kaasujääkaapin korjaus

harri

Mitäs luulette voiko tai kannattaako korjata kaasujääkaappia, jossa liekki kyllä palaa, mutta kaappi ei kylmene. Voiko olla muuta vikaa, kuin että 'freonit' ovat karanneet? Paljonkohan freonittaminen mahtaa maksaa?

10

5939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kari

      Hei
      Kaasujääkapeissa (ainakin ennenmuinoin) käytetään kylmäaineena muistaakseni ammoniakkia ja vettä.

      Kun kaappi seisoo käyttämättömänä pitkään, kerrostuvat vesi ja ammoniakki. Kun näin käy, ei höyrystymisprosessi toimi.

      Apuna tähän toimii kaapin ravistus, heiluttele kaappia aika voimakkaasti niin että mainitut aineet sekoittuvat ja sytytä liekki uudestaan.

      Tätä tekstiä lukiessa tulee mieleen että tämä on älytön feikki...mut totta tämä kuitenkin on.

      • harri

        Heh, todellakin ravistelin ja pyörittelin kaappi hetkisen ja toden totta kaappi kylmenee taas.

        Kiitos suuresti vinkistä.


      • Kari
        harri kirjoitti:

        Heh, todellakin ravistelin ja pyörittelin kaappi hetkisen ja toden totta kaappi kylmenee taas.

        Kiitos suuresti vinkistä.

        Onpa kiva olla joskus hyödyksi, tuntuu ihan mukavalta!


      • ja kuinka ollakkaan

        ammoniakit tuli ulos. melkoinen tilanne, etten sanoisi. putken syöpymisestä lienee kyse. tietääkö kukaan onko korjattavissa. onko kellään vastavia kokemuksia?


    • Anonyymi

      Ei syty!!

    • Anonyymi

      Jos syttyy vaivalloisesti ja liekki kumminkin palaa mutta ei kylmenee kaappi kunnolla niin vaihdattakaa poltin ensin.
      Minulla oli vaikeuksia saada syttymään ja kun syttyi niin kaappi ei kylmentynyt.
      Vaihdoin itse polttimen (ei saisi itse vaihtaa!) niin kyllä toimii hienosti kaappi.
      Kun irroitun polttimen niin naputtelin kaasuputkea ruuvarin kahvalla ja imurilla imin putken päästä, sieltä tuli sellaista mustaa ruostehilettä.
      Paras olisi jos saa kaapin puoleltakin putken irti ja puhaltaa paineilmalla putken puhtaaksi tai vaihtaa koko putken uuteen.
      Paras keino

      • Anonyymi

        Kaikista kriittisin kohta on kuitenkin suutinprikka, joka tukkiutuu usein putkistosta irtoavasta ruostehileestä ja roskasta. Mutta jos teettää asiantuntijalla uuden syöttöputken nikkeli-kupari-seoksesta ja vielä vaihtaa suutinprikan ja puhdistaa polttimen, on jääkaapin toimiminen 99,9% taattu. Itse ei niitä saa tehdä, koska sen jälkeen ei ole syytä ihmisten ilmoille syystä, että jos vaunu kuitenkin syttyy, niin vakuutusyhtiö syyttää tekijää vahingosta ja siirtää vastuun tekijälle, jos ei ole näyttää huoltokuittia. Hommanahan se on varsin yksinkertainen, mutta monille aivan ylivoimainen homma jo pelkästään oikeiden työkalujen puutteen ja tietämättämyyden vuoksi.


    • Anonyymi

      Meidän Dometic kun koittaa sytyttää ,niin ei kuulu naksutusta.
      Sytytin ei ole se itse räpsyteltävä mallin.

      Olisiko sytyttäjä vialla?
      Kiva kun vaihdettiin autoa , ja myyjä oli laittanut pöydälle , että on kaasulaitteet tarkastettu, mm jääkaappi.
      Oli eka reissu autolla, ei toiminut.
      Arkipäivä otettava myyjään yhteys , tosin sähköposteihin ei vastaa.

      • Anonyymi

        Tyypillistä toimintaa myyjältä.
        Se että vaikka jääkaappi syttyy niin ei voi sanoa että myös jääkaapin toimivuus on testattu. Ei pelkkä sytytys riitä toiminnan tarkistamiseksi, se täytyisi myös kylmetä.
        Näin kävi meille, myyjä sanoi että kaasulaitteet on testattu ja heti jo matkalla kotiin kun laitoimme eväitä jääkaappiin niin kaappi ei kylmentynyt, +10 saakka jaksoi viilentyä ja tämä testattiin useamman kerran jälkeenkin päin.
        Ei ole luottamista myyjien puheisiin.


    • Anonyymi

      Kyllä se -88 mallin Upo mobilife lähti vielä pelittämään kun poltinpään vaihtoi
      amattimies ja tarkasti sytytinpään etäisyyden kaasusuuttimesta.
      Onhan se heikkotehoinen, mutta kun laittaa jo edellisenä päivänä päälle, niin
      saa tavarat varmasti kylmään kaappiin tai jopa pakkaslokeroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4339
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 152
      976
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      20
      864
    9. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      852
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      26
      805
    Aihe