutta valikoima on aika pieni. Ekopuuvillasta valm.vaatteet löytyy aina jokunen kappale mm. Anttilasta, Lindexilta ja H&M. Ennen oli myös The earth collection mutten tiedä onko liike lopettannut kokonaan.

    Äänestä

Suomalainen Greenstone myy sataprosenttisesta, orgaanisesta bambukuidusta valmistettuja pyyhkeita jne. kodintekstiileja. Ne on aika uusia markkinoilla, ja tuotteet on vahan kalliinpuoleisia, mutta todella hyvia!

Itsellani on ollut pyyhkeet kovassa kaytossa 2 vuotta, ja vielakin tulevat pesusta silkkisen pehmeina ja kuin uudesta paketista avattuna! Mulla on myos niiden kylpytakki, jonka sain lahjaksi viime jouluna ja siita en luopuisi!

Kaykaa tsekkaamassa: www.greenstonestore.com

Äänestä
  • www.purjebagit.fi

    Äänestä

WHUHUU!

Minä olen ainakin tyytyväinen aitoihin lapsityövoimalla valmistettuihin vaateisiin, kodinkoneisiin ja muihin.
Muka autetaan maailmaa ostamalla vaatteita, mutta oletteko koskaan miettineet mistä tulevat
tv, digiboxi, tietokone ja muut?
Aika tekopyhää ja kaksinaamaista toimintaa muka olla eettinen ja saada huono omatunto pois
ostamalla "eettisiä" vaatteita.....

*NAURAA*

Äänestä

Ihmisoikeusjärjestö Amnestyn verkkokaupasta Amnesty Storesta saa eettisesti valmistettuja huppareita, T-paitoja ja asusteita: www.amnestystore.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hekra kirjoitti:

Tässä toinenkin muotilinkki, joka sopii eettisistä vaatteista kiinnostuneille. Aikaisemmin joku tällä palstalla kyselikin ko. tuotteista, että saako niitä mistään. Nyt siis ainakin www.intifashion.fi verkkokaupasta löytyy mm. reilun kaupan puuvillasta tehtyjä farkkuja:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu