kun hammas puudutetaan niin onko eroja? Kuinka usein on terveellistä ylipäätänsä saada puudutusainetta
mitä eroa johtopuudutuksella ja puudutuksella?
onko mitään
5578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voidaan puuduttaa vain se hammas mitä hoidetaan tai sitten isompi alue esim alaleuka oikealta puolen (taitaa olla juuri tämä johtopuudutus). Ei se puudutus nyt ainakaan vaarallista ole, ne on niin pieniä määriä mitä laitetaan, että älähän huoli.
tietää
Johtopuudutus tarvitaan kun halutaan puuduttaa alaleuan poskihampaat. Täytyy puuduttaa se hermo mikä hermottaa ne poskihampaat. Joskus myös alaleuan "viitoshampaat" tarvitsevat johtarin.
Johtopuudutuksessa puutuu koko sen puolen alaleuka ja usein myös kielen sivu.
Alaleuan muut hampaat ja kaikki ylähampaat puutuvat ihan viereen puuduttamalla.
Johtopuudutus kestää noin 4-6 tuntia ja usein kestää noin 15 min. ennenkuin se alkaa vaikuttamaan.
Hampaan viereen puuduttaessa puudutus alkaa nopeammin ja kestää parisen tuntia. Yksilöllisiä eroja tietenkin on.
"Alaleuan muut hampaat ja kaikki ylähampaat puutuvat ihan viereen puuduttamalla. "
Tähän asti oikein mutta koko alaleuan puolisko puutuu keskiviivaan saakka johtopuudutuksella sillä hermoradat menee niin.
Yläleuka puutuu jokaisen kohdalta erikseen kuten kerroit.
Joo'o, mut ihan turha tehdä pitkään kestävä johtopuudutus jos halutaan puuduttaa joku alaetuhampaista, esim. alaykköset.
Alaleuan hampaat ainakin nelosiin asti puutuu viereen puuduttamalla. Joskus myös viitoset.