saa sitä liimaa jolla se koru kiinnitetään? hammaslääkärit ei saa enää laittaa, eikä koruliikkessäkää ollu sitä?
HAMMASKORU
25
13576
Vastaukset
- saa laittaa?
Miten niin hammaslääkärit ei saa enää laittaa? Mistä tuommoista olet kuullut?
- kysymässä
josko hammaslääkiri olisi voinut laittaa korun minulle mutta sitte se sano että on nyt tullu joku kielto ettei saa enää laittaa, se itekki sano et vähä vammane kielto.
- kyseessä
kysymässä kirjoitti:
josko hammaslääkiri olisi voinut laittaa korun minulle mutta sitte se sano että on nyt tullu joku kielto ettei saa enää laittaa, se itekki sano et vähä vammane kielto.
terveyskeskuksen hammaslääkäri? Hammaskorun kiinnitys on puhtaasti esteettistä "hoitoa", eli jos on pitkät jonot paikkaushoitoon niin tällaisista hommista ekaksi lovutaan.
Yksityisvastaanotoilla esim. suuhygienistit laittaa koruja varmasti. - Anonyymi
kyseessä kirjoitti:
terveyskeskuksen hammaslääkäri? Hammaskorun kiinnitys on puhtaasti esteettistä "hoitoa", eli jos on pitkät jonot paikkaushoitoon niin tällaisista hommista ekaksi lovutaan.
Yksityisvastaanotoilla esim. suuhygienistit laittaa koruja varmasti.Ei kunnat laita kun se ei ole terveyden hoitoa mutta apteekista saa niitä tee se itse tilapäispaikka aineita tuubi maksaa jotain 6-8€ siinä on ohjeet pitää kuivata hampaan pinta. Sillä se pysyy jonkun aikaa.
- Anonyymi
APTEEKISTA väliaikainen paikka aine.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
APTEEKISTA väliaikainen paikka aine.
Miten sillä saa sen korun pois kun apteekissa sanottiin että vain hammaslääkäri saa sen pois?:))
- h-hoitsukka
Terveyskeskushammaslääkärit eivät laita koruja juuri sen takia, koska se on "kauneuden hoitoa" ja varsinaisiin toimenpiteisiin on isot jonot. Niin kuin joku jo mainitsikin asiasta.
Esim. suuhygienistit laittavat hammaskoruja kiinni. Itse sitä ei oikeastaan voi kiinnittää "liimalla" koska ymmärtääkseni koru kiinnitetään muovilla, joka kovetetaan sinisellä led-valolla, samaan tapaan kuin paikkamuovi.- kaveri..
laittoi hammaskorun ite kiinni, mutta empä tullu kysyneeks mistä se sen liiman osti. täytyypi kysyä suuhygienistilta sitten, vaikka kalliiks taitaa tulla.
- hinta
kaveri.. kirjoitti:
laittoi hammaskorun ite kiinni, mutta empä tullu kysyneeks mistä se sen liiman osti. täytyypi kysyä suuhygienistilta sitten, vaikka kalliiks taitaa tulla.
Eri vastaanotoilla on eri hinnat, mutta olen nähnyt paikkoja, joissa hammaskorun laittavat kiinni 30€:sta. Ja koru pitää viedä itse mukana.
- Anonyymi
kaveri.. kirjoitti:
laittoi hammaskorun ite kiinni, mutta empä tullu kysyneeks mistä se sen liiman osti. täytyypi kysyä suuhygienistilta sitten, vaikka kalliiks taitaa tulla.
Apteekista se on paikka ainetta valkoista pieni tuubi. Väliaikainen paikka aine täyte.
- shg
Minä en ole kuullutkaan itselaitettavista hammaskoruista... Terveyskeskuksissa niitä ei tosiaan yleensä laiteta (joitakin poikkeuksia lukuunottamatta), ja yleensä suuhygienisti niitä kiinnittää, joskus tietysti myös hammaslääkäri - riippuu paikasta. Eli yksityiseltä kannattaa kysyä, myös oppilaitosten hammashoitolat (Helsinki, Turku, Kuopio, Oulu) eli ne missä suuhygienistejä koulutetaan. Tietysti täytyisi asua jossain noista kaupungeista, muuten matkakustannukset tekevät kalliiksi :) Hammaskoruhan kiinnitetään siten, että ensin hammas pestään karhealla aineella, sen jälkeen karhennetaan vielä hampaan pinta, sen jälkeen koruun tai hampaaseen tai molempiin (käytännöt vaihtelee aineesta riippuen) laitetaan muovi, joka kovetetaan sinisellä led-valolla (kuten joku mainitsikin).
- Anonyymi
Väliaikainen paikka aine kovettuu ite.
- nely
Itse kävin helsingin hämeentiellä sijaitsevalla eurohampaalla laittamassa. Sain korun ja kiinnityksen yhteishintaan vain 30 euroa !:) (varmaan siksi sillä he ovat tahitin maahantuottajat) lupasivat vielä, että pysyy kymmenen vuotta.
- ---
En suosittele itse kiinnitettävää hammaskorua. Se ei luultavasti pysy kunnolla kiinni. Laitoin yksityisellä ehkä neljä vuotta sitten ja hyvin on pysynyt! Koru pitää viedä mukanaan :)
- tätä rataa
kaverit laitto kynsiliimalla, pysy sen aikaa ku halus
- Anonyymi
joo ite kans kelasin kyl iha kynsiliimaa :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joo ite kans kelasin kyl iha kynsiliimaa :D
Ei kynsiliimaa! Syövyttää hampaan pinnan.
- oihugyfg
kellä on pysynyt
- Pirreliinii
Voiko hammasproteesiin laittaa /kiinnittää hammaskoru??
- Hammaskoruja
Hammaskoruja ei ole kuin entisillä naishiihtäjillä. so last season.
- Anonyymi
Kyllä muuten pysyy kynsiliimalla hammaskoru kiinni! Suosittelen
- Anonyymi
Voiko hammaskorut kiinnittää kynsiliimalla koska se sulattaa tekokynnen kynteen ja se sulattaa muovikunttä joten perjaatteessa voi
- Anonyymi
Poraa läpireikä ja kiinnitä.
- Anonyymi
Miten kynsiliimalla itse laittaman hammaskorun saa pois pian?
- Anonyymi
laitoin kynsiliimal perus kynsitimantin ja lähti samana iltana hampaiden harjauksessa pois liimasin uuden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5710060Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit136819Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856134Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?656028Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114262Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus274258Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2833228Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k592968Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442398