Lapsia saa pieksää mutta naista ei?

jooo-o

Naisasioista kiinnostuneena olen huomannut että viimeaikoina ollaan alettu kiinnittää enemmän huomiota parisuhdeväkivaltaan... Parisuhdeväkivalta on varmasti vakava asia ja väkivaltaisesta suhteesta irtautuminen vaikeaa.

Toisaalta suomalaisessa yhteiskunnassa näyttäisi elävän edelleen vahvana "joka vitsaa säästää se lastaan vihaa"-tyyppisiä uskomuksia. Meillä kotona sai lapsia hakata kurista tai silkasta raivosta vaikka vaan, eikä se ainakaan mitenkään hyvää tehnyt. Lapsena oli vielä niin puolustuskyvytön, "väkivaltaisesta suhteesta" lähteminen ei olisi tullut kysymykseenkään, sillä minnepä lapsi menisi... Tulipa vaan mieleen tämä asia sillä olen ollut huomaavinani että suurinosa ihmisistä hyväksyy hiljaa lasten fyysisen kurituksen, sillä toisten vanhempien kasvatusmenetelmiin ei haluta puuttua.

4

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai ei

      Lasten ruumiillinen kurittaminen ei ole sallittua.

      Miksi vertaat lasten ja naisten kurittamista keskenään? Ei kai kumpikaan ole hyväksyttyä?

      Tällä palstalla keskustellaan parisuhdeväkivallasta.

      Tiesitkö muuten, että ihan jokaisella on ilmoitusvelvollisuus, jos tietää, että joku lapsi joutuu pahoinpitelyn kohteeksi? Vaikka se tapahtuisi omien vanhempien toimesta. Lapsi kun ei tosiaankaan voi lähteä "väkivaltaisesta suhteesta" niin kuin sanoit.

    • menen minne vaan

      On jotenkin säälittävää lukea aina näitä kirjoituksia että miksi näin saa tehdä, mutta toisille ei. Ihan näin tiedoksi, kehenkään ei saa kohdistaa fyysistäväkivaltaa tai henkistäväkivaltaa. Siksi on typerää kirjoitella miksi lasta saa hakata, koska eihän niin saa tehdä. On valitettavaa että nykyäänkin maailmasta löytyy tätä vanhoillisajatuksen kannattajaa, mutta onneksi nykyajan laki ja niitä noudattavat ihmiset ovat täällä suojelemassa lapsia näiltä ns. tunnehäiriöisiltä ihmisiltä.
      Siispä jos teidät tai näät jonkun kohtelevan lastaan kaltoin, niin ole rehtikansalainen ja puutu asiaan. Tee ilmoitus lastensuojeluun tai mene väliin ja säikytä näin pahantekijä.Auttamalla lapsi saatat myös auttaa perheessä olevaa äitiä, joka kanssa on väkivallanuhri tai siää joka on väkivallanuhri. On otettava huomioon että nykyään naisetkin osaavat tämän alistamis ja väkivaltakierteen eikä niinkään mies.
      Pelastamalla ja tukemalla näitä lapsia pois perheistä joissa väkivaltaa on, niin saamme ehkä aikaan joskus sukupolven, josta vanhat tavat, käsitykset ja opitut käyttäytymisenmallit olemme kitkeneet tasolle, että kenenkään ei tarvitse kotonaan pelätä mitään. Siksipä, jos kaikki ihmiset jotka edes vähän välittää naapurin tenavoista niin jutelkaa ja seuratkaan heidän elämää sopivalla tavalla, ja jos hälyttävää on niin tarjotkaa vaikka apua itsestänne sijaisvanhempana. Tiedän että Suomikin on täynnä henkisestisairaita ihmisiä, jotka ei edes tajua tarvitsevansa apua, mutta tarpeeksi usean puututtuaa asiaan jotain hyvä aina tapahtuu. Yksinkin mies/nainen voin pelastaa montakin elämää!

    • nonniiii..

      HYVÄKSYVÄNSÄ lasten hakkaamisen. porukka vaan hakkaa, kuka muka hyväksyy hä? ja niin ne miehet naisiakin hakkaa, muttei kukaan todellakaan hyväksy.
      ja jos lapsia ns. "kuritetaan", niin itse olen saanut vähän tukkapöllyä tai luunapin pienenä. Siinä kulkee raja. Ei tullu ainakaan traumoja.

    • ..o..

      Erotetaan heti alkuunsa hakkaaminen ja kurittaminen, itse ainakin penskana sain muutaman kerran kuritusta mutta tiesin itsekin hyvin että sain ne ihan ansaitusti. Enemmän huolestun tästä nykyajan vapaasta kasvatuksesta jossa lapsi pahimmillaan kasvaa täysin ilman rajoja, näitä tuloksia näkyy sitten ostareilla ym. roikkumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      347
      5785
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      77
      5223
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4286
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3911
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      48
      3648
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      158
      3356
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3144
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      40
      3102
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2259
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2185
    Aihe