Heips!
Haluaisin vain tietää, että voiko e-pillerit (aika hiljan käytön aloitin (Yasminellejä)) kuivattaa vaginaa niin, että sinne tulee haavoja, ihan vaan, että ei edes seksiä harrasta? Vai voisiko kyseessä olla hiiva, joka myös on tullut siis e-pillereistä ja se kuivattaa paikkoja? Tosin kutinaa ei ole havaittavissa.. E-pillereitä siksi epäilen, koska ennen ei ole koskaan ollut tällaisia selittämättömiä haavoja. Mutta en tiedä..
Elikkäs jos jollakulla olisi jotain selitystä, niin kiittäisin kovasti.. tosin olen lääkäriin menossa, mutta siihenkin on vielä aikaa.
Vituttaa, kun seksikin kärsii, kun on niitä haavoja ja tulee sitten vielä ihan helposti lisääkin.
Haluaisin vain tietää, että voiko e-pillerit (aika hiljan käytön aloitin (Yasminellejä)) kuivattaa vaginaa niin, että sinne tulee haavoja, ihan vaan, että ei edes seksiä harrasta? Vai voisiko kyseessä olla hiiva, joka myös on tullut siis e-pillereistä ja se kuivattaa paikkoja? Tosin kutinaa ei ole havaittavissa.. E-pillereitä siksi epäilen, koska ennen ei ole koskaan ollut tällaisia selittämättömiä haavoja. Mutta en tiedä..
Elikkäs jos jollakulla olisi jotain selitystä, niin kiittäisin kovasti.. tosin olen lääkäriin menossa, mutta siihenkin on vielä aikaa.
Vituttaa, kun seksikin kärsii, kun on niitä haavoja ja tulee sitten vielä ihan helposti lisääkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kumpikin on ihan mahdollinen tilanne. E-pillerit voivat kuivattaa limakalvoja radikaalistikin ja ne voivat myös aiheuttaa hiivatulehduksia. Ensiapuna laita alapäähän Bepanthenia (sitä rasvaisempaa versiota). Ihan perusvoidekin käy, mutta se voi kirvellä haavoissa.
Jees. Kyllä sitä on yritetty käyttää, heh.
Mutta sitten taas "repee", kun vaan yrittää hellästi pestä paikkojaan, tai no sit sekstatessa.. tai sit niitä tulee itsestään.
Hmmh.. Selviääköhän tuosta e-pillerien vaihdolla, vai tottuuko elimistö niihin ja palautuu ennalleen..?
En haluaisi kyllä pillereitä vaihtaa, kun muuten menee niiden kanssa tosi hyvin, he.
Voi olla, että tuo häviää itsestään kunhan kehosi tottuu pillereihin. Yleensä sanotaan, että kolmessa kuukaudessa alun sivuvaikutukset häviävät jos ovat hävitäkseen. Tuo vaiva kyllä vaikuttaa sen verran ikävältä, että ei ehkä tee miele kolmea kuukautta odotella, joten merkkiä voit hyvin lähteä vaihtamaan aiemminkin. Pillerimerkin vaihto voi siis tosiaan auttaa.
Kannattaa ihan ensimmäiseksi kyllä tutkituttaa onko kyseessä hiiva. Aina sen oireet eivät ole ihan hirveän selvät.
Jooo, nyt on itseasiassa kolmas kuukausi menossa ja vaiva alkoi ehkä käytön puolivälissä tai vähän sen jälkeen.. välillä parempi, mutta sitten taas..
Kohta on ehkäisyneuvola tulossa, ehkä sieltä sitten ratkeaa jotain. Toivottavasti.