Kertokaas esimerkkejä teidän 1500kcal/pv ruuistanne? Aamupala, välipala, lounas, päivällinen, iltapala systeemillä.
Jotenkin tuntuu, että kun netistä yrittää etsiä nuita ohjeita niin kaikki sisältää jotain ihme aineita joista en ole niin innostunut (esim. kourallinen manteleita, saksanpähkinöitä, tms). Kaipaisin siis ihan normaalin ruokavion vinkkejä jossa ei tarvitse paljon miettiä mitä kaupasta ostaa/ei saa ostaa! :) (vähäkalorisen ja vähärasvaisen valitsen aina)
Kiitoksia kaikille jotka voivat auttaa minua eteenpäin! :)
1500kcal/pv
4
943
Vastaukset
- kokeilisit valita
vähähiilihydraattisen vaihtoehdon vähärasvaisen sijaan sieltä kaupasta. Ei tarvitse paljon miettiä ja painonhallintakin onnistuu eikä tarvitse laskea kaloreita.
- Itse syön tuon 1500
kaloria päivässä. Usein pidän kalorit alemmallakin. Elikkä laitan sinulle nyt tämän päivän syömiseni.
Aamupala:
1 pala vaasan ruissydän leipää
1 pala hapankorppua
2 siivua kevyt balkania. Yhdessä siivussa 20 kaloria
2 siivua 17 % juustoa
6 siivua tuoretta kurkkua
1 kupillinen vihreää teetä ilman maitoa makeutusaineella.
Lämmin ateria:
Tänään syön perunaa, jauhelihakastiketta, salaattia, 2 % raejuustoa, 1 pala vaasan ruissydäntä, 1 hapankorppu. Leipien päällä käytän 2% valkosipulijuustoa. Ruuan kanssa juon lasillisen rasvatonta piimää. Jäkiruokana syön hieman rasvatonta jukurttia. Lämpimänä ruokana syön aina ihan normaalia kotiruokaa.
Illalla:
Pari hedelmää. Normaalisti appelsiineja, banaani tai omena.
Tässäpä minun tämän päivän ruokalistani. Pärjään näillä syömisillä ihan komeasti. Googlettamalla pääset energynet sivuille. Näiltä sivuilta löydät virtuaaliravintolan. Jossa on helppo laskea syömisiesi ruokien kalorit. Vettä juon muuten päivässä 1,5 litraa. Liikun tunnin joka päivä. Kiloja on minulta lähtenyt 12. Aloitin laihikseni heinäkuussa 07. - fgdsnoinho
aamu:
kaurapuuro rasvattomaan maitoon (desi hiutaleita) ja omena kanelin kera sekaan pilkottuna, teetä
lounas:
desi riisiä, kanakastiketta, paljon keitettyjä vihanneksia, salaattia, ruisleipä kevyttuorejuustolla ja piimää
välipala:
pirtelö jossa jogurttia, pakastemarjoja, maitorahkaa ja pakastettua appelsiinia
päivällinen:
hirvenlihakastike, keitetty kukkakaali ja ruusukaali, salaattia ja jälkkäriksi päärynä
välipala/ iltapala:
ruisleipä, jogurttia ja hedelmä
yöpala:
maitorahkaa, fun lightiä, hieman rypsiöljyä (yöprotsku, treenaan salilla mut on dieettikausi menossa) - eiliset ruuat
Tässä eilisen syömiseni:
Aamulla:
1 banaani, kuorineen 170g n.90kcal
profeel cottifrutti 90kcal
180kcal
Lounas:
kasvisvehnänjyväpilahvi 200g 290kcal
lämmin kasvismuhennos 100g 30kcal
jäävuorisalaattia, sis. maissinjyviä 115g 20kcal
kurkkua 50g 5kcal
ruisleipäpala 45g 100kcal
n. 445kcal
Illalla:
falafel pyöryköitä 8kpl 243kcal
1 porkkana raasteena 65g 18kcal
kurkkua raasteena 95g 10 kcal
meloonia 150g 52 kcal
1 omena 55kcal
378kcal
180kcal 445kcal 378kcal = 1003kcal
Ei mennyt yli 1500 mutta kyllä riitti mulle. Tuohon voi sitten lisätä mitä ikinä haluakaan kohtuullisessa määrin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949