Päätin nyt kirjottaa omasta laihdutuksestani tänne kun monet niin tekevät. Toivottavasti saisin hyviä linkkejä tilanteeseeni :-)
Olen 20-vuotias nainen ja mitat 166,5cm ja paino nyt 64,5kg. Viimeiset kaksi kuukautta paino on pudonnut 4g noin 0,5kg tahdilla. Välillä olen syönyt liian vähän, vain noin 1000kcal. En kuitenkaan liikkunut paljon enkä ollut kovinkaan aktiivinen. Nyt olen lisännyt aktiivisuutta ja liikuntaa ja ruvennut syömään noin 1200kg. Paino jumittaa. Voisiko se johtua siitä että keho oli jo tottunut pieneen energiamäärään ja nyt kun se on noussut niin se ei osaakkaan laihduttaa miten se matemaattisesti menisi? Eikös liikunnan kuitenkin pitäisi kompensoida tilannetta? Toimisiko sellainen että söisin muutaman päivän kulutuksen verran ja sitten laskisin kalorit siihen 1200kcal?
Liikunta on lähinnä reippaita 2h kävelylenkkejä muutaman kerran viikossa plus hyötykävelyä monta tuntia viikossa. Ens viikolla rupean myös käymään aerobikeissa sun muissa.
Syön päivässä normaalisti paljon kasviksia ja hedelmisä, pari ruisleipää. Lämpimänä ateriana aina jotain lihaa tai muuta proteeiniruokaa. En ihan joka päivä riisiä, pastaa tai perunaa. Hyvien rasvojen määrää olen koittanut lisätä kun niitä olen saanut liian vähän. Syön säännöllisesti aamupalan, lounaan ja illalla vielä yleensä lämmintä ruokaa tai sitten vaan kasviksia ja hedelmiä. Herkkuja en syö tällä hetkellä ollenkaan.
Vinkkejä
laihdutukseeni
0
167
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996033
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282833Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774