Olen seurustellut nykyisen mieheni kanssa 12 vuotta, siitä 7 vuotta hänellä on ollut alkoholiongelma. Itse olen hiljainen ja arka, joten kun olen sanonut jättäväni hänet, hän on uhkaillut itsemurhalla sun muulla. Nykyään satelee jo tappouhkauksia niin minulle kuin perheelleni. Hän myös koko ajan haukkuu ettei minusta ole mihinkään enkä tule pärjäämään ilman häntä. Mitä tehdä?
Uhkaileva mies
ainainen pelko
6617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Nykyään satelee jo tappouhkauksia niin minulle kuin perheelleni."
Otappa heti yhteys poliisiin.
Et kertonut onko miehesi käyttäytynyt sinua kohtaan väkivaltaisesti mutta jos hän käyttäytyy uhkaavasti siitä ei liene pitkä matka fyysiseen väkivaltaan. Ota todellakin yhteys poliisiinkuulostaa että parasta olisi jättää koko suhde mutta ymmärrän että se ei tilanteessai ole helppoa ja saattaa koitua sinulle vaaraksi. Etsi apua, tarvitset sitä ja miehesi tarvitsisi kipeästi psyykkistä hoitoa ja alkoholista pitäisi tietenkin päästä kokonaan eroon. Jos tilanne kotona käy uhkaavaksi myös turvakodista saa apua Sinulla on vain yksi elämä, älä tuhlaa sitä kenenkään kynnysmattona ja likasankona olemiseen. Hurjasti tsemppiä!!!
sano jättäväsi, vaan jätä.
itsemurhalla uhkailee ei sitä tee. Jos joku sen oikeasti aikoo tehdä, niin sitä on äärimmäisen vaikea estää.
Tappouhkaukset ovat vain puhetta (monesti). Jos lähdet suhteesta, niin varmista että sinulla on paikka josta mies ystäväsi ei tiedä yhtään mitään. Tällä tavalla hän ei häiriköi, ilmesty ovelle ym...laita osoitetiedot salaisiksi.
Alkoholisti ei ymmärrä sairauttaan, jos hoitoon ei suostu menemään.
Olethan pärjännyt ennen miestäkin...miksi sen jälkeenkin?
sun täytyisi tietää uskaltaisitko jättää hänet ajattelematta sitä että mitä tapahtuu.Et voi tuossa suhteessa jatkaa ja se on ihan rehellinen mielipide.Itse kärsit suhteessa koska tilanne on vakava.Sun on päätettävä että jätät ja lähdet ja voittehan te olla eron jälkeenkin yhteyksissä jos se yhtään hänen mieltään lohduttaa.Asia josta oon varma sinusta on vaikka mihin ja pärjäät ilman häntä.Näytä hänelle ettet ole niin heikko ja jos jatkat et voi olla ilman tuota pelkoa.Jos edelleen satelee niitä tappouhkauksia niin sitten kannattaa kertoa asiasta poliisille.Toivon sulle voimia.
Suosittelen että puhut perheesi kanssa ja kysyt josko voisit asustella heidän luonaan siihen asti kunnes löydät oman asunnon. Toinen juttu on joku naisten turvakoti siihen asti kunnes tilanne rauhottuu.