Moikka! Päätinpä minä nyt sitten nostaa meidän keskustelume ensimmäiselle sivulle. Toivottavasti motivaatio hallussa ei tykkää huonoa, että minä nostin meidät ekalle sivulle.
Kivaa viikonloppua kaikille, ja tsemppiä tähän projektiin. Me onnistumme tässä kyllä.
terv. Kirsi 3
Kivaa viikonloppua kaikille, ja tsemppiä tähän projektiin. Me onnistumme tässä kyllä.
terv. Kirsi 3
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei kaikille (montakohan meitä on vielä tässä porukassa?)!
Ja kiitos Kirsi Sinulle kun nostit meidät etusivulle. Minä en tohtinut ruveta isännöimään sen asian kanssa.
Ja toinen kiitos kannustuksesta tuolla aiemmin valittaessa kipeytynyttä jalkaani. Silloin muuten päätin lähteä ensi kertaa tänä kesänä sauvakävelemään pururadalle. Ensimmäisen kilometrin jälkeen kolotusta ei tuntunut enää (jälkeenpäin kyllä on tuntunut).
Minulla on ollut tämän kotirakkineeni näyttö rikki, enkä siksi ole päässyt tänne nettiin kertomaan kuulumisiani. Tänään löysin 'ullakolta' pienen, ikivanhan näytön, kytkin sen rakkineeseeni ja johan taas pelittään. Mutta nyt kuitenkin karkaan tunniksi sauvomaan sillä ei mun paino putoa tässä näppäimistön ääressä. Kuulumisia ja KG/BMI-faktaa on tulossa jahka ehdin.
Laihdutellaan,
-Juha-
Moikka! Toivottavasti tämä ryhmä ei ole vallan kuivunut meihin kahteen. Mielestäni on parempi, että ryhmämme löytyy ensimmäiseltä sivulta kuin toiselta tai jopa kolmannelta sivulta.
Minä olen tänään lenkkeillyt 6 kilsaa. Vapusta olen tullut sitten 300 grammaa alaspäin. Vaaka näytti mulle tänä aamuna painoksi 65,1. Pituuttahan mulla löytyy 170. Huomenna kävelen 12 kilometriä, kun lähden keskustaan asioille. Y Kalorikulutukseni pidän nykyään vähän alle 1300.
Asiasta seitsemänteentoista viime perjantai-iltana ihmettelin, kun pienet eläimet olivat syöneet pieniä jälkiä jalkani päälle. Oikeaan jalkaan vielä enemmän. Nuo puremat tietenkin kutisevat tosi paljon. No olen perjantaista asti käyttänyt 2,5 % hydrokortisonia, ja pian nuo puremat ovat muisto vain. Tuo kortisoni auttaa etteivät nuo jäljet kutia. Kumpikin nilkka on kyllä vielä aika kovasti turvoksissa, mutta eiköhän tuo turvotuskin tuosta alene. Liikumista nuo jäljet eivät haitttaa. Minulla on allergia esim. eläimet, siitepöly, osa ruokaaineista, normaali huonepöly jne. Ihmettelen kyllä suuresti, että käytän päivittäin allergialääkettäni, ja silti nuo pienet eläimet purevat minua aina näin keväisin suurinpiirtein samoihin aikoihin kuin nyt.
Tulipahan taas kirjoiteltua. Kivaa sauvalenkkiä sinulle Juha. Mehän emme ainakaan anna periksi, kun olemme hyvään alkuun päässeet. Kirjoitellaan taas.
terv. Kirsi 3
Hei!
Olet aivan oikeassa: on ihan hyvä olla etusivulla.
Minun lenkkini jäi tänään 3 kilsaan. Lähdin liikkeelle shortseissa ja lyhythihaisessa t-paidassa. Mutta kun aurinko jo oli laskemassa, se oli hieman liian vähän. Varsinkin käsivarret meinasivat jäätyä. Siksi viluissani käännyin lyhyemmälle lenkille. Mutta parempi sekin kuin ei mitään.
Ja me ei anneta periksi. Minä päätin, että tämä on viimeinen kerta kun lahdutan, siksi homma on nyt hoidettava kerralla valmiiksi asti. Ja on tosi kiva kun täällä ei tarvitse ihan vaan yksikseen tuntojaan kirjuutella. Toivotan Sinulle, kirjekaverini Kirsi, tsemppiä ja onnistumista painonpudotuksessasi!
-Juha-
Heippa jälleen! Ensiksi haluan kiittää Juhaa tsemppauskestani. Se on hyvä tosiaan olla kirjoittelemassa tässä ryhmässä. Huomaa, että on monia muitakin samassa tilanteessa kuin itsekkin. Saa tsemppata myös muita laihempaan loppuelämään.
Vaaka näytti minulle painoksi tänä aamuna 65,2. Elikkä 200 grammaa lähtenyt vapusta. Olisi kyllä saanut lähteä enemmänkin. Mutta pakko olla tähänkin tyytyväinen. Toivottavasti pääsen sitten jo ensi viikolla taas alle 65.
Lenkkeillyt olen joka päivä edelleen. Jalkani on nyt jo melko terve. Kiitos tuon joka iltaisen rasvaamiseni. Nyt on pakko sitten taas laskea kalorit todella tarkkaan, ja makeat ja herkut jättää vähemälle.
Kivaa viikonloppua kaikille, ja mukavaa äitienpäivää kaikille äideille, ja tsemppiä vielä tähän projektiin.
terv. Kirsi
Heipp Kirsi!
Minun pudotteluvauhtini on suunnilleen samanlaista kuin Sinullakin. Viime viikolla (la-la) pudotusta oli vain 0,1kg (110,7 -> 110,6). Minun lukemissani se vaan tuntuu kovin vähäiseltä kun varaa olisi pudotella vielä yhteensä 20-30kg. Tuolla vauhdilla saisin kärvistellä vielä 4-6 vuotta (laskinko oikein: 0,1kg/vko -> 1,0kg/10vko -> n. 5kg/vuosi -> n. 20kg/4 vuotta ja n. 30 kg/6 vuotta). APUA! Tasan 6 vuoden päästä mä olen 4 päivää vaille 60-vuotias. Sen jälkeen olisin painonhallinta-osaprojektini puolesta valmis aloittamaan 'JUHAN REMONTTI'-projektin viimeisen osaprojektin: Sosiaalisen elämäni luomisen ja rikastuttamisen.
Mutta virallinen pudotustavoitteenihan on 0,5kg/vko (joka tuon äskeisen laskemisen jälkeen tuntuu myös hirveän hitaalta) ja sen mukaan ensi lauantaina painoni pitäisi taannoin suunnittelemani 'tasaisen vauhdin' -taulukon mukaan olla 110,5kg. Saapas nähhä kuinka äijän käy.
-Juha-
Mukana sinnitellään. Pienten motivaatio-ongelmien jälkeen tuo lähes kesäinen aurinko muistuttaa tulevasta lomasta ja toiveista päästä rantakuntoon. Olen ajatellut parin viikon ajan syödä lähinnä salaattia, keittoja ja käyttää jopa ihan ateriankorvikkeita (mm. nutrilett ja allevo) joissa on kuitenkin hyvin ravintoaineita ja mikä parasta, myös kohtuullisesti proteiinia. Suoraan sanottuna tarkoitus olisi vauhdittaa sekä jämähtänyttä motivaatiota ylöspäin että jämähtänyttä painoa alaspäin...
Kieltämättä tämä kuulumisten kirjoittelu on vähentynyt, ensi viikolla en välttämättä ehti kirjoitella ollenkaan. Useana iltana olen viettänyt tiiviisti tässä läppärin äärellä aikaa, mutta olen tehnyt töitä enkä ole edes kurkkinut suomi24:n suuntaan...
Otetaan auringosta vähäkalorista mutta antoisaa energiaa ja pidetään tsemppi päällä!
Eipä oo tänne pitkään aikaan tullut kirjotettua, niin kuin ei kyllä ruokapväkirjaankaan.. :-(
Tulos on tämä: lihoin, masennuin ja passivoiduin.
Työssä on ollut kaamee stressi ja sen myötä oon ollu liian väsy lenkille ja jumppaan, saati sitten että ois huvittanut laskea kaloreita.
Viimeksi kun tänne kirjotin, tossa huhtikuun puolessa välissä, painoin jo ihanat 65,5kg mutta nyt painan taas ne perhanan 67,5kg. Veetuttaa suoraan sanottuna paljon. Vaikka ei tota painoa nyt niin hirmusesti tullut kuin mitä söin, niin silti ottaa päähän kun nyt mulla on laihutettavaa 4,5kg siihen verrattuna että jos en 65,5kg:sta ois lihonut, niin tavotetta ei ois enää ollu ku vaivaset 2,5kg. Ärsyttää.
Mitäs päästin itseni huonoille raiteille ja mässäsin kaikkea roskaa. Ei ikinä enää vappua..grr.
Ja ilmeisesti en saa sitten enää syyä kebabia tai muutakaan rasvasta/suolaista kun turpoan heti..Maha taas kunnon pömppä ja eräs jo aiemmin mahtunut toppi kiristää..
Ei näin.
Tänään sitten teelinjalla, ei mitään syöpöttelyä, että pääsisin kesäksi edes 65kiloon, mikä ei sekään nyt mikään kovin hoikka paino ole kun pituutta sen 172cm ja en oo mikää siroluinen.
Argh.
Ois vaan pitänyt jatkaa siitä 65,5kg:sta, kaikki mitä oon lihonut on vaan rasvaa ja seurausta roskaruuasta ja ei niin minkäänlaisesta liikunnasta. Just kun alko olee hoikka ja etenkin energinen ja liikunnallinen olo. Pläääääääh.
Fiilis ihan sama kuin 84 kilosena.
Hei!
Koska tämä rakkineeni oli tovin toimimatta, ilmoittelen vasta nyt viime lauantain (3.5.) 'virallisen' punnituksen tuloksen:
ikä edelleen: 53 v
pituus yhä: 188 cm
aloituspaino.......: 129,0 kg (la 10.11.2007 aamulla)
edellinen mittaus: 110,7 kg (la 26.04.2008 aamulla)
viimeisin mittaus.: 110,6 kg (la 03.05.2008 aamulla) = -0,1 kg/vko
Olen edelleen 0,4 kg edellä tavoitettani joka tuolle päivälle oli 111,0 kg. Ensi lauantaille se on 110,5 kg (siis puoli kiloa viikossa).
BMI on nyt 31,29 eli sikaiso vieläkin. Viikko sitten se oli 31,32.
Mutta viikolla olikin 'vastoinkäymisiä' kun kipeä jalkani esti jumppaamisen ja ainoa liikuntasuoritus oli vapun päivän 5,5 km:n sauvakävely. Onneksi jalkani tuntuu nyt paremmalta ja olin tänään jo helpossa jumpassa ja sauvakävelykin onnistuu aivan hyvin. Siispä nyt alkaa vimmattu sauvottelukin sillä painoni ei putoa ilman liikuntaa, senhän näki tuosta yllä olevasta viikkoraportistakin.
Ja kivaa kun porukkamme 'kadonneetkin' jäsenet antavat kuulua itsestään.
Muistakaa veroilmoitukset, jos niihin on muutoksia !
-Juha-
Hellurei!
Paineita on monenlaisia mutta nyt ryhdyin funtsaamaan verenpaineitani. Joulukuussa 2003 rakkaat työtoverini (... naispuoliset, miehiä ei tämmöinen kiinnosta) yllyttivät minua mittaamaan verenpaineeni ja minä (joka en yleensä osaa sanoa: ei) suostuin. Suostumistani helpotti ehkä se, että äitini oli puoli vuotta aiemmin saanut aivoinfarktin ja semmoiset jututhan saattavat olla periytyviä. No, paineet mitattiin ja ne olivat 189/104 eli varsin jämäkästi kohollaan. Työterveyslääkärin määräämien rohtojen avustuksella lukemat saatiin laskemaan ensin vuoden kuluessa tuonne 140/90 tienoille ja viime vuoden syksynä ne olivat 120/80 luokkaa. Kun aloitin painonpudotukseni, niin kuukauden ja useiden kilojen kuluttua se oli laskenut 115/80 ja kolmen kuukauden ja n. 15 kg kuluttua se oli 105/65. Siinä vaiheessa toisen lääkkeeni annostus puolitettiin. Nyt lähes 6 kk ja 20 kg myöhemmin lukemat ovat edelleen 105/65. Nyt toinen lääkkeeni jätettiin kokonaan pois. Kuukauden päästä tilanne taas tsekataan. Mutta olisiko niin, että liikunnan lisäämisellä ja painon pudottamisella olen pääsemässä korkeista verenpaineistani eroon. Hyvä niin sillä sellaisia välivoittoja tarvitsen tässä 'JUHAN REMONTTI' -projektissani jonka yksi osaprojekti tämän laihdutuskin on.
Huomenna menemme muutaman nykyisen ja noiden alussa mainittujen rakkaiden mutta jo entisten työkavereitteni kanssa jonnekin terassille vaihtamaan kuulumisia ja parantamaan maailmaa. Toivottavasti sieltä löytyy kaloritonta janojuomaa.
Paineetonta viikonloppua kaikille!
-Juha-
Hei!
Tänään mies taas punnittiin. Ja koska tulos oli ihan ok, oli kiire tänne kertomaan se muillekin.
ikä edelleen: 53 v (mutta nyt viho viimeistä kertaa näin punnituspäivänä)
pituus yhä: 188 cm (pitäisiköhän tämäkin tarkistaa)
aloituspaino.......: 129,0 kg (la 10.11.2007 aamulla)
edellinen mittaus: 110,6 kg (la 03.05.2008 aamulla)
viimeisin mittaus.: 109,5 kg (la 10.05.2008 aamulla) = -1,1 kg/vko
Olen nyt 1,0 kg edellä tavoitettani joka tälle päivälle oli 110,5 kg. Ensi lauantaille se on 110,0 kg (siis puoli kiloa viikossa).
BMI on nyt 30,98 eli sikaiso vieläkin. Viikko sitten se oli 31,29. BMI:n mukaan minulla on edelleen merkittävä lihavuus (vaikka itsestäni ei siltä tunnukaan). Se siis muuttuu lieväksi lihavuudeksi kun BMI alittaa 30,00 eli minun kohdallani 106,0 kilossa (jos siis pituuteni on tuo luulemani 188 cm).
Eilinen ilta meni entisten ja nykyisten työkavereiden kanssa terassilla: 3 alkoholitonta olutta ja tapas-lautasellinen, myöhemmin helluntaiheilaa etsiessä meni vielä 3 kaloritonta cola-juomaa. Pelkäsin, että tuo jotenkin olisi näkynyt tänä aamuna punnituksessa mutta onneksi ei.
Tänään ohjelmassani on jumppaa klo 11-12, sen jälkeen ehkäpä puutarhanhoitoa ja päivän päätteeksi menen teatteriin. Siis ihan oikean mallinen lauantaipäivä.
Täällä stadissa ainakin näyttää tulevan nätti päivä. Toivottavasti aurinko paistaa teille muillekin lämpimästä. Ulkoilkaamme ja nauttikaamme keväästä!
-Juha-
Moikka! Onneksi olkoon taas menetetystä kilosta. Sinulle kyllä on nyt kova tsemppi päällä. Pääset varmasti tavoitepainoosi jossakin vaiheessa.
Täälläpäin on myös aivan ihana lenkkeilysää tällä hetkellä. Aurinko paistaa, ja niin edelleen. Lenkkeilen tänään taas sen totutun 6 kilometriä. Lisäksi olen siivoillut äitini kanssa kotimme äitienpäiväksi. Huomenna siskoni tulee perheensä kanssa ruokailemaan, ja kahvitelemaan meille.
Ensi viikolla pitäisi meidän aloittaa tekemään vähän pihatöitä. Istuttamaan perunat, perkaamaan mansikkamaa jne. Kohta on myös nurmikonajo edessä. Nurmikonajossa kuluu kyllä kaloreita myös, koska pihamme todella iso.
Kivaa teatteri-iltaa sinulle Juha, ja kivaa viikonlopun jatkoa koko porukalle muutenkin. Tsemppiä tähän projektiin koko ryhmälle. Me onnistumme tässä kyllä. On kiva huomata, että ryhmämme muutamat muutkin jäsenet ilmoittivat itsestänsä tällä viikolla.
terv. Kirsi
Kiitos Kirsi taas kannustuksestasi. Miten minulle kävisikään ilman Sinua. Tärkeä osa tätä minun laihdutus-projektiani on se, että saan kertoa/luvata/toivoa/ihmetellä näitä omia laihdutusasioitani jollekin. Ja vastaavasti saada tietoa ja kokemuksia myös muilta. Sitä kautta tavallaan sitoudun tähän touhuun. Ilman sitoutumista tämä juttu lopahtaisi kohdallani alta aikayksikön ... niinkuin aina ennen on käynyt. Toki kiusaan näillä jutuillani myös työtovereitani mutta heidän kohdallaan täytyy olla varovainen sillä keskustelusta vastapuoli ei pääse poistumaan yhtä nopeasti ja helposti kuin näiden tekstieni luvusta.
Toisaalta ymmärrän, että sellainen henkilö joka on jo ison laihdutuksensa loppusuoralla tai sellainen jolla on vain muutaman kilon pudotustarve, ei välttämättä halua lueskella näitä minun laihdutusjuttujani joissa joskus viikkopudotus voi olla yli kilon tai joissa pudotus on kohtalaisen varmaan kaikenaikaa koska massaa jota pudotetaan on vielä niin paljon. Voin sanoa, että ei tämä pudotukseni minullekaan ihan helppoa ole. Mutta vihdoin tässä iässä kun kaikki herkutkin on jo ehtinyt kokea moneen kertaan, on helpompi psyykata itsensä elämään vaatimattomasti (lue: vähäkalorisesti).
Lehdistä olen lukenut, että ruoan hinta olisi nousussa. Itse en ole moista huomannut kun ruokaostokseni ovat tämän projektini myötä vähentyneet huomattavasti. Mutta hyvä niin sillä silloin kun reilu viisi vuotta sitten lopetin alkoholin käytön, viinan hintaa laskettiin. Silloin minulle olisi sopinut, että sitä olisi korotettu aluksi vaikka 100% ...:-). Tuntui hölmöltä luopua silloin niin halvalta tuntuvasta huvista. Mutta näin jälkeenpäin tiedän säästäneeni paljon rahaa ja terveyttä ja tiedän, etten ole menettänyt mitään. Vai olisiko kahvi maistunut paremmalta konjakin kanssa, makkara IV oluen kanssa ja joulukinkku punaviinin kanssa. Ainakin ne olisivat lihottaneet enemmän :-).
-Juha-
Eipä ole tullut käytyä kirjoittelemassa pitkään aikaan. Hirvee kiire on ollut kouluhommien kanssa, kun lukuvuosi loppuu kohta. Tää viikko on tenttiviikko. Muutaman edellisen viikon olen kaikki päivät seissyt puutyöpajalla vääntämässä pienoismallia tyyliin 11 tuntia putkeen syömättä, juomatta tai pitämättä minkänlaisia taukoja. Olen vaan illalla huomannut että oho, menipä se aika taas. Nyt se kapistus on onneksi valmis, mutta vielä pitäis vääntää planssit eli esittelykuvat aiheesta.
Tässä on tullut kolme viikkoa taukoa laihiksesta, kun oli flunssa, sitten vappu ja sitten uusioflunssa, joka edelleen vaivaa. Yritän nyt kuitenkin lähteä taas liikkumaan, kun ei jaksa odotella tän ohimenemistä enää. Paino on pysynyt tauon ajan samassa tai jopa hieman laskenut, miten sen nyt ottaa. 63,5 on vaaka näyttänyt sinnikkäästi...Ja vanhat vaatteet sopii taas. Tää oli ihan hyvä paikka pysähtyä, koska tää oli mun normaali olotila ja paino pitkään.
Onnea Juhalle taas laihtumisesta!