Kesäkuntoon

Olen mitoiltani n.160/50, eli en ylipainoinen. Maha silti pömpöttää ja pitkällä. Mistähän se johtuu ja miten sen saisi laskeutumaan? :/ Tai miten saisin laihdutettua/kiinteämmän vatsan ilman että paino kuitenkaan laskisi?
Olen laiska liikkumaan ja herkkuja maistuu silloin tällöin..ei kuitenkaan liikaa.
6755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

taitaa totuus olla tuossa sun viimeisessä, lauseessa, vaikket tarvikkaan painon laskua, liikunta on silti tarpeellista myös terveyden takia, ja paljonko on "ei kuitenkaan liikaa"?

Äänestä
  • toki sekin vaikuttaa! Pitäisi skarpata. Mutta luulen ettei se pelkästään siitä ole kiinni. Joskus aamuisin pömpötystä ei ole, mutta ei tarvitse kuin yksi jugurtti syödä niin siinäpä sitä taas ollaan..

    Äänestä

Hei, itse kärsin ihan samasta vaivasta, ylipainoa ei todellakaan ole (n. 167/57), aamulla maha on mukavan litteä mutta vatsa alkaa pömpöttää ikävästi lähes aina kun jotain syö.

Vaikka en olekaan mikään hiilarihössöttäjä, niin olen huomannut että esimerkiksi karkinsyönti saa mahan palloksi. Tämän takia olen yrittänyt hieman rajoittaa hiilihydraattien syömistä, vaikka kerran viikossa vähintään on namia saatava. Leipää, pullia tms. en syö enää juuri laisinkaan. Lisäksi esimerkiksi maitotuotteet ja omenat saavat mahan pömpölle minulla. Juotko paljon limpparia? Itsellä varsinkin sokerittomat limut saavat mahan turpoamaan.

Olen siis hieman tarkkaillut, mitkä ruoka-aineet tuota turvotusta eniten aiheuttavat, ja sitten yrittänyt välttää niiden syömistä. On auttanut tuohon pömpötysongelmaan.

Myös vatsalihasten monipuolinen harjoittelu voi auttaa. Varsinkin jos ns. syvät vatsalihakset ovat kunnossa, niin ne tukevat vyötäröä ja saavat sen näyttämään vähemmän löysältä. Vatsalihaksia tehdessä kannattaa kuitenkin muistaa tehdä myös selkälihaksia. Lihaskuntoliikeohjeita löytyy netistä pilvin pimein. Muukin liikunta on toki vain plussaa.

Toivottavasti oli edes jotain apua. :]

Äänestä
  • Ne jotka ei liiku ollenkaan saavat nauttia tuplasti isommasta pömppömahasta.
    Hiilihydraatit turvottaa samalla tavalla, kuin tuossa mainittujen ruotsalaisurheilijoidenkin mahoja, mutta maanvetovoima kiskoo sitä mahaa vieläkin isommaksi, kun lihakset on olemattomat ja löysät.

    Äänestä

  • kuin urheilijoiden pömppömahan kirjoitti:

    Ne jotka ei liiku ollenkaan saavat nauttia tuplasti isommasta pömppömahasta.
    Hiilihydraatit turvottaa samalla tavalla, kuin tuossa mainittujen ruotsalaisurheilijoidenkin mahoja, mutta maanvetovoima kiskoo sitä mahaa vieläkin isommaksi, kun lihakset on olemattomat ja löysät.

    Oon ollu Italiassa vaihdossa nyt kaheksan kuukautta ja ensiksi lisäkiloja tuli ihan tolkkuttomasti varmaan ihan joka puolelle kroppaa. Nyt kun olen päässyt eroon aika monesta täällä kerätystä kilosta ja viime kesän vaatteet menevät taas päälle, niin maha se on ku pallo silti edelleen. Tiesinhän mä ettei pasta ja vehnäleipä laihdutakaan, mutta kun mun ruokavalio täällä perustuu 80 prosenttisesti ruoka-aineille jotka oli tän Jonssonin pannalistalla niin ei kai se ihmekään oo että maha on ku pallo ja vielä löysä sellanen... Itse asiassa ne kilot mitkä on laihduttanu on lähteny lähinnä pastan jättämisellä kokonaan väliin (joka täällä on jo helvetinmoinen uhraus kun se kuuluu JOKAIKISEEN ateriaan!) ja vehnäleivän vähentämisellä 1 palaan/pv, mutta hedelmiä ja maitotuotteita (juustoja ja jogurttia) syön edelleen melko paljon ja nytkin on jo vaikeeta olla nälkiintymättä! :D En yksinkertasesti pysty karsimaan maitotuotteita esim pois, kun aamupalaks voin syödä joko rasvatonta kreikkalaista jogurttia ja hedelmän tai jotain keksejä tai leivonnaisia tai vaaleetaa leipää Nutellalla...... apua, liian vaikeeta.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pömppis kirjoitti:

Olen mitoiltani n.160/50, eli en ylipainoinen. Maha silti pömpöttää ja pitkällä. Mistähän se johtuu ja miten sen saisi laskeutumaan? :/ Tai miten saisin laihdutettua/kiinteämmän vatsan ilman että paino kuitenkaan laskisi?
Olen laiska liikkumaan ja herkkuja maistuu silloin tällöin..ei kuitenkaan liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu