G:Haluaako mies elättää perheensä?

Tässä tuli mieleen tällainen asia, kun tuttavat alkoivat väitellä aiheesta.

Toinen on elättänyt perheensä (vaimo ja viisi lasta) ja maksaa talolainaa. Tietysti vaimo tekee oman osansa sitten kotona.

Toinen myös työssä mutta haukkuu vaimoaan laiskaksi, joka vain lepää kotona kun hän itse maksaa kaiken.
Heillä toinen lapsi tuloillaan.

Tämä mies ei siis ymmärtänyt (arvostanut) vaimonsa merkitystä?


Mitä mieltä muut olette?
Onko kotona oleva vaimo elätti?
Mikä on kotiäidin merkitys?
13595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

"Toinen myös työssä mutta haukkuu vaimoaan laiskaksi, joka vain lepää kotona kun hän itse maksaa kaiken.
Heillä toinen lapsi tuloillaan."

Eli tämä mies ei arvosta naistansa joka vain makaan kotona tekemättä mitään ja äijä juoksee perse limassa töissä?
Enpä ihmettele yhtään että ei arvosta vaikka nainen raskaana olisikin, ei raskaus tietääkseni ainakaan ole naisia koskaan estänyt tekemästä mitään! Vai onko?

Äänestä
  • Siis tottahan tämä nainen tekee kotityöt jne... Miehen mielestä vaimo "" vain lepää kotona kun hän itse maksaa kaiken. ""

    Äänestä

niin silloin ei ole kyse naisen pummauksesta miehen elätettävänä

Äänestä

miehen mielestä muutaman kuukauden ikäsen vauvan äiti on elätti.

Äänestä

Kyllähän kotitöitä pitäs arvostaa, mut ku niistä ei saa palkkaa eikä ne kotityöt lopu tekemällä ihan vähässäkummassa.

Mut pointti on varmaan siinä että sillä riitelevällä perheellä ku ei välttämättä ole roolijako ihan selvillä. Voihan se olla niinki että siellä toimitetaan kotityöt puoliks, tasa-arvon mukaan ja mies alkaa ruoanlaittoon ku tulee töistä kotiin tai jotain muuta vastaavaa. Ite oisin varmaan tuossa tilanteessa ihan tyytyväinen jos töistä tullessa ois lämminruoka odottamassa ja pyykit jo kuivamassa narulla.

Äänestä
  • Eihän miesten mielestä edes ole mitään kotitöitä olemassa. Vaimo tuokoon 50 % huushollin rahoista, JA HOITAKOON kodin ja lapset. SE on tasa-arvoa, miehen mielestä.
    Ei synnytys ole sairaus! Töihin siitä laiska akka!

    Äänestä

tämä mies. Liian vaikeata ja kallista.

Äänestä

ei oikeesti tajua, kuinka rankkaa hommaa lastenhoitaminen oikeesti on. Vaikka mulla ei itellä olekaan lapsia niin siskon lapsista on jo sen verran hoitokokemusta että huh huh. Toista ei voi jättää hetkeksikään yksin ettei se kiipeä pöydälle ja syöksy sieltä pää edellä alas tai tunge sormea pirstorasiaan tai muuta mukavaa. Toinen lapsi taas taitaa kiukuttelun niin hyvin ku vaan voi osata. Yhessä ne pitää sitte sellasta älämölöä että huh huh.

Mutta kyllä mun täytyy sanoa että töissä on helpompaa ku olla niitten muksujen hoitajana yksin koko päivä.

Äänestä

miehet haluaa.

Mä haluaisin miehen, jota mä voisin elättää kun se tekis kaikki kotityöt ja hoitais lapset. Huomattavasti vähemmän hommaa ja huomattavasti mielenkiintoisempaa hommaa mulla olis silloin. =)

Äänestä
  • tällaisiin miehiin?

    Äänestä

  • WhatsUpDoc kirjoitti:

    tällaisiin miehiin?

    eräässä ranskalaisessa dokumenttiohjelmassa. :) Täytyy muuttaa Ranskaan...

    Äänestä

Kaitpa miehet yleisesti ottaen haluaisivat elättää perheensä, mutta kun se on Suomessa nykyisin kovin hankalla, koska meillä ei ole perheverotusta. Jos yhden ihmisen palkan voisi jakaa puoliksi, jonka jälkeen se verotettaisiin, homma onnistuisikin.

Siksi toisekseen joiltain näyttää lapsenhoito käyvän kuin tanssi, toiselle se on täysypäiväistä työtä. Minullakin on kavereita, joista yksi sanoi, ettei ole ikinä päässyt niin helpolla kuin kotiäitinä. Toinen halusi 6 kuukauden jälkeen takaisin töihin, koska oli tulossa hulluksi.

Vaan samapa tuo, kun ei itsellä ole lapsia eikä varmaan tulekaan. Eipähän tarvitse pohdiskella asian huonoja puolia. Mutta sitä minä en voi käsittää, että jos pariskunta haluaa yhteisellä päätöksellä lapsia, niin sitten ei päästä yhteisymmärrykseen lasten- ja kodinhoidosta ja rahan hankinnasta. Käsittämätöntä kerrassaan.

Äänestä

naiset jäävät kotiin lapsia hoitamaan. Mies hoitaa talouden pystyssä pitämisen rahallisesti. Nainen siltä osin,kun kykenee. Mulle tärkeintä on,että kumpikin tekee osansa. Parempi,jos molemmat tienaavat perheelle rahaa. Heti,kun se on mahdollista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ennenvanhaan kirjoitti:

Tässä tuli mieleen tällainen asia, kun tuttavat alkoivat väitellä aiheesta.

Toinen on elättänyt perheensä (vaimo ja viisi lasta) ja maksaa talolainaa. Tietysti vaimo tekee oman osansa sitten kotona.

Toinen myös työssä mutta haukkuu vaimoaan laiskaksi, joka vain lepää kotona kun hän itse maksaa kaiken.
Heillä toinen lapsi tuloillaan.

Tämä mies ei siis ymmärtänyt (arvostanut) vaimonsa merkitystä?


Mitä mieltä muut olette?
Onko kotona oleva vaimo elätti?
Mikä on kotiäidin merkitys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu