Tarvitaan paljon

tietoa

Osaako kukaan suositella Helsingin seudulta perheoikeuteen erikoistunutta asianajajaa, joka hoitaa myös maksuttomia oikeudenkäyntejä?
Joku todella osaava tyyppi?

Kertoisitteko myös kokemuksianne huolto/elatusapu-oikeudenkäynnistä. Mitä siellä tapahtuu? Kuullaanko oikeudessa molempia vanhempia ja kuinka tarkkaan vai onko yleensä melko rutiininomaisia läpihuutojuttuja? Ensin ilmeisesti saa väliaikaispäätöksen? Saako siitä valittaa? Kauanko Helsingissä kestää saada lopullinen päätös? Entä siitä valittaminen?

Kuinka helposti voi saada yksinhuoltajuuden kun puoliso ei ole edes aidosti lapsesta kiinnostunut eikä kykenevä hänestä huolehtimaan? Ollut väkivaltainen (oikeuden tuomio), työnarkomaani, ja vanhemmat eivät tule ollenkaan keskenään toimeen? Kyseessä ulkomaalainen puoliso joten pelko myös mahdollisesta kaappauksesta?

Olisin kiitollinen kaikista vastauksista!

1

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzz...

      Kunnon huoltajuusriita maksaa helposti kymppitonnin ja voi kestä useita vuosia. Lapsen vanhempia kuullaan, lapsia myös jos on tarvis. Lisäksi tuomari voi pyytää sossuja selvittämään lapsen oloja. Eivät ole mitään läpihuutojuttuja eikä rutiinipäätöksiä. Esimerkiksi isät saavat usein lapsen lähihuoltajuuden.

      "puoliso ei ole edes aidosti lapsesta kiinnostunut."

      Jos puoliso ei ole kiinnostunut, niin etteköhän te sitten voi ratkaista asian sopimalla keskenänne?

      "... eikä kykenevä hänestä huolehtimaan?"

      Tätä varten oikeus voi pyytää selvityksen sossuilta.

      "Ollut väkivaltainen (oikeuden tuomio),"

      Ei mikään este, mikäli väkivalta ei kohdistunut lapseen.

      "työnarkomaani"

      Eli siis taloudellisesti kykenevä elättämään lapsen, kun taas itse olet kyselemässä maksutonta juristia.

      " vanhemmat eivät tule ollenkaan keskenään toimeen"

      Silloin vanhempien kannattaa hakea avioeroa. Ei liity varsinaisesti aiheeseen.

      "Kyseessä ulkomaalainen puoliso joten pelko myös mahdollisesta kaappauksesta?"

      Sinun pelkosi ei vaikuta asiaan mitenkään. Monella lapsella on ulkomaalainen huoltaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2180
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2084
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1829
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1509
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1407
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      562
      1194
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1011
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      945
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      945
    Aihe