Osaako joku sanoa, mitä seuraava kohta Harmonetin pakkauselosteessa tarkoittaa:
"Mitä haittavaikutuksia Harmonet-tablettien käytöllä voi olla?"
"..., ..., Vuotoja, kivuliaat kuukautiset, ..., ..."
Siis lähinnä jäi vaivaamaan tuo kohta "Vuotoja" - MITÄ vuotoja? Kuukautisvuotoja vai valkovuotoa...?
(vai tulehdusvuotoa, mutta se on ilmeisesti eritelty kohdassa: "emätintulehdus, sienitulehdus"...)
Itseäni lähinnä vaivaa asia, koska itselläni on nyt ollut runsasta valkovuotoa pillerien syönnin 2. kuukaudella (joka ei haise tulehdusvuodolle) ja ihmettelen, mistä sitä nyt "pukkasi"...?
Että voiko tuo "vuotoja" viitata ihan vaan lisääntyneeseen, NORMAALIIN valkovuotoon..?
Vai pitääkö heti taas epäillä sukupuolitautia...?
(Ja sorry, jos tästä oli aikaisempana puhetta...en nyt ehdi selaamaan aikaisempia ketjuja...)
"Mitä haittavaikutuksia Harmonet-tablettien käytöllä voi olla?"
"..., ..., Vuotoja, kivuliaat kuukautiset, ..., ..."
Siis lähinnä jäi vaivaamaan tuo kohta "Vuotoja" - MITÄ vuotoja? Kuukautisvuotoja vai valkovuotoa...?
(vai tulehdusvuotoa, mutta se on ilmeisesti eritelty kohdassa: "emätintulehdus, sienitulehdus"...)
Itseäni lähinnä vaivaa asia, koska itselläni on nyt ollut runsasta valkovuotoa pillerien syönnin 2. kuukaudella (joka ei haise tulehdusvuodolle) ja ihmettelen, mistä sitä nyt "pukkasi"...?
Että voiko tuo "vuotoja" viitata ihan vaan lisääntyneeseen, NORMAALIIN valkovuotoon..?
Vai pitääkö heti taas epäillä sukupuolitautia...?
(Ja sorry, jos tästä oli aikaisempana puhetta...en nyt ehdi selaamaan aikaisempia ketjuja...)
Vastaukset 2
Vanhimmat
vuotoa, ei valkov.
Aha, joo. No niin epäilinkin. Olisi vaan paljon helpottanut jos siinä olisi lukenut esim. "tiputteluvuotoa", "veristä vuotoa" jne...
Mutta koska pillerit lisäävät hiivariskiä ja emätintulehdusriskiä, niin tuleehan niistäkin sitten TULEHDUSvuotoa = valkovuotoa, jos on tullakseen...