Jenkki talveksi

Talviautoksi ajattelin ostaa jenkkifarkun, nehän kun ovat melko edullisia. Mikähän olisi fiksuin eli käyttövarmin vaihtoehto? Itsellä olisi Chevyn farmarista fiksuin kuva, mutta sille ei ole mitään faktapohjaa.
61194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ainoa oikea jenkki Station wagon on ehdottomasti Mercury.

GM:n tuotteissa ei kestä vaihteisto ylivaihteella ajoa, eikä varsinkaan se dieselikone.

Äänestä
  • samoja rytöjä kaikki piilo jamekset,ällöttävän näkösiä toosia.

    Äänestä

jottei vallan repsahda huutelulinjalle tämä palsta niin laitetaan nyt taas omia havaintoja:

siis general motorsin (GM) valmistamista farkuista lähestulkoon samanlaisia ovat (halvimmasta kalliimpaan)
chevrolet impala, caprice, caprice classic, estate
pontiac parisienne, safari
oldsmobile custom cruiser
buick le sabre, electra

gm:n vuosimallit 77-79 kori on hivenen eri kuin 80-90.mutta siis vm 80 ovet käyvät vm 90 vastaaviin kaikkiin yllälueteltuihin merkkeihin. suurimmat erot ovat keulanpelleissä.

fomocon eli ford yhtymän tuotteista on sanottu että menevät aavistuksen vähemmällä kakulla, mutta ero on todellisuudessa melko marginaalinen.
yksi suuri syy on se, että gm:n farkuissa on lähes järjestään kaasutin, kun taas fomocoihin laitettiin ruiskuja n. vm85 lähtien.

fordit ovat yleensä country squireja tai mercury colony parkkeja. fomocon farkut kutistuivat joskus 79 tienoilla, ja sitä edeltävät ovat todellisia mammutteja, ja tekniikkana on usein isolohko... siis aivan mahtavia pelejä, varsinkin luukkulamppu mercit.
---
itse hankin talviautoksi juuri 80 capricen sen takia että siihen oli vaihdettu sähköohjatun kaasarin tilalle normaali kaasari ja tavallinen virranjakaja. sähköohjatut kaasarit temppuillessaan ovat todellisia riesoja. mutta toimiessaan tietty aivan kelvollisia!

siis chevrolet ei mitenkään ole sen fiksumpi kuin muut, niitä on vain valmistettu eniten ja merkki on suomalaisille tutumpi. mutta kyseessä on siis uutena ollut halvin vaihtoehto.

Äänestä

Mikäli olet jo nyt katselemassa ajokkia, olisi minulla tarjolla varsin asiallinen '90 Ford LTD Country Squire LX STW (5.0 8-piste EFI) hyvällä varustetasolla - ja kaikki varusteet kuljettajan oven "keskuslukon moottoria" lukuunottamatta toimii (myös se ilmastointi - on vaihdettu kompurat sekä hilavitkuttimet muutama vuosi sitten). Ilmoittele, jos on kiinnostusta/ajankohtainen.

Tommy.

Äänestä

minulla olis tarjolla buick le sabre vm 86 kaikilla mausteilla ja tekniikaltaan kunnossa kunnostettu mm. vaihdelaatikko jossa on vielä takuu myös jarruihin ja koneeseen on tehty remppaa eli kunnossa oleva peli ja autohan vastaa aikalailla chewiä olemukseltaan jos kiinnostaa niin laita yhteystietoja tänne esim maili osoite

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esim farkku kirjoitti:

Talviautoksi ajattelin ostaa jenkkifarkun, nehän kun ovat melko edullisia. Mikähän olisi fiksuin eli käyttövarmin vaihtoehto? Itsellä olisi Chevyn farmarista fiksuin kuva, mutta sille ei ole mitään faktapohjaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu