Heippa!
Minulla on tosiaan kuukausi aikaa karistaa hiukan ylimääräisiä kiloja, sillä haluisin näyttää yo mekossani edes siedettävältä. Olen 166cm pitkä ja painan 73kg.
Millaisia neuvoja antaisitte minulle? Kuinka monta kiloa on mahdollisuus tiputtaa?
Kiitos! :)
kuukausi aikaa..
4
656
Vastaukset
- sä voisit
tiputtaa maksimissaan 4-6 kg, mutta riittävällä liikunnalla ja kalorit sinne 1200 ckal/päivä, mutta eikö tullut mieleen aikaisemmin?
- ja niin paljon kuin mahd.
pudotettava. Olen ollut dieetillä jo monta kuukautta ja 1 kg pudonnut. Olen syönyt n. 1200-1300 kcal/pv, kävellyt 3-4 krt/vko 5-7 km. Olen 54-vuotias, painan 83 kg 166 cm pitkä. Ilmeisesti syön liikaa. Rasvaa vatsan alueella liikaa 10 kg joka pitäs saada pois.
- on hyvä motto. :)
Olen 1. vuoden opiskelija lukiossa. Ensi keväänä kirjoitan yhden aineen, 2 syksyllä ja loput 3 keväällä. Alkuperäismittani 173/72. Päätin 2 ja ½ vk sitten alkaa parantaa syömistottumuksiani, jotta saisin valita hienon yo-mekon, jossa näyttäisin hyvältä. :) Parempi näin aikaisin, kun kuukautta ennen juhlia. :)
Ja vinkki: itselläni vaatekoko oli 38, elämäntaparemontin aloittaessa. Menin Seppälään, ostin housut kokoa 36. Muuten ihan ok, paitsi nappia ei saanut kiinni ei millään.
Vajaan viikon välein olen sovittanut housuja, ja pikkuhiljaa koko ajan huomaan laihtuneeni, ja housujen istuvan paremmin. :) Eli hieman omaa kokoa pienempi vaatekoko kaupasta, niin riittää innostusta laihduttaa vaatteisiin sopiakseen. :) - Olen myös
sitä mieltä, että ehdit karistamaan 4 kiloa ennen yo-juhliasi.
Ensinnäkin pyri liikkumaan joka päivä noin tunti. Vettä kannattaa juoda ainakin 2 litraa päivässä. Vesi auttaa laihdutuksessa myös. Vaalean leivän vaihtaminen tummaan. Salaattien ja hedelmien lisääminen ruokavalioosi. Mielestäni kevytleikkeleitä voit käyttää. Lämpimänä ruokana voit syödä ihan normaalia kotiruokaa. Ruokapäiväkirjaa sinun kannattaa aloittaa pitämään myös joka päivä. Herkut ja makeat pois vähäksi aikaa. Niin varmasti saat kilosi karisemaan. Mielestäni voit syödä 1500 kaloria päivässä.
Googlettamalla pääset energynet sivuille, ja sieltä pääset virtuaaliravintolaan. Tässä ravintolassa pystyt laskemaan päivässä käyttämäsi kalorit.
Hyvää kevättä sinulle, ja onneksi olkoon yo-lakin vuoksi. Itse sain yo-lakin aikuispuolelta kaksi vuotta sitten. Tsemppiä sinulle tähän ihan kivaan projektiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431