Välillä tulee mieleen onko tyttöystäväni kanssani rahan takia. Minulla on erittäin hyvä palkka ja tyttöystäväni on sairaanhoitaja ja välillä tulen miettineeksi onko hän kanssani ainoastaan hyvän taloudellisen tilanteeni takia. Hän kyllä sanoo aina minulle että olen hänen unelmiensa mies josta on uneksinut teinitytöstä lähtien ja olenhan minä mielestäni komea ja pidän itsestäni hyvää huolta niin fyysisesti kuin henkisestikin ja olen erittäin sosiaalinen persoona.
Miksi tämän seurustelun pitää olla aina niin vaikeeta? ja varsinkin naiset :D
Nainen haluaa rahaa miehestä
15
1218
Vastaukset
- pärjää palkallaan
Miksi rahantakia, onhan sairaanhoitajalla kelvollinen palkka.
Mitä luksusta sitten extrana tarjoat?
Mitä tarkoitat kun sanot et seurustelunne on vaikeaa, siis milleen vaikeeta?
Oletko alemmin koulutettu ja tunnet sitäkautta huononmuutesi? :) - se on
yksi tärkeimmistä kriteereistä, nainen haluaa katsoa ylöspäin miestään oli kyse pituudesta tai palkasta. Etenkin näinä päivinä kun ok-talo on jokaisen pienen ja isomman tytön haave ja hinnat lähtee 150000e ylöspäin.
- ainakin...
...haluan mieluiten miehen, joka on suunnilleen saman pituinen kuin minä (tai vähän pidempi, niin voin käyttää tarvittaessa korkokenkiä) ja jolla on suunnilleen samantasoinen koulutus ja palkka kuin minulla. Omakotitalo ostetaan sitten joskus, yhdessä, jos siihen sattuu olemaan varaa.
- ja vielä voi
Kiukututtaa kun ihmiset ei vaan viitsi olla onnellisia vaan tikusta asiaa!
Ei varmasti ole rahan takia. Mistä ihmeestä keksit tuollaisia? Ettet vaan itse haluaisi paremmin tienaavaa naista? Minulla katsos on se ongelma että tienaan paremmin kuin moni mies ja se on taas heille ongelma. Kauniskin olen mutta kukaan ei vielä ole uskaltanut rinnalleni jäämään... Olen siitä surullinen koska haluaisin löytää ihmisen jonka kanssa vain nauttia elämästä. Onko sillä palkalla tai muulla väliä jos vaan on hyvä olla? Ei todellakaan.
Ja mitä tulee seurustelun vaikeuteen: sinä kyllä nyt kaivat niitä vaikeuksia. Laitapa ne asiat taas päässä järjestykseen. :) - nyt kyllä
meni metsään. Itse voin kertoa, että mä haluasin miehestä vierelleni luotettavan ja turvallisen kumppanin.
- mieleen
Nyt tulee mieleen, että taidat vaan etsiä tekosyytä suhteen lopettamiseksi.
Ei raha todellakaan ole suurimmalle osalle se tärkein juttu. Riittää, että tullaan toimeen ja vioidaan elää ihan normaalia elämää pihistelemättä.
Ettei vain ruoho aidan toisella puolella houkuttele. Tunne, että olisiko jossain vielä vähän parempaa.
Mutta tuo sinun tilanteesi näin ulkopuolisesta vaikuttaa siltä, että tuskin sieltä vihreämpää ruohoa löytyy, voi olla niinkin, että ruoho on huonompaa aidan toisella puolella. - omat rahat
näin meillä on. Tai yhteisistä menoista maksetaan puolet.
- et ne haluu vain p
Kuten Laasanen kirja ja koko se keskustelu.
Eikö se sitten ole tasan? Sulla on rahat ja hänellp pillu. Teette vaihtokauppaa.
(Mua oksettaa tämä sairas maailma.)- on väliä, olen lääkäri
ja enkä voinut kuvitellakkaan meneväni kimppaan henkilön kanssa jolla ei olisi sama palkka- sekä koulutustaso. Niin se vaan menee, silloin ei tarvitse tuijottaa toisen tilipussia.
- Rafael 28v hki
on väliä, olen lääkäri kirjoitti:
ja enkä voinut kuvitellakkaan meneväni kimppaan henkilön kanssa jolla ei olisi sama palkka- sekä koulutustaso. Niin se vaan menee, silloin ei tarvitse tuijottaa toisen tilipussia.
"Mitä luksusta sitten extrana tarjoat?
Mitä tarkoitat kun sanot et seurustelunne on vaikeaa, siis milleen vaikeeta?
Oletko alemmin koulutettu ja tunnet sitäkautta huononmuutesi? :)"
En mä mitään extra luxusta tarjoa, tosin en ihan ymmärrä mitä tarkoitit tällä kommentilla? En ole alemmin koulutettu tosin en myöskään korkeasti koulutettu, omaan ammattikorkeakoulupohjan, enkä myöskään koe millään tavalla huonommuutta tms. Eihän sairaanhoitajat ole millään tavalla myöskään korkeasti koulutettuja.
Olen osannut tarttua tilaisuuteen oikeaan aikaan ja oikealla tavalla, tästä johtuu mainitsemani hyvä taloudellinen tilanteeni. Se miksi koen seurustelun olevan välillä "hankalaa" voi myös johtua siitä kun tylsistyn helposti ja haluan aina kokea jotain uutta, eli syy voi hyvinkin olla minussa. - ja toisen
Rafael 28v hki kirjoitti:
"Mitä luksusta sitten extrana tarjoat?
Mitä tarkoitat kun sanot et seurustelunne on vaikeaa, siis milleen vaikeeta?
Oletko alemmin koulutettu ja tunnet sitäkautta huononmuutesi? :)"
En mä mitään extra luxusta tarjoa, tosin en ihan ymmärrä mitä tarkoitit tällä kommentilla? En ole alemmin koulutettu tosin en myöskään korkeasti koulutettu, omaan ammattikorkeakoulupohjan, enkä myöskään koe millään tavalla huonommuutta tms. Eihän sairaanhoitajat ole millään tavalla myöskään korkeasti koulutettuja.
Olen osannut tarttua tilaisuuteen oikeaan aikaan ja oikealla tavalla, tästä johtuu mainitsemani hyvä taloudellinen tilanteeni. Se miksi koen seurustelun olevan välillä "hankalaa" voi myös johtua siitä kun tylsistyn helposti ja haluan aina kokea jotain uutta, eli syy voi hyvinkin olla minussa.viestin sisällöt ei liity mitenkään toisiinsa, ja fiksuna poikana varmaan sen ymmärsitkin. Mietit, onko tyttöystäväsi kanssasi vain rahan takia ja toisessa taas kerroit itse tylsistyväsi helpolla. Ei ole vaikeaa päätellä, mikä mättää...
- on...
tärkeää, että on rahaa.
- elina.
Hoitsut aika usein bongaa "rahamiehen".
Itse kun ovat liian laiskoja(?) tai kyvyttömiä sen kummempaan uraan, mutta ovat kuitenkin "oikeistohenkisiä", joten...
Tee omat päätelmäsi, mutta tämä on minun mielipiteeni. - saimi*
Kun tyttöystäväsi sanoo, että olet hänen unelmiensa mies - eli rahaa löytyy, ulkonäköä ja sosiaalisia taitoja... niin tunnetteko silti toisenne oikeasti? Arvostatteko toisianne (ja itseänne?) myös ihmisenä, kumppanina? Kas siinä pulma...
Tunnen melkoisen paljon juuri ikäluokkasi miehiä (ja vieläpä helsingistä :)). Suurimmalla osalla on hyvä palkka ja heistä KAIKKI valittaa seurustelusuhteiden loppumista suhteellisen lyhyeen - ja aina samasta syystä: He kokevat, ettei naiset halua muuta kuin shoppailla. Luonnollisesti heidän täytyy olla mukana, maksamassa... Olenkin moittinut heitä siitä, etteivät osaa valita naisiaan - valitsevat vain joidenkin muotoseikkojen vuoksi :).
No. Sitten on nämä tavallisesti toimeentulevat miehet: Palkka ei ole järin suurin, muttei ihan minimipalkkakaan. Mistäs he sitten valittavat.. Siitä, etteivät tule ihan kohtuullisella palkallaan toimeen. Täytyisi siis hommata jostain rikas tyttöystävä: Mutta rikkaat naiset seurustelevat AINA rahakkaiden miesten kanssa... eivät vilkaisekkaan tavismiehiä. Voi voi voi. Heille olen sanonut, ettei raha ole suhteessa pääasia, vaan rakkaus ;). Johan on pojilta loksahtanut suu auki...
Seurustelu saattaa tuntua vaikealta, jos tuntee, että toinen haluaa vain rahaa. Voisit miettiä miksi sinusta tuntuu siltä ja mitä oikeastaan odotat suhteeltanne. - KJ.
Miksi sun pitää sitten toimia maksumiehenä? Mitäs jos pistäisit niitä rahahanoja pienemmälle, mitä tähän naiseen tulee? Et hemmottele liikaa, etkä osta jatkuvasti mitään turhaa korurihkamaa, vaatteita...jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905489- 705056
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484166- 513850
- 423493
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893133Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv723006- 422197
- 492128
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088