vitamiinit?

mallu

Kannattaako apteekista ostaa monivitamiinipillereitä laihdutuksen tueksi?
syön aika vähän lihaa. tarvitsisiko jotain muuta?

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GB.

      Minä olen kevään ja kesän aikana syönyt monivitamiineja, tosin aika usein se on unohtunut syömättäkin :) Lihan syönti ei ihmiselle mikään välttämättömyys ole, proteiinia saa hyvin myös kananmunista, rahkasta ja raejuustosta. Muista myös nauttia paljon vihanneksia, kohtuullisesti hedelmiä ja marjoja. Tai sitten voit tarttua herbatäkyyn, sillä sellainenhan tämä viesti kaiketikin on? Ihan miten vaan, mutta kaikki tarpeelliset ravintoaineet saa kyllä normaalista ruuasta.

      • Ric

        Terveyden kuvalehdessä marraskuu 1997kirjoitettiin ravinnon riittämisestä. Jo tuolloin asiasta puhuttiin,ja kyllä paljon aikaisemminkin. Siellä otsikko: miten kuolla mahdollisimman terveenä?
        "Ihmisen perusravinnossa on viritettynä aikapommi, sanoo Helsingin yliopiston farmakognosian professori Raimo Hiltunen. Hän kritikoi toisen professorin Jussi Huttusen, täysipainoisen ravinnon ideologiaa osittain harhaanjohtavaksi. -Meillä, jotka tunnemme maaperän rasitustilan ja biologiset lainalaisuudet, on moraalinen vastuu herättää myös kansa tiedostamaan tilanne, sanoo Hiltunen."
        Mihin tällainen väite perustuu? Nimittäin alkuperäisessä merkityksessä tasapainoista ravintoa ei enää ole olemassa. Se on helppo ymmärtää, kun ajattelee, miten raffinoitua ja prosessoitua oman aikamme ruoka on. -Kulutamme ja ryöstämme koko ajan maaperää, karjanlannan sijasta maaperään laitettavat ravinteet eivät sisällä kaikkia tarvittavia aineita. Tehostettu muokkaus vielä helpottaa happamien sateiden liotustyötä, jonka seurauksena tärkeät hivenaineet menevät liian syvälle, jotta kasvien juuret niihin yltäisivät.Maaperän köyhtyminen heijastuu biomassan kautta aina ihmisen syömään lihaan asti. Se on yhä köyhempää.Hiltunen on sitä mieltä, että kun ihmisellä ei ole mahdollisuutta täysipainoiseen ravintoon, on hyväksyttävä mahdollisuus hyödyntää nykyajan terveystietoutta popsimalla funktionaalista ravintoa tai lääkevalmisteita. " Viimeisestä kommentista voi todeta että Hiltunen ei ole Herban äänitorvi. Vielä pari lausetta: Hiltunen lisää, että samaan aikaan on antioxidanttien, vitamiinien ja hivenaineiden tarve kohonnut, koska ihminen saa ympäristöstä koko ajan xenobioottisia aineita, joita ei voi hyödyntää, tai jotka ovat jopa toksisia, eli vahingollisia. -Näiden eliminaatio tapahtuu maksassa. Sitä rasitetaan yhä enemmän ihmiselle vierailla kemikaaleilla ja lääkkeillä!
        Tässä vain yksi tutkimuksiin perustuva tieto, muitakin on kosolti. Kananmunan suhteen olet oikeassa, se on yksi parhaita proteiinilähteitä eläinkunnassa, kunhan keltuaista ei syö runsaan kolestrolin takia, mutta lihassa on proteiineja, joita ei löydy kuin soijasta, joten lihaa tai soijaa sitten riittävän käsittelemättömässä ja imeytyvässä muodossa. Apteekin vitamiineihin petyin puolen vuoden mättämisen jälkeen, viiden eri tuotteen syömisestä ei tullut mitään tuloksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7987
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2270
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2186
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1759
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1250
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1236
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1153
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      843
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      798
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      747
    Aihe