Painonnostaja Aslanbek Yenaldiev on kuulemma takakyykännyt 445 kiloa. Tämä tapahtui kauan ennen kuin voimanostajat käsittelivät samanlaisia kuormia.
Painonnostaja kyykyssä edellä.
9
1937
Vastaukset
- yhden Pertsan
Pertsa kyykkäsi 470 kg jo vuonna 1976, mutta ei se kisoihin viitsinyt lähteä kun se oli niin vahva. Vapaa-aikanaan se veti pellolla traktoria perässään.
Pertsa penkkasi maltilliset 325 kg raakana ja maastaveto oli palttiarallaa 480 kg.
Olisi menneet ennätykset uusiksi jos Pertsa olisi kisoihin lähtenyt. - Korsto
Nämä "on kuulemma"-jutut voi huoletta lykätä sinne, minne aurinko ei paista.
DDR:n Udo Bayerkin "kuulemma", eli entisen valkkunsa mukaan, takakyykkäsi 3*450, tempaisi 190, työnsi penkiltä 3*350 raakana... - mie vaan
1970-luvulla miten Iso Andy kyykkäsi 515 kg. Se tosin oli doping nosto kun Andy oli syönyt hernekeittoa ja kyykystä ylösnousu sai lisäapua valtavasta pierusta. Oli muuten nolo tilanne kun Andyllä oli löysät trikoot ja paska valui reisiä pitkin nostolavalle.
- Chelovek Lesa
Erään huhun mukaan tuolla Tornionmäen viljasiilolla eräs Legenda-Pentiksi kutsuttu, 50-80 luvuilla täälläpäin satunnaisesti ilmestynyt mies oli joskus punnertanut 410 kiloa penkiltä, kyykännyt 500kg edestä, 602,5 takaa sekä vetänyt maasta 675 kiloa. Kaikki tulokset ovat kuulemma totta sekä raakoja, noihin aikoihin mitään varusteita ei tunnettu.
Ilmestyi myös joskus painonnostokilpailuhinkin, suorissa housuissa tahi verkkareissa ja pellavapaita päällä. Oli temmannut 105-sarjassa 300 kiloa, punnertanut 390 kiloa ja työntänyt 420. Ei kertonut nimeään eikä puhunut mitään, kameran ottama kuvakin jotenkin sotkeutui valotuksessa. Hänen "managerinaan" toimi Ilja Kuznetsov, entinen neuvostoliittolainen jääkiekkoilija, mahdollisesti myös KGB:n ja CIA:n kaksoisagentti.
Legenda-Pentistä ei ole kuvia tai arkistomateriaalia, mikä tekee hänen tutkimisen vaikeaksi. Uskon kuitenkin että kaikki hänestä puhuttu on totta. - m.pieni
oon itsekki jostakin lukenut että udo bayerin voimataso muihin kuulantyöntäjiin on ollut varsin
ylivoimainen.
tietenki noi ddr jätkät veti doupingia mut vetää
hän ne muutki. - paikkansa
1980- luvulla kamrut kävivät vielä leireillä neukuissa ja silloiset 200 kg tempaisijat ja 250 kg työntäjät (Rahmanov, Tasarenko) ottivat pers-lattia-kyykkyn takaa verkkaireilla, vulkanit polvissa kapealla painonnostovyöllä 400 kg ja sama edestä 330 kg.
Taito Haara (ensimmäinen 400 kg suomalainen kyykkääjä) otti etukyykystä voimanostopuvun, leveän vyön ja tiukkien polvisiteiden kanssa 300 kg etukyykystä.
Aleksejev Vasili oli juossut 155 kiloisena ( v 74) 100 m 11 sek... Työnsi 180 kg painoisena 250 kg
Painonnostajilla voima on nopeutta....- Yjölä
Aleksejev ei olis päässy maaliin alle puolentunnin, MUTTA: Se mihin yrittät itsekin uskoa, neukku juoksi 30m paikalta 155kilosena 3.7sekuntia.Pikajuoskija, muu ku Suomalainen jakasaa ehkä rullata loput 70m melkein samaa vauhita. Tällöin loppuajaksi tulee n 11s. Että se siitä et plösö kirmais satasen 11 sekkaan..
- prööhhh
Yjölä kirjoitti:
Aleksejev ei olis päässy maaliin alle puolentunnin, MUTTA: Se mihin yrittät itsekin uskoa, neukku juoksi 30m paikalta 155kilosena 3.7sekuntia.Pikajuoskija, muu ku Suomalainen jakasaa ehkä rullata loput 70m melkein samaa vauhita. Tällöin loppuajaksi tulee n 11s. Että se siitä et plösö kirmais satasen 11 sekkaan..
Kuulemani mukaan Matti Nykäsen pitkien hyppyjen salaisuus oli hernekeitto.Sitä reilusti ennen kisaa
ja a'vot kun hyppyrin nokalta polkaisi..sai 'mukavasti ilmaa' alle ja pienen pörinän saattelemana paiskasi
liito-oravamme uusiin sfääreihin!
- See ya later
Kovin etukyykky mitä oon nähny niin on voimamiehen tekemä 350 kg. Tästä on siis videotodisteita, Youtubesta löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672425- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww771234EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 79865
- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta87698Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26678- 30666