Pari kysymystä naisille

tietämätön kysyjä

Miten tavallinen nainen reagoi tilanteeseen, jossa normaalirutiineissa oleva mies yrittää aloittaa keskustelua vaikkapa jossain kauppakeskuksessa, kahvilassa, kirjastossa jne. Onko se totaalinen kauhistus ja "karkuun äkkiä, toi yrittää iskeä" reaktion paikka vai voiko siitä jopa olla innostunut? Entä sitten jos jonkunlaista yhteyttä tuntuu löytyvän, niin loppuuko rohkeus siinä vaiheessa kun mies ehdottaa vaikka joskus myöhemmin tapaamista ja pyytää puhelinnumeroa?

No oletetaan toinen tilanne. Mies on tavannut naisen ja ollaan istumassa iltaa vaikka jossain. Fiilis on hyvä, mutta kun mies on hieman ujo ja fyysisesti estynyt, niin missä vaiheessa uskaltaa yrittää suudella? Ja minkätasoinen kynnys tämä ylipäätään on naisille. Pitääkö sen miehen olla tyyliin unelmien täyttymys, että ei käännetä poskea vai miten tämä homma menee. Tahtoo kysyä siis, että kuinka iso juttu se suuteleminen naisille on. Sen tietenkin käsitän, että täysin kylmiltään ei kannata toisen päälle hyökätä, mutta oletetaan että ollaan vaikka kosketeltu toisia vartalosta, ei mitään kourimista kuitenkaan ja silitelty vaikka poskia ja hiuksia.

Sen verran taustaa, että kysyjä ei varmasti ole mikään rumilus tai muuten vastenmielinen olento. Oikeastaan päinvastoin. Kuitenkin aika kokematon ja naissjutut ovat pääasiassa tapahtuneet humalassa sekoilujen varjolla. Kun kuitenkin tuo yöelämä on erittäin raadollista ja väsyttävää monellakin tapaa, niin olen ajattelut että kaippa joku kiva nainen voisi muualtakin löytyä. Vaikelta vain näyttää tuokin.

Ymmärrän, että näihin ei voi mitään kokonaisvaltaista vastausta saada, mutta yksittäisetkin kokemukset ja näkemykset auttavat.

Kiitoksia jo etukäteen.

16

3372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätön kysyjä

      Minun jutut kuivuvat aina siinä vaiheessa kokoon, kun pitäisi yrittää tehdä jotain muutakin kuin puhua. Ei ole hajuakaan milloin on soveliasta tehdä mitäkin, kun en tosiaankaan halua pakottaa tai ahdistaa toista mitenkään. Ja tietenkin heikohko itsetunto pelottelee, että se tyttö pitää sinua aivan kuvottavana eikä tosiaankaan halua mitään lähempää kontaktia.

      Tässä ei haeta mitään neuvoja miten kellistää nainen sänkyyn yhdeksi yöksi, vaan jotain muutakin. Eikä sellaisen suhteen luominen kuitenkaan taida onnistua pelkästään puhumalla. Pitäisi jotain uskaltaa tehdäkkin.

      • tuhannesta

        Kuulostaa siltä, että et ole oppinut lukemaan naisen eleistä, ilmeistä ja sanoista, missä mennään. Kysymyksiisi ei voi vastata yleisellä tasolla. On vain opittava lukemaan yksilöistä, milloin he ovat kiinnostuneita, milloin eivät, milloin he odottavat suudelmaa ja milloin tekosyytä häipyä.

        Jos lähestyisit minua kaupassa tai kirjastossa, olisin luultavasti hyvin pidättyväinen, koska olen varattu. En pyrkisi jatkamaan keskustelua vaan vastaisin mahdollisimman lyhyesti ja niukasti kohteliaisuuden rajoissa ja pyrkisin kaikin tavoin osoittamaan sen, että olen kihloissa. (Kuten tuomaan sormuskättäni esiin.) Yrittäisin olla loukkaamatta sinua, koska pitäisin tekoasi rohkeana ja arvossa, mikäli olet kohtelias ja mukava lähestymisessäsi.

        Yleensä innnostuminen, vastakysymykset, kiinnostus sinusta persoonana ja nauru ovat merkkejä vastakaiusta, mutta sitten taas on aina olemassa hyvin sosiaalisia ihmisiä, jotka kohtelevat kaikkia ihmisiä tavalla, joka pidättyväisemmällä ihmisellä olisi ihastumisen merkki... Erot on vaan opittava näkemään toisen käytöksen pienissä vivahteissa. Varmin vastaus kiinnostuksesta on se, että nainen on yhä vapaaehtoisesti paikalla puhumassa kanssasi, eikä ole jo lähtenyt.

        Älä keskity miettimään niin paljon suutelemista tai sitä, pitäisikö jonkun kanssa aloittaa keskustelu. Toimi sen mukaan, mikä tuntuu oikealta toisen ihmisen lukemisen perusteella ja oman olosi mukaan. Koita vain rentoutua ja nauttia keskustelusta ja luottaa siihen, että oikea hetki tulee. Keskity toiseen ihmisenä, siihen, kuka hän on ja mistä hän pitää. Ei ensitreffeillä tarvitse välttämättä edes koskea toista, jos se ei tunnu luontevalta (mutta pitää, jos se tuntuu oikealta), on paljon tärkeämpää luoda yhteys toiseen keskustelemalla tai tekemällä jotain yhdessä. Jos et tiedä, mitä tarkoitan yhteydellä, et ole kokenut sitä. Jos sinulla ei ole yhteyttä toiseen, et tiedä, mitä hän ajattelee ja tällöin on parempi edetä hitaasti ja katsoa, mitä tulevaisuuden valinnat tuovat tullessaan. Yhteyden toiseen täytyy tuntua turvalliselta ensin ennen kuin toista voi koskea saati suudella. Ainakin jos havittelet pitkää suhdetta. Hitaasti eteneminen on aina parempi kuin paniikinomainen, sokea yritys.

        Kun yhteys on luotu ja tuntuu siltä, että haluat kovasti ottaa toista kädestä tai suudella, toimi ennen kuin alat miettiä asiaa liikaa. Tällöin tiedät kyllä jo aika varmasti, että toinen osapuoli on vastaanottavainen. Toisaalta jos et itse ehdi, tyttö kyllä toimii ennemmin tai myöhemmin, jos näin pitkälle on päästy.

        Olemuksessa pitää osata säilyttää rentous, mutta samalla tietty toiseen kohdistuva erityinen kiinnostus, jota kutsutaan "sähköksi". Jos olet liian arkinen, läsähtää homma kaveruudeksi, jos taas olet liian epävarma ja/tai intensiivinen, pelotat naisen pois.

        Kaiken ydin on siis oppia kuuntelemaan tilannetta, itseä ja toista. Hyvällä onnella voit myös vahingossa yllättää tytön suutelemalla häntä hetkellä, jolloin hän vähiten odottaa sitä ja murtamalla hänen vastarintansta tällä. Minulle on joskus kauan sitten tehty niin ja se tehosi hetkeksi, mutta jälkeenpäin kaduin koko asiaa. Siinä on riskinsä.

        Paljon onnea yritykseen! Tarvitset hirveän paksun nahan ja sisua, mutta uskon kyllä, että voit löytää myös helmiä, jos vaan kestät hakuprosessin haitat...


      • nainen ehkäpä erillainen

        Minusta huomaa olenko kiinnostunut miehestä vai en silmistä eli hetken pitempi katse...jos käännyn pois ei kiinnosta. JOs annan koskettaa millään tavalla olen kiinnostunut ihmisestä.

        Eli näin esim. viimeksi kävi ja sit yhtäkkiä kun olimme parvekkeella tuli suudelma mistä ei pystynyt irtautumaan.
        Mielestäni suudelmat ovat todella tärkeitä jos haluaa tietää tykkääkö toinen vai ei. Itse en suutelis ketään kenestä en ole kiinnostunut


    • Nutturatäti

      En tiedä miten tavallinen tai epätavallinen itse olen, mutta toki ystävällinen keskustelunavaus on ihan positiivinen juttu ja vastaan ainakin ystävällisesti aloittajan seksuaalisesta vetovoimasta riippumatta (ellei nyt mikään örvelö ole kyseessä).

      Ja jos se avaaja nyt sitten alkaakin vaikuttaa kiinnostavalta, niin mikseipä sitä voisi toistekin tavata. Ja vaikka ei kiinnostaisikaan, niin voihan tapaamisehdotuksistakin kieltäytyä ihan ystävällisesti. Jos joku tuollaisesta säikkyy niin on aika tasapainoton jo alunperinkin.

      Suutelutilanteet ovat sitten ihan eri juttu ja eri naiset voivat suhtautua hyvinkin eri lailla. Mutta jos nyt on juteltu pitkään mukavia ja kosketeltu ja hiuksiakin silitetty ilman että toinen ottaa etäisyyttä, niin tuskin se pussaaminenkaan kovin suurena yllätyksenä tulee. Rohkeasti vaan!

    • toinen samanmoinen

      Samaa epätietoisuutta kärsitty täälläkin.

      tosin, joskus saattaa käydä niin, että huomaa toimivansa vaistonvaraisesti oikein...

      kuten yhden kerran, kun tapasin puolitutun kivan naisen baarissa. juttelelimme mukavia, kävin välillä veskissä ja kun näin hänet tiskillä, kävelin viereen ja kietaisin miettimättä käden hartioiden ympäri.

      hän asettui tyytyväisenä kainaloon, kuin olisi odottanut sitä... yllättävän helppoa.

    • ihastunut mieheen,

      jota olen tavannut ainoastaan kauppakeskuksessa ja kaupoissa. Joten mikään ei voisi ilahduttaa minua enempää, kuin aloite missä tahansa tämän miehen taholta.

      Oikea hetki suudella on silloin, kun sinä itse sen TIEDÄT.

    • Nimetön
    • "nyt anna pusu"

      ja sitten pussaat muitta mutkitta. siinä se. käy kaikissa tilanteissa.

    • käytännön vinkki

      Itse tullut joskus käytettyä ulkona repliikkiä "hei, onko sulla kylmä? Kädet jäässä?" ja sitten ottanut tytön kädet omiin käsiini tunnustellakseni ja lämmittääkseni - jos tyttö ei ota käsiään pois, niin kosketus on mieleinen eikä varmaan pelästy, jos paijaat kädelä poskea ja siitä sitten tilanteen mukaan pussailemaan jos lupaavalta näyttää.

      • vinkki miehille

        Kyllä yhdyn sinun mielipiteeseen ja menisi kyllä mulla läpi.

        Huono juttu sit tietysti jos on kuuma kesä ;)


      • vinkki miehille...

        Kyllä yhdyn sinun mielipiteeseen ja menisi kyllä mulla läpi.

        Huono juttu sit tietysti jos on kuuma kesä ;)


    • CITRAXZ

      Ensimmäisenä toinen kysymys: jos olet päässyt silittelemään tytön hiuksia ja tyttö istuskelee/makailee/seisoo siinä tyytyväisenä, voit myös suudella. Voit esim. vaikka pyyhkäistä jonkun hiuksen kasvoilta ja suudella samalla kevyesti huulille (älä aloita kielarilla). Jos tyttö taas kavahtaa kauemmaksi tai jännittää vartaloaan kauemmaksi tai vääntelehtii kauemmaksi, kun silität hiuksia, älä yritä suudella. Tämä on myös merkki siitä, että intiimimpi suhde kanssasi ei luultavasti muutenkaan kiinnosta tyttöä.

      Jos lähestymisesi on luonteva (et vaikuta sekopäältä tai iilimatostalkkerilta), useimmat naiset luultavasti suhtautuvat lähestymiseesi positiivisesti. Luonteva lähestyminen on keskustelun avaaminen luonnollisessa tilanteessa.

      Esim. olet seissyt jonkin aikaa bussipysäkillä, jossa on muitakin ihmisiä. Kysyt lähellä seisovalta tytöltä, joka oli siinä, ennen kuin tulit: Ootsä odottanut jo kauan? jne...
      Jos tyttö vastaa lyhyesti ja alkaa tuijottaa toiseen suuntaan, ei kannata jatkaa keskustelua. Jos vastaus on pitkä ja tai ystävällisen kuuloinen ja tyttö hymyilee sinulle, voit jatkaa keskustelua. Kun keskustelu on jatkunut jonkun aikaa mukavissa merkeissä, voit sanoa "Hei, sä vaikutat muuten tosi kivalta. Olisi kiva tavata joskus uudestaankin." Ja ehdotat jotain sopivaa: kahville/kävelylle ensi viikolla tai pyydät sähköpostiosoitteen tai puhelinnumeron. Parasta tietysti on, jos keskustelussa on tullut esiin joku luonteva juttu, jonka merkeissä voitte tavata.

      Sama menetelmä muissakin tilanteissa. Esim. jonot ovat hyviä paikkoja. Jonotat kirjaston tietokoneelle. Sanot vaikka vieressäsi jonottavalle tytölle, että "kylläpä tämä kestää". Tarkkaile tytön reaktio - lyhyt ja tyly vastaus, katse toiseen suuntaan - älä jatka keskustelua. Ystävällinen, pitkä vastaus ja hymy, jatka keskustelua.

      Kaupassa kannattaa ehkä ottaa hieman suorempi lähestymistapa. Kysy vaikka "hei, tiedätsä missä tällä on maito" (varmista ensin, että se maito on toisella puolella kauppaa). Tästä keskustelua on vaikea jatkaa, mutta voit yrittää jotain "kiitos tosi paljon, mä en juurikaan käy tässä kaupassa/mä käyn kyllä aika usein tässä kaupassa, mutta ton remontin jälkeen kaikki tavarat on ihan ihmeellisissä paikoissa" ja sen jälkeen ehkä syntyy keskustelua lähiseudun kaupoista ja niiden tarjonnasta/hinnoista/siitä, missä te asutte jne.

      Eli
      1. Lähesty normaalisti, tilanteeseen sopivasti ja ei-uhkaavasti. Olethan myös puhdas ja siististi puettu ja sinullakin on jokin syy olla siellä missä olet (et siis vaikuta olevan siellä "väijymässä sopivia uhreja").
      2. Tarkkaile tytön reaktio ensi kontaktiin. Jos reaktio on torjuva, jätä asia siihen.
      3. Jos reaktio on lämmin ja ystävällinen, jatka keskustelua. Keskustelun sisällöllä ei ole oikeastaan väliä. Jos tyttö on kiinnostunut sinusta, hän jaksaa jutella kanssasi vaikka aidanseipäistä.
      4. Ehdota jatkoa (jotenkin viattomasti ja niin, että se on myös helppo torjua). Esim. noin viiden kymmenen minuutin keskustelun jälkeen: vaikutat tosi mukavalta, voitaisiin vaikka joskus mennä kahville juttelemaan lisää (mun pitää nyt valitettavasti mennä...) ja pyydä yhteystiedot.
      5. Ota tyttöön yhteyttä. Joskus jatko voi syntyä heti luonnostaan, jos teillä on vaikka kummallakin vapaapäivä ja olette vain haahuilemassa ostoskeskuksessa.

      Onnea harjoitteluun!

      • 2000-luku

        Miten ihmeessä joku nainen voi vielä 2000-luvulla odottaa, että mies tekee aloitteen?

        Emme enää elä kivikaudella.


    • Kylmä nainen

      "Miten tavallinen nainen reagoi tilanteeseen, jossa normaalirutiineissa oleva mies yrittää aloittaa keskustelua vaikkapa jossain kauppakeskuksessa, kahvilassa, kirjastossa jne."

      Riippuu ihan tilanteesta ja mielialasta. Jos joku tulisi juttelemaan 5min ennen kaupan kiinnimenemistä ja lepertelemään siinä naurettavuuksia, löisin varmaan seitipaketilla päähän. Että pelisilmää. Joskus taas jos on yksin kahvilla tai lounaalla, niin seura voi olla ihan mukavaakin.

      "Fiilis on hyvä, mutta kun mies on hieman ujo ja fyysisesti estynyt, niin missä vaiheessa uskaltaa yrittää suudella?"

      Heti, kun siihen tulee luonnollinen tilaisuus. Jos haluat, että nainen alkaa pitää sinua seksuaalisena olentona, niin vähintään ensideittien lopuksi pitää antaa suukko. Jos nainen ei vastaa siihen, niin tuli pakit. Silloin se ei ole kiinnostunut sinusta seksuaalisesti yhtään. Sekin on ihan hyödyllinen tieto, ettet ala suotta laittamaan panoksia muijaan joka ei lämpene sinulle.

    • blaaab

      Jos joku tuntematon mies tulis jutteleen mulle ilman erityistä syytä (ei siis tyyliin et "sori mut pääsisinkö tästä ohi") muuten ku baarissa, niin se olisi todellakin positiivista! :) Saattaisin ajatella et apua toi yrittää iskeä mitä mä nyt sanon/teen, mut se on vissi et paeta en haluaisi ellei kyseessä ole joku känniörveltäjä. Oon vaan sen verran surkee miesasioissa et jännittäisin :D Mut jos mies vaikuttaa mukavalta eikä siltä et sen kaverit seisoo nurkan takana ja kattoo voittaako ne vedon, niin jee.
      Mitä tohon suutelemiseen tulee, niin mul asia vaan on niin et jos ei oo kemiaa enkä oo tarpeeks kiinnostunut, niin on hyvinkin ahdistavaa et jos se toinen rupee jotain suuteluhärdelliä yrittämään. Mut kyl mä yleensä teen ihan selväks sen et oonko kiinnostunut vai en. Kyl mulle suuteleminen on aika iso juttu, en nyt tarkota et pitäs olla joku Se Oikea, mut siis jos ei oo fiilistä niin siit on hupi kaukana.

    • ....................

      Normaalirutiineissa keskustelun aloittaminen olisi unelmien täyttymys ja harvinaista. Kerran elämäni aikana kunnolla tapahtunut noin ja muistelen sitä vieläkin onnella. Se mies ei ollut mitenkään erityisen hyvännäköinen, mutta itsevarmuutta riitti. Iskeminen kun yleensä tapahtuu tylsästi aina siellä baarissa. Tapaamisen ehdottaminen ja puhnron pyytäminen kruunaa tapahtuman. Oletuksena tietenkin että mies on mielestäni viehättävä tai vähintään sellainen perusjätkä, jolloin lähtisin treffeille ihan mielenkiinnostakin.

      Mitä suutelemiseen tulee, niin kyllä pitää olla melko unelmien täyttymys. Mutta sen kyllä huomaa käytöksestäni selvästi, pidänkö miehestä ja jos pidän, ei ole mitään ongelmaa jos mies suutelee. Jos taas en pidä ja olen vähän vaitonainen ja kiusaantunut, etäinen, niin kannattaa jättää suuteluyritys. Samat pätee koskettelemiseenkin.

      Kysyjä ei kuvauksen perusteella vaikuta yhtään huonolta;) Onnea yrityksille! Itsekin olen harkinnut että pitäisikö iskeä mies vaikkapa ruokakaupasta, mutta olen liian arka enkä viitsisi nähdä sitä vaivaa, kun se mukavannäköinen mies olisi "kuitenkin varattu", tai jotain vastaavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe