Onko kähertimistä

Haluaisin hiuksiini laine-kikkurat, mutta mitä olen nyt netistä tällaisilta palstoilta luenut, ei se permanentilla ole mahdollista. Niinpä kysyisin, onko tuollaisita erilaisista raudoista/kähertimistä, joissa on useampi toiminto, kuten ruoristus- ja laine rauta, mihinkään??? Maksavat n. 30-40 euron paikkeilla. Onko turha hankinta?
3263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kauneimmat kiharat / laineet saa suoristuraudalla (nykyään käytetään enemmän nimeä muotoilurauta).

Kuiviin tai lähes kuiviin hiuksiin lämpösuojaa ja kihara-aktivaattoria (esim. L'Orealin Tecni Art Pli) ja sitten suoristusrauta viedään hiusosion tyveen ja rauta käännetään kulmittain. Esim 90 asteen kulmaan. Ja sitten vedetään hitaasti hiusten "läpi" eli käsitellään latvaan asti. Riippuen raudan kulmasta, liikkeen (veto) nopeudesta, osion paksuudesta ja siitä pyörittääkkö rautaa vielä samalla saa eriasteisia kiharoita ja laineita.

Ennen kaikkea muotoiluraudan etu on että kiharat / laineet ovat äärettömän luonnolliset ja kauniit. Raudalla saa sellaiset upeat hollywood-tyyliset hiukset.

Äänestä
  • kiitos sinulle, kun valaisit noin hyvin asiaa. Ja mukavaa viikonloppua. Nyt täytyy lähteä "rauta"kauppaan. =)

    Äänestä

  • kirjoittaja kirjoitti:

    kiitos sinulle, kun valaisit noin hyvin asiaa. Ja mukavaa viikonloppua. Nyt täytyy lähteä "rauta"kauppaan. =)

    Rautojen käyttäminen voi vaatia hieman harjoittelua, mutta sen ja kaikki kikat oppii ennemmin tai myöhemmin.

    Ei muuten kannata laittaa muotovaahtoa hiuksiin, oman kokemuksen mukaan rauta ei silloin liu'u kunnolla vaan tarttuu hiuksiin kiinni (kuin olisi liimaa hiuksissa) ja jälki on sen mukaista.

    Aurinkoista kesää :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mihinkään? kirjoitti:

Haluaisin hiuksiini laine-kikkurat, mutta mitä olen nyt netistä tällaisilta palstoilta luenut, ei se permanentilla ole mahdollista. Niinpä kysyisin, onko tuollaisita erilaisista raudoista/kähertimistä, joissa on useampi toiminto, kuten ruoristus- ja laine rauta, mihinkään??? Maksavat n. 30-40 euron paikkeilla. Onko turha hankinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu