Painonnostaja kyykyssä edellä.

Ermac

Painonnostaja Aslanbek Yenaldiev on kuulemma takakyykännyt 445 kiloa. Tämä tapahtui kauan ennen kuin voimanostajat käsittelivät samanlaisia kuormia.

9

1828

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden Pertsan

      Pertsa kyykkäsi 470 kg jo vuonna 1976, mutta ei se kisoihin viitsinyt lähteä kun se oli niin vahva. Vapaa-aikanaan se veti pellolla traktoria perässään.

      Pertsa penkkasi maltilliset 325 kg raakana ja maastaveto oli palttiarallaa 480 kg.

      Olisi menneet ennätykset uusiksi jos Pertsa olisi kisoihin lähtenyt.

    • Korsto

      Nämä "on kuulemma"-jutut voi huoletta lykätä sinne, minne aurinko ei paista.

      DDR:n Udo Bayerkin "kuulemma", eli entisen valkkunsa mukaan, takakyykkäsi 3*450, tempaisi 190, työnsi penkiltä 3*350 raakana...

    • mie vaan

      1970-luvulla miten Iso Andy kyykkäsi 515 kg. Se tosin oli doping nosto kun Andy oli syönyt hernekeittoa ja kyykystä ylösnousu sai lisäapua valtavasta pierusta. Oli muuten nolo tilanne kun Andyllä oli löysät trikoot ja paska valui reisiä pitkin nostolavalle.

    • Chelovek Lesa

      Erään huhun mukaan tuolla Tornionmäen viljasiilolla eräs Legenda-Pentiksi kutsuttu, 50-80 luvuilla täälläpäin satunnaisesti ilmestynyt mies oli joskus punnertanut 410 kiloa penkiltä, kyykännyt 500kg edestä, 602,5 takaa sekä vetänyt maasta 675 kiloa. Kaikki tulokset ovat kuulemma totta sekä raakoja, noihin aikoihin mitään varusteita ei tunnettu.

      Ilmestyi myös joskus painonnostokilpailuhinkin, suorissa housuissa tahi verkkareissa ja pellavapaita päällä. Oli temmannut 105-sarjassa 300 kiloa, punnertanut 390 kiloa ja työntänyt 420. Ei kertonut nimeään eikä puhunut mitään, kameran ottama kuvakin jotenkin sotkeutui valotuksessa. Hänen "managerinaan" toimi Ilja Kuznetsov, entinen neuvostoliittolainen jääkiekkoilija, mahdollisesti myös KGB:n ja CIA:n kaksoisagentti.

      Legenda-Pentistä ei ole kuvia tai arkistomateriaalia, mikä tekee hänen tutkimisen vaikeaksi. Uskon kuitenkin että kaikki hänestä puhuttu on totta.

    • m.pieni

      oon itsekki jostakin lukenut että udo bayerin voimataso muihin kuulantyöntäjiin on ollut varsin
      ylivoimainen.
      tietenki noi ddr jätkät veti doupingia mut vetää
      hän ne muutki.

    • paikkansa

      1980- luvulla kamrut kävivät vielä leireillä neukuissa ja silloiset 200 kg tempaisijat ja 250 kg työntäjät (Rahmanov, Tasarenko) ottivat pers-lattia-kyykkyn takaa verkkaireilla, vulkanit polvissa kapealla painonnostovyöllä 400 kg ja sama edestä 330 kg.

      Taito Haara (ensimmäinen 400 kg suomalainen kyykkääjä) otti etukyykystä voimanostopuvun, leveän vyön ja tiukkien polvisiteiden kanssa 300 kg etukyykystä.

      Aleksejev Vasili oli juossut 155 kiloisena ( v 74) 100 m 11 sek... Työnsi 180 kg painoisena 250 kg

      Painonnostajilla voima on nopeutta....

      • Yjölä

        Aleksejev ei olis päässy maaliin alle puolentunnin, MUTTA: Se mihin yrittät itsekin uskoa, neukku juoksi 30m paikalta 155kilosena 3.7sekuntia.Pikajuoskija, muu ku Suomalainen jakasaa ehkä rullata loput 70m melkein samaa vauhita. Tällöin loppuajaksi tulee n 11s. Että se siitä et plösö kirmais satasen 11 sekkaan..


      • prööhhh
        Yjölä kirjoitti:

        Aleksejev ei olis päässy maaliin alle puolentunnin, MUTTA: Se mihin yrittät itsekin uskoa, neukku juoksi 30m paikalta 155kilosena 3.7sekuntia.Pikajuoskija, muu ku Suomalainen jakasaa ehkä rullata loput 70m melkein samaa vauhita. Tällöin loppuajaksi tulee n 11s. Että se siitä et plösö kirmais satasen 11 sekkaan..

        Kuulemani mukaan Matti Nykäsen pitkien hyppyjen salaisuus oli hernekeitto.Sitä reilusti ennen kisaa
        ja a'vot kun hyppyrin nokalta polkaisi..sai 'mukavasti ilmaa' alle ja pienen pörinän saattelemana paiskasi
        liito-oravamme uusiin sfääreihin!


    • See ya later

      Kovin etukyykky mitä oon nähny niin on voimamiehen tekemä 350 kg. Tästä on siis videotodisteita, Youtubesta löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7413
    2. 79
      4924
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2551
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2191
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe