Onko 8.5% suorakauppa-alennus teidän mielestä hyvä vai onko ihan tavallinen, joka annetaan kaikille?
8.5% suorakauppa-alennus
mölökkö
42361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Alennus on suuri, joten kaupan kohteena täytyy olla hyväkatteinen malli. Mallisarjan alapäässä eli perusmalleissa ei tuollaisia alennuksia tunneta.
Mutta jos on paljon kalliita hilavitkutinpaketteja ruuvattu kauppaan kiinni, niin saattaapi noinkin paljon alennusta saada. Mutta uskoisin, että olet samalla lailla jallitettavien asemassa kauppiaan silmissä kuin me muutkin.
mitättömältä. Jos uutta ostat niin vaadi ainakin 50% alennus ja käytetystä saa ainakin 83% alennusta suoralla kaupalla.
kampanjoissa alennus saattaa olla jopa 10 prosenttia tai ylikin. Tällöin tosin maahantuoja on laskenut nettohintaa. Jos kyse on normaalihinnoitellusta autosta, niin tuo 8,5 pinnaa on todella kova alennus, sillä normaali autokaupan kate on keskimäärin vain n. 10 prosenttia. Itse en noin kovaa alenusta kovin herkästi anna kenellekään. Esim. 25000 euron autosta(verollinen hinta n. 30000 e) jäisi katetta tuolla alennuksella vain 375 euroa ja tästä myyjälle 15 pinnaa palkkapussiin eli n. 50 euroa - verot, joten eipä paljon kannata.
on keskimäärin 8 -10 % verollisesta. Useissa autoissa kate jo alle 10%. Esimerkkilaskelmassasi myyjälle jäisi vain paperien kirjoittamisen vaiva. Ei sillä sähkölaskuja makseta.