-400kcal/pvä

27 viikkoo aikaa

Aloin laihduttaa muutama päivä sitten. Päivässä vajetta tulee ~400kcal. Enempää en pysty ottaa syömisistä pois, koska syön nytkin tsi vähän, alle tuhat kcal päivässä. Kuinka paljon mun on mahdollista laihtua 27 viikossa?
Mitat 172cm/68kg.

10

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän sun tarvii

      Eihän sun tarvitse himolukuja laihtua! Omat mittani 173/68, eli lähes samat kun sulla. Terkkari koulussa kehoitti liikunnan lisäämistä, mikäli kiinteytyä halua yms. mutta ei laihdutusta.

      • Alottaja

        Kyllä mun pitää laihtua! Mut onko se mahdollista?
        Mulla on ennen ollu laihduttamisen kanssa ongelmia. Pystyn laihduttamaan helposti, en repsahda, mulla on hyvä itsekuri. Paino ei vaan putoo...


      • ---------------------------...
        Alottaja kirjoitti:

        Kyllä mun pitää laihtua! Mut onko se mahdollista?
        Mulla on ennen ollu laihduttamisen kanssa ongelmia. Pystyn laihduttamaan helposti, en repsahda, mulla on hyvä itsekuri. Paino ei vaan putoo...

        painosi ei putoa koska sinulla ei ole mitään mistä sitä voisi lähteä! Ota järki käteen, liian laiha ei kannata olla, se jos mikä on ruman näköistä kun luut törröttävät, yök... kauneus on normaali, kaunis vartalo jossa ei ole mitään liikaa eikä liian vähän.


    • J. Valo

      Toivottavasti saat apua ennenkuin teet isompaa tuhoa.

    • matematiikan

      Perusteella laihtuisit 10,8kg.

      (400kcal*27*7)/7000kcal=10,8

    • --------------------------

      ihan aluksi pitää sanoa että herranjestas kun on taas tullu tyhmiä kommentteja tähänkin viestiketjuun. eiköhän se ole jokaisen ihan henkilökohtainen asia paljonko haluaa painaa. ja muutenkin pelkkien mittojen (paino & pituus) mukaan on kenenkään ulkopuolisen turha alkaa arvioida kannattaako sitä painoa pudottaa vai ei. raivostuttavaa!!

      mutta siis asiaan.. eli ehdottaisin sinulle että lisäisit liikuntaa myös tohon painonpudotukseen, niin saisit syödäkin paljon enemmän. alle tuhat kaloria meinaan kuulostaa aika pahalta. noin pienellä kalorimäärällä voi olla hankalaa olla niin pitkää aikaa. itsellä ainakin tulee tollasilla kalorimäärillä helposti "ahmimiskohtauksia" jos pitemmän aikaa kituuttelee. tietysti se on yksilöllistä, mutta olen huomannut että jos yli 1200 kaloria syö, niin pysyn helpommin ruodussa eikä elimistö mee säästöliekeille.

      Tsemppiä laihdutukseen :)

      • aloittaja

        Mä kävelen noin puol tuntia - tunnin päivässä, pyöräilen, uin ja teen lihaskuntoo. Mä yritän vähä lisätä kaloreita, d-vitamiini, kalsium ja proteiini ainaki on jääny vähä liian vähiin... Mut kiitti tsemppauksesta (:


    • ....

      Painoindeksisi on reilut 23. Normaalipainoindeksi on 20-24.9. Alarajapaino sinulla on 60kg. Voit laihduttaa siihen mutta alemmaksi ei kannata mennä.

      koska syön nytkin tsi vähän, alle tuhat kcal päivässä

      En oikein usko tuota. Ei ole mahdollista kuluttaa noin vähää.

      • aloittaja

        Miten ei oo mahdollista _kuluttaa_ noin vähää? vai tarkoititko kenties syödä?
        Ja kyllä, se on mahdollista.


      • mmm

        Huvittavaa kun ihmiset näyttää tietävän toisten ihannepainon ihan näin näppärästi verkon välityksellä.. Huhhuh. Mikä ihmeen alaraja se 60kg on? Meikäläinen on ihan terve melkein nelikymppinen, 172cm ja 55kg. Suurin paino oli vuosi sitten 58 kiloa ja ihan hirvee olo ja pömpötys mahassa. Sen kun sain pois niin johan alkoi taas olla normaali kevyt ja hyvä olo.
        Koska en harrasta liikuntaa juuri ollenkaan niin ei ole lihaksiakaan. Ja ikäni olen ollut solakka.

        Nykyään kaikki on läskejä ja laihdutus on suorastaan trendikästä. Kuulun siis vähemmistöön, mutta ei harmita yhtään!! ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      93
      5984
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2085
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe